Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatin Mahkemeye Sunacagi Delili Gormesi Engellenebilir Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2007, 14:26   #1
Av.Günar

Varsayılan Avukatin Mahkemeye Sunacagi Delili Gormesi Engellenebilir Mi?

CMK dan "17 yaşından küçük çocuğa cinsel taciz suçundan sanık olan" kişiye müdafi tayin edildim.Sanık beni arayıp "size kargo ile kapalı bir zarf gönderiyorum.Bu zarfı açmadan duruşmada mahkemeye sunun ve duruşmada bu zarf açılsın" dedi.Zarfın içindekini tüm ısrarlarıma rağmen söylemedi.Bu durumda ne yapmalıyım?
Old 17-04-2007, 14:45   #2
ISIL YILMAZ

Bunu sanık kendi de sunabilir, neden sizi aracı kılmış, öğrenebildiniz mi?
Old 17-04-2007, 14:53   #3
çınar

Enteresan bir durum. Ancak sanık müdafi olarak mahkemeye sunulacak bir delil hakkında sizin önceden bilginiz olmalıdır bence.
Old 17-04-2007, 15:00   #4
Leather

Sanığın yazılı bir beyanı bulunmadığından bu kargoyu mahkemeye sunmanız halinde istenmeyen sonuçlar doğabilir.
Old 17-04-2007, 15:02   #5
ağaoğlu

Bence de vekalet ilişkisi, atanmış olsanız da güven esaslıdır. bu yüzden delili siz sunacaksanız sunup sunmayacağınızı, ne şekilde ve ne zaman sunacağınızı vs. belirlemek sizin yetkinizdedir. Bunun için bence içindekini görmeden dosyayı mahkemeye vermeyeceğinizi, ya da kargoyu direk mahkemeye göndermesini söyleyin.
Avukat olarak sorumlu olabileceğiniz bir şey de olabilir, kim bilebilir ki?
Old 17-04-2007, 15:02   #6
Av.Orhan Kaya

İçeriği hakkında bilgi sahibi olmadığınız bu zarfı mahkemeye sunmanıza şiddetle karşıyım. Zarf alınmamalı alınmış sada iade edilmeli. Kendisi göndersin kargo ile mahkemeye buna engel bir durum yok. O sanığa avukatın postacı olmadığı anlatılmalı. Kaldı ki içinden çok uygunsuz şeylerin çıkması da muhtemeldir. bu durumda "ben sadece ulaklık vazifesi yaptım" demek ne derece faydalı olur.
Old 17-04-2007, 15:08   #7
aşk-ı adalet

Arkadaşların fikrine katılıyorum, sizi sıkıntıya düşürecek, hukukun korumayacağı şeyler de çıkabilir. Bence avukatlık mesleğiyle bağdaşacak bir durum değil.
Old 17-04-2007, 19:05   #8
Av.Yasar SALDIRAY

Varsayılan Ya Suc Unsuru Varsa ?

Sayin meslektaslarimin görüsüne katiliyorum...

Ayrica o zarfin icerisinde ya suc unsuru varsa?

Avukat bagimsizdir delili sunup sunmamakta...

Bence ya bakip icerigine siz karar verin.Ya da geri iade edin kendisi göndersin...
Müvekkliden de yazili bir beyan alinmasinin zorunlu oldugu kanaatindeyim.

GALIBA MÜVEKKILINIZ COK FILM IZLEMIS...

SAYGILARIMLA
Old 18-04-2007, 01:33   #9
Heybe Hukuk

Bence teslim almış olduğunuz paketi hiç açmadan; hatta kargo poşetini bir diğer poşet içerisine koyarak; gerekçelerini de yazılı bir beyan ile sunarak, müvekkilinize iade edin. Ne olduğunu bilmediğiniz bir delili de mahkemeye sunmayın. Müvekkilinizin tutumu aynen devam ederse de; görevden istifayı düşünebilirsiniz. Zira müvekkil-vekil ilişkisi karşılıklı güven esasına dayanmalıdır.
Old 18-04-2007, 05:53   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Günar
CMK dan "17 yaşından küçük çocuğa cinsel taciz suçundan sanık olan" kişiye müdafi tayin edildim.Sanık beni arayıp "size kargo ile kapalı bir zarf gönderiyorum.Bu zarfı açmadan duruşmada mahkemeye sunun ve duruşmada bu zarf açılsın" dedi.

Posta kime aittir? (Böyle bir forum var mıydı? )

Kargonun alıcısı siz olduğunuza göre, açmanıza yasal engel yok. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz bir delili sanık adına müdafi sıfatıyla nasıl sunabilirsiniz? Sanık sizin duruşmadan önce öğrenmenize fırsat tanımadığı ve içinde sanık lehine delil olduğunu düşünmenizden başka imkan bulunmayan zarfı onun adına mahkemeye sunmanızı nasıl isteyebilir? Durup dururken ne sıkıntı değil mi?

Kargonun içinden sanık aleyhien delil de çıkabilir ve duruşmada müdafisi olduğunuz sanık aleyhine delil ibraz eden müdafi durumuna düşersiniz, sanık kargoyu ben göndermedim de diyebilir, hatta ihtimal ya, mağdur bile göndermiş, sanıkmış gibi sizi aramış olabilir (CMK da sanığın kim olduğunu hangimiz ne kadar tanıyabiliyoruz) . Ya da yine aleyhe bir delildir de sanık zaten ceza alacağını bildiği için, böyle bir yola tevessül ederek bilahare ben göndermedim iddialarıyla sizden tazminat istemeyi düşünüyor olabilir. Yani her şey olabilir. (Paranoya bizim meslekte -ne yazık ki- iyidir)

Ben olsam kargoyu iade etmez, alıcısı olduğuma göre zarfı açar, ancak içinden çıkan evrakı "lehe ya da aleyhe" nasıl görünüyor olsa olsun, sanık tarafından gönderildiği kesinliğe kavuşmadıkça Mahkemeye sunmazdım.

Saygılarımla...
Old 18-04-2007, 10:18   #11
Leather

Şehper Ferda Demirel'in yorumuna katılıyorum, ayrıntılı bir şekilde olayı yorumlamış.
Old 18-04-2007, 11:57   #12
Av.Günar

Arkadaşlar evrak geldi.Okudum.Gönderdiği bir intihar mektubu.Telefonlarından ulaşamıyorum.Ya ceza alacağım korkusuyla kayıplara karıştı yada gerçekten böyle birşey yaptı.İnşaallah sadece blöftür.Şuan şoktayım.
Old 18-04-2007, 12:11   #13
Av.Ayse E.

müdafi olduğunuzdan bir an önce acaba polise yada baroya haber vermeniz gerekirmi ki...
Old 18-04-2007, 12:26   #14
Av.Günar

Baroya haber vermeye gidiyorum.Aksi halde sessiz kalmış olurum.Her ihtimale karşı doğru olduğunu düşünerek hareket etmeliyim.
Old 18-04-2007, 12:28   #15
Av.Ayse E.

kolaylıklar diliyorum zor bir durum...saygılarımla...
Old 18-04-2007, 14:37   #17
Av.Günar

Savcılığa haber verdim.Savcı oturduğu köye jandarma gönderecek.Haber aldığımda bu sayfada sonucu bildireceğim.
Old 20-04-2007, 12:06   #18
Av.Günar

Müvekkil arkadaşları ve ailesiyle vedalaşarak başka bir ilçede iş bulduğunu oraya çaşlışmaya gittiğini söyleyerek yaşadığı köyden ayrılmış jandarma arıyor fakat henüz bir haber yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05742097 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.