Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

düşen takiplerin yeniden icra takibi yoluyla işleme konulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-06-2009, 15:58   #1
songemi

Varsayılan düşen takiplerin yeniden icra takibi yoluyla işleme konulması

Merhaba
Benim sorunum açılmış bir icra takibine itiraz ediliyor. Ama itirazın kaldırılması yada iptali davası açılmadan dosya işlemden kalkıyor. 3 yıl sonra yeni bir takip ile aynı borç yeniden işleme konuluyor.
Birinci sorum, acaba itirazlı dosyalarda işlemden kalkma halinde yenileme yoluna yada yeni bir takip yoluna başvurulabilirmi?
Diğer sorum ise, daha öncesinde açılmış bir icra takibi söz konusu ise yeni takip açılamayıp yenileme talebi ile takibi devam ettirebiliyorduk. Açılmış bir icra takibinin düşmesi halinde yenileme yoluyla değilde yeni bir takip açılarak icra takibine devam edilebileceğine ilişkin kanun değişikli olduğunu duydum ama yaptığım araştırmalarda bu kanun değişikliğine rastlayamadım. Elinde buna ilişkin döküman olan meslektaşlarımız varmıdır?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 12-06-2009, 16:04   #2
regan

Bu tür dosyalarımız oldu maalesef..İtirazın iptali davası açmak için gerekli bir yıllık süre geçirilmiş olduğu için düşen dosyalarımız. Bir yıllık sürenin hak düşürücü bir süre olduğunu ve hakim tarafından re'sen nazara alınacağını söylememe gerek yok. Bu durumda icra takibini yenilememiz gibi bir durum söz konusu olamaz. Zamanaşımı süreleri de kesilmiş olmayacaktır bu halde..yapılacak şey genel mahkemelerde alacak davası açmak olmalıdır herhalde..Eğer alacak hakkı zamanaşımına uğramamışsa..Tabi zamanaşımı bi itiraz olduğundan siz böyle bi girişimde bulunabilirsiniz diye düşünüyorum..
Old 12-06-2009, 16:05   #3
Av.Özlem Ay Bilgin

Benim son kanun değişikliğinden bilgim yok, ancak ben aynı alacağın yeniden takibe konulamayacağı kanaatindeyim. Ancak yenileme talebinde bulunulabilir. Fakat dosyayı yenileseniz de itirazın kaldırılması veya iptali için dava açma süresi olan 6 aylık ve 1 yıllık süreyi kaçırmış bulunmaktasınız
Old 04-03-2011, 15:51   #4
elit

Soru İcra dosyalarında yenileme süresi ne kadardır?

Peki dosya işlemden kaldırıldıktan sonra yenileme süresi 3 ay mıdır? Bunun için yasada bir süre bulamadım malesef. Borçlunun itirazı tebliğ edilmemiş, Yargıtay'ın da itirazın tebliğ edildiği tarih ile itirazın iptali süresinin başlayacağına dair 2009 tarihli bir kararı var. Dosya ise işlemden 2010'da kaldırılmış. Bu aşamda yenileme talep edip itirazın iptaline mi gidilmeli, genel mahkemede alacak davası açıp ilamı mı icraya koymalı?
Old 04-03-2011, 17:39   #5
Av.Serkan Arıcan

Öncelikle itirazın iptali yönündeki süreler itiraz tebliğ alındığından itibaren başlar. İtiraz tebliğ alınmadan dosya düşmüş olsa bile davanızı açın derim. İkincisi tebliğden sonraki 1 yılı kaçırmış olsanız dahi yine davanızı açın, 1 yıllık zamanaşımının geçmesinden ötürü dava alacak davasına dönüşecektir. Sadece % 40 isteyemeyeceksiniz.
Old 04-03-2011, 23:40   #6
BALDIRAN

Yasada, alacaklı takip açarken, borçlunun itiraz etmesi halinde itirazı alacaklıya tebliğ giderleri alacaklı tarafından ödenir diyor ama uygulamada buna uyulmuyor.yargıtayın, itirazın iptali davasına ilişkin 1 yıllık sürenin mutlaka itirazın tebliği ile başlayacağına dair kararları var,Ama, tebliğ varsa ve 1 yıllık süre dolmuşsa, itirazın iptali davası açılamaz, böyle bir dava açılsa bile bu dava normal bir alacakj davasıdır ve bu davada elde edilecek lehe bir kararla dahi, önceki dosya üzerinden takip yürütülemez. %40 inkar tazminatı burada istenemez/istensede hükmedilemez. 1 yıllık süre geçirilmişse, aynı alacak hakkında yeniden ilamsız takip yapılamaz, aynı dosya yenilense dahi, bu s,ize yeniden bir itirazın iptali davası açma hakkı vermez, hatta itiraz tebliğ edilmişse ve 1 yıllık süre geçmişse, dosyayı yenileseniz dahi, bu işlem şikayet üzerine iptal edilebilir kanısındayım ziira itiraz üzerine icra işlşemleri olduğu yerde kalır ve itiraz kaldırılmadıkça/iptal edilmedikçe o borçlu hakkında o dosyada işlem yapılamaz kanısındayım.Saygılar
Old 07-03-2011, 10:43   #7
elit

Olumlu

Görüşlerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Ben de uygulamada borçlu itirazının tebliği için alacaklının masraf yatırdığını açıkça bilmiyordum. Zira biz her dilekçemizi bir fazla ekleyip tebliğ masrafı bırakıyoruz. İcra müdürü ile görüştüm, masraf vermediğimiz için tebliğ edilmediğini ve dosyanın 1 yılın geçmesi üzerine işlemden kaldırıldığını, yenileme dilekçesi vererek itirazı gördüğümüzü belirtmemizi, ardından da itirazın iptali açmamız gerektiğini belirtti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi