Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karşılıksız çek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2010, 17:17   #1
a. serhat

Varsayılan karşılıksız çek

iyi çalışmalr arkadaşlar.karşıksız çek keşide etmek suçu ile ilgili olarak görevli mahkeme hangisidir arkadaşlar. çünkü bazen sulh cezada görülüyor bazen asliye cezada görülüyor. burada da mebleğa göre değişim mi söz konusu acaba. şimdiden teşekkür ederim
Old 14-12-2010, 17:25   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan a. serhat
iyi çalışmalr arkadaşlar.karşıksız çek keşide etmek suçu ile ilgili olarak görevli mahkeme hangisidir arkadaşlar. çünkü bazen sulh cezada görülüyor bazen asliye cezada görülüyor. burada da mebleğa göre değişim mi söz konusu acaba. şimdiden teşekkür ederim

Merhaba;

Hayır, miktara göre bir değişim yok, tarihe göre bir değişiklik var: 3167 s. Kanun döneminde Asliye Ceza Mahkemesi'nde bakılıyorken 5941 s. Kanun yürürlüğe girdikten sonra Sulh Ceza Mahkemesi'nde bakılıyor.

Saygılarımla...
Old 14-12-2010, 17:25   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan a. serhat

Sayın a. serhat,

İnceleyiniz
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=45653

Saygılar...
Old 14-12-2010, 18:16   #4
Avukat Canip Kazan

Bu arada sorunun cevabı olmasa da.. 5941 Sayılı Çek Kanununa göre artık "karşılıksız çek keşide etmek" değil suç olan, "karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet vermek".

Madde 5 - (1) Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanuni ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında..." şeklinde.
Old 14-12-2010, 20:26   #5
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.can
Bu arada sorunun cevabı olmasa da.. 5941 Sayılı Çek Kanununa göre artık "karşılıksız çek keşide etmek" değil suç olan, "karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet vermek".

Madde 5 - (1) Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanuni ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında..." şeklinde.

+

5941 S.K. m.5/4: "Karşılıksız çek düzenleyen, adına karşılıksız çek düzenlenen ve ileri düzenleme tarihli çek üzerinde yazılı tarihe göre kanunî ibraz süresi içinde ibrazında, karşılığını ilgili banka hesabında bulundurmayan gerçek ve tüzel kişi hakkında, soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının talebi üzerine, sulh ceza hâkimi tarafından, kovuşturma evresinde resen mahkeme tarafından, karşılıksız çıkan her bir çekle ilgili olarak, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilir."

Saygılar...
Old 15-12-2010, 09:12   #6
a. serhat

Arkadaşlar çok teşekkür ederim ilginizden dolayı, ancak şöyle bir sorun var. Yasa metninde sulh ceza mahkemesi için soruşturma evresinde cumhuriyet savcısının talebi üzerine yani bir nevi nöbetçi sulh cezanın tutuklama kararı vermesi gibi bir görevdir. ancak asıl görevli mahkemenin sulh ceza mı, asliye ceza mı ben rastlayamadım. bilgsi olan varsa memnun olurum.
Old 15-12-2010, 11:33   #7
Avukat Canip Kazan

Sayın Nevra Hanım teşekkürler..
Fakat, karşılıksız çek düzenleyene ceza verilmez diyor gibi mi algılandım bilemiyorum. Fakat eski yasa ile sadece ve sadece karşılıksız çeki düzenleyen, yani imzalayan hesap sahibi hakkında ceza veriliyordu. Bu nedenle suçu karşılıksız çek keşide etmek diye adlandırıyorduk. Oysa yeni yasa ile sorumluluğun genişletilmesi amaçlandığından (örneğin ben imzalamadım ama imza bilgim dahilinde atıldığından borçluyum diyen çek sahibini de kapsaması) karşılıksız çeki düzenleyenin yanında, adına düzenlenen, karşılığını bulundurmayan vs.tanımlamalar getirilmiştir. Bu nedenle artık suçu "karşılıksız çek keşide etmek" olarak adlandıramayacağımızı düşünmüştüm. Karşılıksız çek keşide edenin cezalandırılamayacağını ifade etmedim. (En uygun tanım 5941 S. Kanuna muhalefet şeklinde oluyor sanırım)
Old 15-12-2010, 13:33   #8
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan a. serhat
Arkadaşlar çok teşekkür ederim ilginizden dolayı, ancak şöyle bir sorun var. Yasa metninde sulh ceza mahkemesi için soruşturma evresinde cumhuriyet savcısının talebi üzerine yani bir nevi nöbetçi sulh cezanın tutuklama kararı vermesi gibi bir görevdir. ancak asıl görevli mahkemenin sulh ceza mı, asliye ceza mı ben rastlayamadım. bilgsi olan varsa memnun olurum.

Sn. a. serhat;

Öncelikle konuyla ilgili olarak Sn. Nevra Öksüz'ün mesajında verdiği linkte konu hakkında yeterince bilgi var. Fakat benim anlamadığım; siz karşılıksız çek ile ilgili şikayeti Cumhuriyet Başsavcılığına yapacaksınız, hangi mahkemede görüleceği neden önemli?

Saygılarımla...
Old 15-12-2010, 14:59   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.can
Sayın Nevra Hanım teşekkürler..
Fakat, karşılıksız çek düzenleyene ceza verilmez diyor gibi mi algılandım bilemiyorum. Fakat eski yasa ile sadece ve sadece karşılıksız çeki düzenleyen, yani imzalayan hesap sahibi hakkında ceza veriliyordu. Bu nedenle suçu karşılıksız çek keşide etmek diye adlandırıyorduk. Oysa yeni yasa ile sorumluluğun genişletilmesi amaçlandığından (örneğin ben imzalamadım ama imza bilgim dahilinde atıldığından borçluyum diyen çek sahibini de kapsaması) karşılıksız çeki düzenleyenin yanında, adına düzenlenen, karşılığını bulundurmayan vs.tanımlamalar getirilmiştir. Bu nedenle artık suçu "karşılıksız çek keşide etmek" olarak adlandıramayacağımızı düşünmüştüm. Karşılıksız çek keşide edenin cezalandırılamayacağını ifade etmedim. (En uygun tanım 5941 S. Kanuna muhalefet şeklinde oluyor sanırım)
Est.; açıklamanız için ben teşekkür ederim

Evet sayın meslektaşım; ben,
Alıntı:
Yazan av.can
...5941 Sayılı Çek Kanununa göre artık "karşılıksız çek keşide etmek" değil suç olan...
ifadenizden dolayı o şekilde algılamıştım ve bu sebeple 5941 S.K. m.5/4'ü eklemiştim

Alıntı:
Yazan Av. Özgür KARABULUT
...Öncelikle konuyla ilgili olarak Sn. Nevra Öksüz'ün mesajında verdiği linkte konu hakkında yeterince bilgi var...

Sayın a.serhat, sizin için kolaylaştıralım:
İlgili link: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=45653

6 no'lu mesaj:
Alıntı:
Yazan gürsan
Yeni yasada GÖREVLİ mahkeme belirtilmemiştir.
Bu nedenle;
5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 10. maddesi;

"Sulh ceza mahkemesinin görevi
MADDE 10 - Kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, iki yıla kadar (iki yıl dahil) hapis cezaları ve bunlara bağlı adli para cezaları ile bağımsız olarak hükmedilecek adli para cezalarına ve güvenlik tedbirlerine ilişkin hükümlerin uygulanması, sulh ceza mahkemelerinin görevi içindedir"
şeklindedir. Bu hüküm dolayısıyla 5941 sayılı yeni çek kanununda GÖREVLİ mahkeme belirtilmediğinden ÇEK KANUNUNUN İHLALİNDEN KAYNAKLANAN DAVALARA SULH CEZA MAHKEMESİNDE BAKILACAKTIR.

8 no'lu mesaj:

Alıntı:
Yazan Av.Hakan EREN
Öncelikle, doğru bilgilendirme için açık teşekkür.

5235 sayılı Yasa hükmüne rağmen, 3167 döneminde asliye ceza mahkemelerinin görevli olmasının sebebi, 3167 sayılı Yasa'da "asliye ceza mahkemelerinin" görevli olduğu açıkça yazılı olması idi.

5941 sayılı Yasa'da ise böyle bir istisna olmadığı için 5235 sayılı Yasa uygulanır.

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi