Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sözleşmenin Feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2009, 15:39   #1
Av. Hikmet

Soru Sözleşmenin Feshi

Bir resmi kurum ile özel bir banka arasında maaş ödemesine ve promosyon ödenmesine ilişkin bir sözleşme imzalanıyor. Sözleşmede bankanın ödemesi gereken promosyon belli bir ödeme planına bağlanıyor. Banka promosyonon ilk dilimini ödüyor. Ancak kalan 7 dilimi ödemeyeceğini yazılı olarak kuruma bildiriyor. Bu arada sözleşmede de protokolü tek yanlı olarak ve gerekçe göstermeksizin feshetme yetkisi bankaya tanınmış durumda.

Promosyon taksitlerini ödemeye yanaşmayan bankaya karşı, sözleşmedeki taahhüdünü ifa etmemesi nedeniyle kurum personelince açılacak alacak davasında nasıl bir sonuç beklenebilir. Teşekkürler.

Old 10-02-2009, 23:32   #2
av.ezgigokoglan

Bankaların kurumlarla yaptıkları maaş ödeme sözleşmelerinde promosyon ödemeleri sözleşmedeki edimlerden birini oluşturuyorsabu durumda sözleşmeden doğan edimini yerine getirmeyen bankaya söz konusu ödemeleri yapması için ihtarname çekebilir; bu ihtarnameye rağmen ödeme yapılmadığı takdirde birikmiş alcaklarınız için fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak(sözleşmede promosyon ödemelerinden birinin ödenmemesi durumunda kalan ödemelerin muaccel olacağına dair hüküm varsa hepsi için) banka aleyhine icra takibi başlatabilirsiniz.
Old 12-02-2009, 12:20   #3
Av. Hikmet

Mesajınız için teşekkürler. Ancak sözleşmeye muacceliyet şartı konmamışsa, sadece ödeme günü geçmiş (muaccel hale gelmiş) promosyon alacakları talep edilip, muaccel hale gelmemiş olanların ise istenemeyeceği sonucuna varıyorum.
Old 12-02-2009, 12:32   #4
korayoz

Sözleşme resmi kurum ile banka arasında yapıldığı ve kurum personeline yapılan ödemeleri içerdiği için 3. kişi yararına sözleşme sayılır. Kurum personeli bu sözleşmeye dayanarak promosyonlarının ödenmesini isteyebilir. Ancak bankaya tek taraflı fesih hakkı verildiğini ve banka tarafından bunun kullanıldığını belirtmişsiniz. Bu aşamadan sonra ortada bir sözleşme olmadığına göre talep edilecek bir edimde yoktur.
Old 12-02-2009, 22:24   #5
av.ezgigokoglan

Hikmet Bey, benim kannatimce sözleşmede muacceliyet şartı yoksa sadece ödeme günü geçmiş alcakları talep edebilirsiniz.korayoz arkadaşımız sözleşme feshedilmiştir demiş ancak ben sizin yazınızda sözleşmenin feshedildiğine dair bir yazı göremedim.Sözleşme feshedildi mi yoksa sadece bankanın tek taraflı böyle bir yetkisi mi vardır ?
Old 02-12-2010, 11:25   #6
parmex770

Ben Üniv. avukatıyım biz de banka ile promosyon aktimizi feshedeceğiz.akitte bu konuda genel olarak 30 gün öncesinden feshi ihbar yapılabilir diye bir hüküm var ama peki fesihteki ithilaflarda görevli mercii hangisi olur bu kondua açıklayıcı bir mevzuat yok!!
aynı zamanda Ezgi Hanım'ın dediği gibi tek taraflı fesihte alacaklar istenebilir mi??
İlgili bir yargı kararı da yok malesef ya da ben bulamadım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi