Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cocuk mhk.nce cmk mudafiine hukmedilmemis vekalet ucreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2014, 22:02   #1
Av.Pınar Barış

Varsayılan cocuk mhk.nce cmk mudafiine hukmedilmemis vekalet ucreti

Bakirkoy' de bir Cocuk Mhk.nce 3 sanikli (ssc) cmk mudafii olarak atandigim dosyamda saniklarin herbiri icin beraat karari verildi. Karar tarafima tefhim ile aciklandi. Ilgili dosyada temyiz gerektirecek aleyhe bir husus bulunmadigindan sure tutum dilekcesi sunmadim, dosyaya. Ancak gerekceli karari teblig aldigimda gordum ki mahkemece lehimize avukatlik ucretine hukmedilmemis. Isbu durum bir temyiz sebebi bence ancak sure tutum sunmadigimdan temyiz suresini kacirmis durumdayim. Bilmedigim bir husus mu var da mahkemece lehimize vekalate hukmedilmedi acaba? (cmk mudafiine avukatlik ucretine hukmolunmaz, vb. gibi)
Son olarak bir de sunu sormak istiyorum, boyle bir durumda yine de temyiz etmek, sureye ragmen, olumlu sonuc dogurur mu, konu hakkinda bir yargitay karari var mi veya bir oneriniz?

Saygilarimla.
Old 06-02-2014, 22:22   #2
mevzu hukuk

sayın meslektaşım cmk müdafii olarak baro tarafından yapılan görevlendirmelerde dava sonucunda zaten vekalet ücreti konusunda karar verilmez. Sanıkların vekaletnamesine dayalı olarak dosyayı takip etmiş olsaydınız o zaman vekalet ücreti doğardı.
Old 06-02-2014, 23:15   #3
Av.Pınar Barış

Oncelikle yanitiniz icin tesekkur ederim. Mesajinizi okumadan once ancak ben sorumu yonlendirdikten sonra gozden kacirdigim madde metnini buldum...

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 13. madde 5. bent aynen şöyledir: "Beraat eden ve kendisini vekil ile temsil ettiren sanık yararına hazine aleyhine maktu avukatlık ücretine hükmedilir."

Tesekkur ederim, iyi calismlar dilerim.
Old 07-02-2014, 00:45   #4
Av.Selim Balku

Vekili olsaydınız, gerekçeli karardan sonra temyiz etme hakkınız vardı...
Old 07-02-2014, 11:05   #5
üye26959

cmk müdafii olduğunuz için vekalet ücreti hükmedilmiyor. ayrıca vekil olsanız dahi temyiz süresi tefhimle başladığından süre tutum vermediğiniz için temyiz hakkınız kalmamış. uygulanabilecek tek yol (kararda vekalet ücretine hükmedilmesine yer olmadığına şeklinde hüküm yoksa) maddi hatanın düzeltilmesini talep etmek olabilirdi.
Old 07-02-2014, 14:09   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
cmk müdafii olduğunuz için vekalet ücreti hükmedilmiyor. ayrıca vekil olsanız dahi temyiz süresi tefhimle başladığından süre tutum vermediğiniz için temyiz hakkınız kalmamış.

Yargılama giderleri hükmü kısa kararda değil gerekçede kararda yazılır, (kısa kararda yazanlar da var) vekil henüz gerekçeli kararı görmeden beraat kararını niye temyiz etsin?
Old 07-02-2014, 15:58   #7
masterx

Alıntı:
Yazan Av.Pınar Topal
Oncelikle yanitiniz icin tesekkur ederim. Mesajinizi okumadan once ancak ben sorumu yonlendirdikten sonra gozden kacirdigim madde metnini buldum...

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 13. madde 5. bent aynen şöyledir: "Beraat eden ve kendisini vekil ile temsil ettiren sanık yararına hazine aleyhine maktu avukatlık ücretine hükmedilir."

Tesekkur ederim, iyi calismlar dilerim.

SSÇ BARO tarafından CMK gereği atanan vekil/müdafii tarafından temsil ve müdafaa edilmektedir. Bu tür işlerde ücret avukata sanık tarafından değil Hazine tarafından ödenir.
Zaten kararlarda "Hazineden alınarak kendisini vekil "iradi vekalet ilişkisi" ile temsil eden sanığa verilmesine" şeklinde olduğundan sanık CMK gereği değil de İradi vekaletnameye dayanarak temsil ve müdafaa edilmiş olsaydı o vakit Asgari ücret tarifesine göre vekalet ücretine hükmedilirdi.
Old 07-02-2014, 16:47   #8
Av. Erdal Benli

Meslektaşım iyi çalışmalar,
Aynı durumla ben de karşılaşmıştım. Beraat eden sanık kendisini vekil ile temsil ettirmiş olmasına rağmen lehine avukatlık ücretine hükmedilmemesi sebebiyle bu konuda Ek Karar verilmesini talep ettim. Bu konuda Yargıtay kararı ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün yazısı var isterseniz size mail olarak gönderebilirim.
Old 07-02-2014, 20:47   #9
av.cenal

beraat eden sanık için vekalet ücreti almanın en garanti yolu, karar duruşmasında beraat kararı verildikten sonra vekalet ücretine hükmedilmesi talebinde bulunmak ve bunu duruşma tutanağına geçirtmek. aksi halde sizinde bahsettiğiniz zorluklarla karşılaşılıyor ve hakimler malesef vekalet ücreti hakkında karar vermemek için elinden geleni yapıyor.
Old 07-02-2014, 20:49   #10
av.cenal

ayrıca "yargılama giderlerinin kamu üzerinde bırakılması" hükmüyle vekalet ücretini tahsil edemiyosunuz. kararda açıkça beraat eden sanık hakkında vekalet ücreti ödenmesine hükmedilmesi gerektiğini söylenerek geri çevriliyorsunuz.
Old 07-02-2014, 20:55   #11
av.cenal

Alıntı:
Yazan Av. Erdal Benli
Meslektaşım iyi çalışmalar,
Aynı durumla ben de karşılaşmıştım. Beraat eden sanık kendisini vekil ile temsil ettirmiş olmasına rağmen lehine avukatlık ücretine hükmedilmemesi sebebiyle bu konuda Ek Karar verilmesini talep ettim. Bu konuda Yargıtay kararı ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün yazısı var isterseniz size mail olarak gönderebilirim.

sn. Av. Erdal, bir ağır ceza davasında gerekçeli karardan sonra ben de vekalet ücreti için ek karar talep etmiştim. fakat diğer sanıklar kararı temyiz ettiğinden mahkemeden "dosya yargıtayda olduğu için talebin reddine" şeklinde karar çıktı. vekalet ücretini alamadık.
Old 10-02-2014, 13:41   #12
Av.Pınar Barış

Sayin meslektaslarim yanitlariniz icin tesekkur ederim, belirttigim gibi Av.Y. Md. 13/5 gozumden kacmis, temyiz suresini de kaldi ki iradi vekaletname sahibi de
olsa idim kacirmis olacaktim. Yine de yanitlariniz icin tesekkurler.

Ancak Av. Cenal size sormak istiyorum, ilgili vekalet ucreti icin temyize cevap dilekcenizde bunu karsi temyiz sebebi yaparak ileri suremez miydiniz?

Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi