Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

emeklilik hakkında

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2008, 12:20   #1
Konuk

Varsayılan emeklilik hakkında

iyi günler benim konumada yardımcı olacağınıza inanıyorum ben emekli sandığından emekliğim babamda emekli sandığından emekli babam vefat etti maaşını alamıyorum ikimizde emekli sandığı olduğu için cevremde tanığım eşler var hem eşinin hem annesinin babasının maaşlerını alıyor benim veya benim gibi olanların emekli sandiğında emekli olmamızmı bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar gülseren erdir
Old 01-12-2008, 23:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılması

MADDE 34 - Ölen sigortalının 33 üncü madde hükümlerine göre hesaplanacak aylığının;

...

(DEĞİŞİK BENT RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/21) (KOD 1)
b) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

...

oranında aylık bağlanır.

5510 sayılı kanun metninden de açıkça görüleceği gibi, ölüm aylığı alabilmek için, kişinin kendi çalışmasından dolayı gelir ve aylık almaması gerekmektedir.

Almakta olduğunuz emeklilik aylığı sebebi ile, ölüm aylığı alamamaktasınız.

Saygılarımızla.
Old 02-12-2008, 16:50   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
cevremde tanığım eşler var hem eşinin hem annesinin babasının maaşlerını alıyor

Sayın Konuk,

Doğru cevabı benden önceki mesajla Sayın Meslektaşım vermiş. Ben alıntısını yaptığım bölümle ilgili açıklama yapmak istiyorum.

Çevrenizde sözünü ettiğiniz şekilde çift maaş alanlar varsa da; hepsi usulsüz almaktadır. Bİr şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dikkatinden kaçtığı için, iki müracaat da kabul edilmiştir. Ancak yasal değildir. SGK bunu daha sonradan fark edince, ilgilisinden ceza ve faizi ile birlikte ve bir defada tahsil cihetine gitmektedir. Bu durumda da ortaya ödenilmeyecek miktarda rakamlar çıkmaktadır.
Old 03-12-2008, 09:44   #4
av.sally

Şayet siz emekli sandığından değilde ssk bağlı olarak emekli maaşı alıyor olsaydınız hem kendinize bağlanan hemde babanızdan dolayı çifte maaş alabilirdiniz.Yalnız emekli sandığı kanunundan kaynaklanan bir hüküm nedeniyle aynı kurumda çalışan yahut emekli aylığı alanlar babalarından dolayı yetim aylığı alamazlar.Bu yüzden çevrenizdekiler bu kapsama giriyorlarsa çifte maaş anlamında bir sakınca yoktur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi