Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hatalı Mahkeme Kararı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2012, 10:59   #1
Konuk

Varsayılan Hatalı Mahkeme Kararı

iyi günler biz eşimle 2000 yılında evlendik
ancak anlaşmalı şekilde 1 yıl önce boşandık ve karara da o zaman itiraz etmemiştim . üzerimde baskı ve psikolojik sorunlarım ve maddi durumumun yetersiz olmasından dolayı
şimdi nafaka için dava açmaya hazırlanırken farkettim ki
boşanma kararında aynen şu yazıyor
''davacı dava dilekçesinde davalı 2007 yılında evlendikleri bu evlilikten iki çocukları olduğunu ve anlaşamadıklarını karar verilmesi üzerine ...'' diye devam edip

başka bir paragrafta da
'' mahkememizce tarafların nüfus aile kayıt tablosu getirtilmiş gelen belgenin tetkikinde 12.7.2011 tarihinde evlendikleri ve bu evlilikten ...''
diye devam ediyor mahkeme kararında
boşanma tarihimizde 20.9.2011'dir
yani bizim boşanma kararımızda evlilik tarihimiz tamamen yanlış ibraz olup hatta bu tarihlere göre de bizim evlilik dışı çocuklarımız olduğu sanılmaktadır
ben bu karar temyiz yolu da kapalı olduğu halde itiraz edip boşanma kararını iptal ettireblir miyim
çünkü ortada büyük bir yanlış var mahkeme kararı büyük çelişikilerle ve hatalarla dolu ...
Old 28-10-2012, 15:39   #2
Konuk

cevap verebilecek birisi yok mu ??
mahkemeler nasıl böyle hatalar yapabilir ki
bu duruma göre ben 12.7.2011 yılında evlenmiş olsam yine aynı yıl hatta 2 ay içersinde nasıl boşadı beni mahkeme!!!
Old 28-10-2012, 15:51   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
iyi günler biz eşimle 2000 yılında evlendik
ancak anlaşmalı şekilde 1 yıl önce boşandık ve karara da o zaman itiraz etmemiştim . üzerimde baskı ve psikolojik sorunlarım ve maddi durumumun yetersiz olmasından dolayı
şimdi nafaka için dava açmaya hazırlanırken farkettim ki
boşanma kararında aynen şu yazıyor
''davacı dava dilekçesinde davalı 2007 yılında evlendikleri bu evlilikten iki çocukları olduğunu ve anlaşamadıklarını karar verilmesi üzerine ...'' diye devam edip

başka bir paragrafta da
'' mahkememizce tarafların nüfus aile kayıt tablosu getirtilmiş gelen belgenin tetkikinde 12.7.2011 tarihinde evlendikleri ve bu evlilikten ...''
diye devam ediyor mahkeme kararında
boşanma tarihimizde 20.9.2011'dir
yani bizim boşanma kararımızda evlilik tarihimiz tamamen yanlış ibraz olup hatta bu tarihlere göre de bizim evlilik dışı çocuklarımız olduğu sanılmaktadır
ben bu karar temyiz yolu da kapalı olduğu halde itiraz edip boşanma kararını iptal ettireblir miyim
çünkü ortada büyük bir yanlış var mahkeme kararı büyük çelişikilerle ve hatalarla dolu ...

Belli ki kararda epeyce "maddi hata" bulunmaktadır. Ancak açacak olduğunuz iştirak nafakası davasında bunların bir önemi bulunmamaktadır. Çünkü yeni davanın hakimi de bu maddi hatayı görmezden gelecektir. İlle de kararın düzeltilmesini istemekte ısrarcı olacaksanız, "maddi hataların düzeltilmesi" istemiyle kararı temyiz edebilirsiniz.

Hukuki işlemlerinizde bir avukattan profesyonel destek almanız, hak kaybına uğramanızı engeller.
Old 28-10-2012, 16:55   #4
Konuk

kararın kesinleşmiş olması bu Hatalardan dolayı temyize gitmeme engel değil değilmi ??
ben önelikle bu ataların düzeltimesini istiyorum.. peki bu boşanma kararı bu Hatalardan dolayı iptal olabilir mi ??
bir aVukatla bu afta içi görüşüCem anak öneden bilgi almak istiyorum

sizlerede yardımı olduğunuz için çook teşekkür ederim
Old 28-10-2012, 18:22   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
kararın kesinleşmiş olması bu Hatalardan dolayı temyize gitmeme engel değil değilmi ??
ben önelikle bu ataların düzeltimesini istiyorum.. peki bu boşanma kararı bu Hatalardan dolayı iptal olabilir mi ??
bir aVukatla bu afta içi görüşüCem anak öneden bilgi almak istiyorum

sizlerede yardımı olduğunuz için çook teşekkür ederim

Hükmün esası olan boşanmaya dair karar değişmez. Çünkü tarihler yanlış yazılarak "maddi hata" yapılmıştır. Yargıtay temyiz süresi geçtikten sonra yapılan benzer temyizlerde, maddi hatayı düzelterek "onama" kararı vermiştir.

Aslında ilk önce yapılacak iş, kendi mahkemesinden "tavzih" talebinde bulunmaktır. Kararda tarih çelişkileri olduğu için, tavzih ile de düzeltilebilir. Ancak bazı hakimler her nedense tavzih taleplerini geri çevirmektedir. Böyle bir durumda da verilen son karar temyiz edilebilmektedir.
Old 28-10-2012, 18:29   #6
Konuk

bu hatalarla dolu mahkeme kararına itiraz etme hakkım var mı .. sadece düzeltme yaptırmak istemiyorum ..
çünkü ben baskı altında anlaşma protokolünü imzaladım ve çok mağdur duruma düştüm ..
iptal ettirmek istiyorum işin açığı çok oldum sizede ama inanın çıkış yolu arıyorum
Old 28-10-2012, 19:53   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

İradeniz yanıltılarak boşanmaya razı olmuşsanız ;

1-Boşanma kararının verildiği duruşmada

2-Gerekçeli kararın tarafınıza tebliğinde açıklayabilir ve

gerekli hukuksal olanaklardan yararlanabilirdiniz.

Karar yazılmış ve kesinleşmiştir.Temyiz hakkınızı kullanmamışsınız.Kesinleşen karar konusunda bu aşamada yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Evlenme ve boşanma tarihleri konusundaki maddi hata meslektaşımın dediği gibi tavzih yolu ile mahkemeden istenebilir.

Meslektaşımın açıkladığı gibi iştirak nafakası açabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi