Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdare Mahkemesi-Dava ehliyeti kimdedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2010, 15:23   #1
av.knel

Mesaj İdare Mahkemesi-Dava ehliyeti kimdedir?

Belediyenin toplu ulaşım sistemi hakkında aldığı "meclis kararına" karşı dava ehliyeti kimdedir?
Belediye meclis kararı almış ve bu kararı "kooperatif bünyesinde" taşımacılık hizmeti sunan üyelere tebliğ etmiştir.
Bu meclis kararının iptali için idare mahkemesine; kooperatif tüzel kişiliği mi dava açmalı, yoksa her üye kendi adına mı dava açmalıdır?
Old 12-01-2010, 10:48   #2
JACELYN

Sayın meslektaşım idari yargıda iptal davası açabilmek için hak ihlali değil, menfaat ihlali yeterlidir. Böylece menfaat ihlali istenmesi ile birlikte iptal davasının alanı genişlemiş, idarenin hukuka uygunluğunu sağlama amacı ön plana alınmıştır. Ancak Danıştay meslek kuruluşlarının üyeleri adına dava açma yetkilerinin olmadığını, yasalarında açık bir hüküm yoksa üyelerin menfaatini korumak için dava açamayacaklarını, sadece tüzel kişiliğin menfaatini doğrudan ilgilendiren durumlarda dava açabileceklerini belirtmektedir. Sorunuzda belirttiğiniz somut olayı idari yargı nasıl değerlendirir orası tartışılır.
Old 13-05-2011, 12:20   #3
Av. Gökhan Tazegül

Dikkat

Sayın av.knel, üzerinden baya bir zaman geçmiş ancak benim de su anda hemen hemen aynı durumda bir dosyam var. Belediye encümeninin kooperatif üyeleri hakkında almış olduğu bir karar mevcut. Bu idari işleme karşı kooperatif adına mı yoksa üylerin her biri için bireysel mi dava açmam gerektiği hususunda tereddüte düştüm. Acaba siz davayı açtınız mı ve uygulamada idare mahkemesi nasıl bir değerlendirme yaptı. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. iyi çalışmalar
Old 13-05-2011, 15:11   #4
av.knel

Gökhan bey ben davaları açtım. Sorun yaşamamak için hem üyelerin hepsini tek tek davacı göstererek bir dava; ayrıcada kooperatif adına ayrı bir dava açtım. Her iki davada davacı sıfatı yokluğu ile bir red kararı verilmedi. Yani dava esasasına girildi. Fakat davalar sonuçlanmadan belediye ile anlaşma sağlandığı için davalardan feragat ettik. Bu şekilde dosyalar kapandı.

Dilekçe konusunda isterseniz yardımcı olabilirim.
Saygılarımla...
Old 13-05-2011, 15:43   #5
Av. Gökhan Tazegül

Dikkat

Sayın meslektaşım, dilekçeler ile ilgili olarak yardımcı olursanız sevinirim.
Old 13-05-2011, 23:27   #6
BALDIRAN

Hukuki menfaat ihlali söz konusu olduğu sürece, davayı, kooperatif adına açmanızda sakınca yoktur diye düşünüyorum, benim kooperatif adına açtığım (üstelik farklı illerde) 5-6 idari davada ehliyet sorunu yaşamadım.Saygılar
Old 14-05-2011, 14:00   #7
avukat444

kooperatif adına da üyeler adına da açılabilir. menfaat ihlali söz konusu olduğundan tüzel kişiliğin de menfaatini etkilediği için ehliyet sorunu yaşanmaz sanıyorum. kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi