Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karmaşık bir tapu meselesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2013, 10:18   #1
bilal_gedikci

Varsayılan Karmaşık bir tapu meselesi

Sayın meslektaşlarım,
Çözüm bulmakta zorlandığım karmaşık bir tapu meselesinde yardımlarınızı rica ediyorum.
Arsa sahibi Müvekkil arsada pay sahibi olan diğer maliklerle birlikte yüklenici müteahhit ile Gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyor. Müvekkilin arsa payı 53/840. Sözleşmede, yapılacak olan 1. no.lu bağımsız bölümün müvekkile verilmesi kararlaştırılmış.
Daha sonra inşaat tamamlanıyor ve kat irtifakı kuruluyor. Ancak şöyle bir durum var. Müteahhit müvekkile vermesi gereken daireyi önce diğer bir pay sahibi adına tapuya tescil ettirmiş. Diğer pay sahibinin payı üzerinde 1971 yılında tesis edilmiş bir ipotek olduğundan bu 1. no.lu daire üzerine de ipotek konulmuş.
Müteahhit daha sonra müvekkilin saflığından yararlanarak sahip olduğu vekaletname ile 1 no.lu daireyi diğer pay sahibinden müvekkilime 20.000 tl bedelle satış göstererek müvekkil adına tescilini sağlamış, tapu masrafları da müvekkil tarafından ödenmiş. Haliyle şu anda daire üzerinde ipotek gözüküyor.
Müteahitin yaptığı işlemler işlemler usulsüz ve sözleşmeye aykırı. Müvekkilim bu nedenle mağdur durumda. Dairesi üzerindeki ipoteğin kaldırılmasını istiyor. İpoteği kaldırmak ve müvekkilin zararını gidermek için nasıl bir yol izlemem daha doğru olur?
Umarım açıklayabilmişimdir. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılar.
Old 24-10-2013, 13:47   #2
Lpolat

Burada Tapu İptal ve tescil davasının açılamayacağı kanaatindeyim.Müteahhite sebepsiz zenginleşme kuralı çerçevesinde dava açılması gerekir saygılarımla
Old 24-10-2013, 22:43   #3
av.arpay

Sözleşmede 1 Nolu bağımsız bölümün müvekkilinize verileceği kararlaştırıldığına göre, tapunun ipotekli olarak devredilmiş olması ayıplı ifa olarak değerlendirilebilir. Tapu devrinde müvekkiliniz ipoteğin varlığına vakıf olmuş sayılacağından 30 gün içinde (yanılmıyorsam) müteahhide ayıp ihbarında bulunup tüketici mahkemesine başvurabilir. ( hızlı yanıt. )
Old 30-10-2013, 16:13   #4
Sevdem

Sayın Meslektaşım,daire üzerindeki ipotek 71 tarihli diyorsunuz.İpotek konusunda araştırma yapıldı mı bu ipoteğin alacaklısı kimdir,borç hala devam ediyor mu?Müvekkilinizden önceki malik yani ipotek borçlusu ile bir iletişim var mı?İpotek muhtemelen düşük miktarlı olmalı.Direkt ipoteğin fekki yolunu deneseniz...
Old 30-10-2013, 16:36   #5
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Sevdem
Sayın Meslektaşım,daire üzerindeki ipotek 71 tarihli diyorsunuz.İpotek konusunda araştırma yapıldı mı bu ipoteğin alacaklısı kimdir,borç hala devam ediyor mu?Müvekkilinizden önceki malik yani ipotek borçlusu ile bir iletişim var mı?İpotek muhtemelen düşük miktarlı olmalı.Direkt ipoteğin fekki yolunu deneseniz...

Öncelikle verilen cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Geçen sürede yapının müteahhidi ile iletişime geçtim. Söylediğine göre yaptıkları sözleşme ile 5. no.lu dairenin müvekkilime verilmesini kararlaştırdıkları halde kat irtifakının kurulması sırasında belediye tarafından pay oranlarına göre bir taksimat yapıldığını, yapılan bu dagıtımda 5 no.lu dairenin değil de başka bir dairenin müvekkile isabet ettiğini ve tapuya bu şekilde geçtiğini, 5 no.lu dairenin de ipotek borçlusu adına kaydedildiğini, 5. no lu dairenin sözleşmede belirtildiği şekilde müvekkil adına tescilini sağlamak için böyle bir yol izlediklerini bu nedenle de taşınmazın ipotek yükü ile devredilebildiğini söyledi.
Benim anlamadığım belediye tarafından sözleşmeye aykırı şekilde taksimat yapılabilir mi?
Ayrıca sorunu çözmek için çaba harcadığını, ipotek borçlusu adına ipoteğin fekki için dava açtıklarını ancak davanın birtakım sorunlar nedeniyle uzun zamandır sonuçlandırılamadığını söyledi. Dava ile ilgili olarak ipotek borçlusunun avukatı ile görüşüp dosya hakkında bilgi almayı düşünüyorum.
Şu an için ne yapmam gerektiğine hala karar verebilmiş değilim. Bu gelişmeler ışığında yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar...
Old 04-11-2013, 11:42   #6
bilal_gedikci

Bugün konuyu araştırırken Kat Mülkiyeti Kanunu'nda arsa paylarının yeniden düzenlenmesi için mahkemeye başvurulabileceğine ilişkin bir hükmün olduğunu ve uygulamada arsa paylarının yeniden düzenlenmesi davası olduğunu öğrendim. Acaba bu dava yolu ile müvekkile ait bağımsız bölüme özgülenen arsa payını değiştirebilirmiyim? Müvekkilin daireyi tapuda satış yoluyla devralmış gözükmesi sorun çıkartır mı?

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi