Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

775 sayılı yasa ve borçlu kooperatife karşı neler yapılabileceği

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2008, 17:56   #1
Av. Bektaş

Varsayılan 775 sayılı yasa ve borçlu kooperatife karşı neler yapılabileceği

Site yöneticilerine ve meslektaşlarıma selamlar, saygılar.Müvekkilim olan bir şirketin alacaklarına karşı başlatmış olduğum icra takipleri sonucu borçlu konut yapı kooperatifin tapu kayıtların haciz koydurdum.Ancak başlatmış olduğum icra takibine borçlu kooperatif tapu kaydında bulunan 775 sayılı yasanın 34. md. gereği "haczedilemez"şerhi bulunuğunan icra hukuk mahkemesine şikayet yolu ile dava açıp tahsisten itibaren 10 yıl süre dolmadığı gerekçesi ile dava kabul edilip hacizler kaldırıldı.Fakat 775 sayılı yasanın 34. md. nin devamında 20 yıl içinde borçlanma bedelleri ödenir ise bu takyitler kalkacağı belirtilmekte.Ve bu arsaların borçlanma bedelleri ödenmiş durumda. Buradaki 20 yıllık sürede borçlanma bedellerinin ödenmiş olması takyitlerin kaldırılması için yeterli değilmi acaba ?10 yıl geçmek zorundamı?
Bunun dışında , aynı konu ile ilgili tarafları aynı olan başka icra dosyalarım da var.Bu durumda borçlanma bedellerinin ödendiği gerekçesi ile bu takyitlerin kaldırılması için ne yapabilirim?Ve tapular üzerindeki hacizler şu halde kalkacak ve alacaklı olarak ne yapabilirim?tapular üyelere tahsis edilmemiş henüz ama, hacizler kalktığı için tahsis edilecektir ya da devir edilecektir.Bunları önlemek için tedbir içeren ne şekilde bir dava açabilirim acaba?Bu konularda acil yardıma ihtiyacım var.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 28-12-2008, 00:44   #2
Av.Necati Yaşbey

Bu konudaki içtihatlar tahsisten itibaren 10 yıllık süre geçmeden haciz uygulanamıyacağını söylüyor. Yasal 10 yıllık süre dolmadan haciz mümkün gibi görünmüyor. Aşağıda eklediğim Yargıtay kararlarında da görüleceği gibi ödeme konusu hiç araştırılmadan tahsisten itibaren 10 yıllık sürenin geçmesi gerektiği belirtiliyor.

T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/846

K. 2005/4966

T. 10.3.2005

• ŞİKAYETİN SÜREYE TABİ OLMAMASI ( Belediyelerce Tahsis Olunan Arsalar Yapılar ve Bu Arsalar Üzerinde Yapılan Bina İle Meydana Gelen Taşınmaz Mallar Tahsis Tarihinden İtibaren 10 Yıl Süre İçinde Haczedilemeyeceği )

• HACZEDİLMEZLİK ŞİKAYETİ ( Belediyelerce Tahsis Olunan Arsalar Yapılar ve Bu Arsalar Üzerinde Yapılan Bina İle Meydana Gelen Taşınmaz Mallar Tahsis Tarihinden İtibaren 10 Yıl Süre İçinde Haczedilemeyeceği )

• BELEDİYELERCE TAHSİS OLUNAN ARSALAR YAPILAR ( Bu Arsalar Üzerinde Yapılan Bina İle Meydana Gelen Taşınmaz Mallar Tahsis Tarihinden İtibaren 10 Yıl Süre İçinde Haczedilemeyeceği )

775/m.34

ÖZET : 775 Sayılı Gecekondu Kanunu'nun 34. maddesine göre ( anılan kanun hükümlerine göre belediyelerce tahsis olunan arsalar, yapılar ve bu arsalar üzerinde yapılan bina ile meydana gelen taşınmaz mallar, tahsis tarihinden itibaren 10 yıl süre içinde haczedilemez ) sözü edilen hüküm emredici nitelikte ve kamu düzeni ile ilgili olduğundan bu konudaki şikayet süreye bağlı değildir.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : 775 Sayılı Gecekondu Kanunu'nun 34. maddesine göre ( anılan kanun hükümlerine göre belediyelerce tahsis olunan arsalar, yapılar ve bu arsalar üzerinde yapılan bina ile meydana gelen taşınmaz mallar, tahsis tarihinden itibaren 10 yıl süre içinde haczedilemez ) sözü edilen hüküm emredici nitelikte ve kamu düzeni ile ilgili olduğundan bu konudaki şikayet süreye bağlı değildir.
Mahkemece Belediye Başkanlığından mahcuz taşınmazlara 775 Sayılı Yasa gereğince kooperatif adına tahsis edilip edilmediği sorulmadan, şikayet konusu taşınmazın 775 Sayılı Yasanın 3414 Sayılı Yasa ile değişik 34. madde kapsamında olduğu ve kanunen haczi mümkün olmadığı gerekçesiyle şikayetin reddine karar verilmiştir.
Bu nedenle alacaklı şirket tarafından borçlu kooperatifin tapu kaydına konan haczin icra müdürlüğünce fekkine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olduğu ileri sürülmüştür.
İcra Müdürlüğünün kendiliğinden haczin kaldırılmasına karar vermesi doğru değildir. Mahkemece yukarıda bildirildiği gibi haczedilen taşınmazın 775 Sayılı Yasa gereğince borçlu kooperatifçe adına tahsis edilip edilmediği belirlenmesi, bu nitelikte ise şikayetin süreye bağlı olmadığı düşünülmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile karar verilmesi isabetsizdir.
SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 10.03.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.
T.C.

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2001/9787

K. 2002/3704

T. 16.5.2002

• İFLAS DAVASI ( Davalı Kooperatifin Davacı Tarafından Yapılan İşin Bedelini Ödememesi Üzerine Alacak Karşılığı Verilen Haksız Yere Senede İtiraz Etmesi )

• GECEKONDU ÖNLEME BÖLGESİNDE KURULU OLAN KOOPERATİF ( Bu Malların Haczedilememesi Nedeniyle İflas Masasının Teşekkülünün Mümkün Olmaması-İflas Davasının Reddi )

• İFLAS MASASININ TEŞEKKÜL EDEMEMESİ ( Borçlunun Hacze Kabil Malının Bulunamaması Nedeniyle )

2004/m.156,158,184

775/m.34

ÖZET : Davalı Kooperatif vekili, müvekkilinin gecekondu önleme bölgesinde kurulduğunu, 775 Sayılı Gecekondu Kanunu'nun 34.maddesine göre mallarının haczedilemeyeceğini bildirmiştir. 775 Sayılı Kanunun 34.maddesinde tahsis edildiği tarihden itibaren tahsis edilen arazinin 10 yıl süreyle haczedilemeyeceği hükme bağlanmıştır. İİK.nun 184.maddesine göre iflas masasını müflisin haczi kabil malları oluşturur. Başka malvarlığı bulunmayan bir kooperatifin iflası halinde iflas masasının teşekkülünün mümkün olup olmadığı, üzerinde durulmadan ve karar yerinde tartışılmadan iflasa karar verilmesi isabetsizdir.
DAVA : Taraflar arasındaki iflas davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı vekilince her ne kadar duruşmalı olarak temyiz edilmiş ise de davanın niteliği itibariyle bu isteğin reddiyle incelemenin evrak üzerinde yapılmasına karar verildikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili, davalı kooperatifin müvekkili şirket tarafından yapılan işin bedelinin ödenmediğini, alacak karşılığı verilen senede dayanarak başlatılan takibe haksız olarak itiraz edildiğini ileri sürerek davalının itirazının kaldırılmasına ve iflasına karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Davalı vekili, müvekkili kooperatifin gecekondu bölgesinde bulunduğunu, mallarının haczedilemeyeceğini, senedin teminat senedi olduğunu, müvekkili kooperatifin senet bedeli kadar borcu bulunmadığını belirterek davanın reddini istemiştir.
Mahkemece iddia, savunma ve toplanan delillere göre davalı kooperatifin kombi senedine bağlanmış borcun ödendiğini kanıtlayamadığını, senedin teminat senedi olduğuna ilişkin delil bulunmadığı, depo emrine tebliğine rağmen ödeme yapılmadığı gerekçesiyle davalının iflasına karar verilmiş, hüküm davalı vekilince temyiz edilmiştir.
Davalı Kooperatif vekili, müvekkilinin gecekondu önleme bölgesinde kurulduğunu, 775 Sayılı Gecekondu Kanunu'nun 34.maddesine göre mallarının haczedilemeyeceğini bildirmiştir. 734.Sayılı Kanunun 34.maddesinde tahsis edildiği tarihden itibaren tahsis edilen arazinin 10 yıl süreyle haczedilemeyeceği hükme bağlanmıştır. İİK.nun 184.maddesine göre iflas masasını müflisin haczi kabil malları oluşturur. Başka malvarlığı bulunmayan bir kooperatifin iflası halinde iflas masasının teşekkülünün mümkün olup olmadığı, üzerinde durulmadan ve karar yerinde tartışılmadan iflasa karar verilmesi isabetsizdir.
Diğer taraftan davacı şirket davalı kooperatifin inşaat işini üstlenmiştir. Taraflar arasında başka bir ilişki bulunmadığına göre tarafların ticari defter ve kayıtları üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılarak varılacak uygun sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken eksik incelemeyle hüküm kurulması da kabul şekli itibariyle isabetli görülmemiştir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 16.5.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 29-12-2008, 13:51   #3
Av. Bektaş

Size teşekkürlerimi iletiyorum Necati Bey.Bana göndermiş olduğunuz kararlarda , belediyeye borçlanma bedellerinin 20 yıl içerinde ödenmesi halinde yine de 10 yıl beklenecekmi, buna ilişkin bir açıkmama bulunmamakta.
Ayrıca bu hacizlerin kalkması halinde borçlu kooperatife karşı ne yapabiliriz sizce?Tedbir içeren bir dava açabilirmiyim mesela?Tekrar teşekkürler.
Old 05-01-2010, 10:38   #4
TUBA-HUKUKÇU

öncelikle değerli meslektaşıma bu konuya değindiniz için teşekkür ederim.Uygulamada çok fazla karşılaşılmayan yada benim bu zamana kadar karşılamaşmadığım bir konu 775 sayılı kanunu uygulaması.Sayın Bektaş bey benimde 775 sayılı yasanın 34.maddesine ilişkin bir davam var.Yalnız ben burda borçlu kooperatif vekiliyim.Müvekkil kooperatifin eski yöneticileri seçim sonucunda yönetimi kaybedeceklerini anlayınca müvekkil kooperatifi borçlu göstererek 1.200.000,00 TL lik 6 adet senet senedi tanzim etmişler ve icraya konan 600.000,00 TL lik senetler açısından kasıtlı olarak borca itiraz etmemeişler.Takipler kesinleşmiş ve 400.000,00 TL lik takipte müvekkil kooperatif adına kayıtlı yapılar üzerine haciz konulmuş ve bu yapılar kısa bir zaman içinde satılacak.İcra takibine konu bu senetler için menfi tespit ve senetlerin iptali davası açtım.Çünkü imzalardan biri kooperatif yönetiminde olmasına rağmen imza yetkisi olmayan bir üyeye ait ve bu durum senetleri hükümsüz hale getiriyor.Bu arada icra mahkemesine şikayet süreye bağlı olmadığından haczedilmezlik şikayetinde bulundum ve takibin durması için tedbir istedim ancak hakim tedbir vermedi.Sanırım davayı da reddedecek.Hakimle konuştuğumda tahsis edilen taşınmazların mülkiyetinin müvekkil kooperatife geçmesi nedeniyle haczin uygulanabileceğini burda bir usulsüzlüğün olmadığı söyledi bana.Ancak kanunda 10 yıllık süre öngörülürken herhangi bir şart koşulmamış.Kısacası uydurmaca senetlerden dolayı müvekkil kooperatif çok büyük zararlara uğrayacak.Benim size sormak istediğim konu ise sizin davanızda hacizli mallar kooperatif adına mı kayıtlıydı.Bu arada müvekkil kooperatif borçlanma bedellerini ödediği için takyitler kaldırılmış.Ancak tahsis tarihi 2005 yılı ve kat mülkiyetine de geçilmemiş.Yardımcı olursanız çok sevirim.İyi çalışmalar..
Old 05-01-2010, 10:54   #5
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av. Bektaş
..
Ayrıca bu hacizlerin kalkması halinde borçlu kooperatife karşı ne yapabiliriz sizce?.
Sayın Meslektaşım,
Kooperatifin bağlı bulunduğu ticaret sicil müdürlüğüne -icra müdürlüğnce - yazı yazılarak kooperatif siciline kayıt düşülebilir (kayden haciz konulabilir), hiç olmazsa tasfiye aşamasında işinize yarar. Alacağınız ayakta kalmaya devam ederse bu borç kapatılmadan kooperatifin tasfiyesi mümkün olmaz (diye düşünüyorum).
Kolay gelsin.
Old 05-01-2010, 11:36   #6
Av. Bektaş

Sayın "Kardan Adam" verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Evet en azından kaydına haciz konulmasını sağlayabilirim ileride kooperatifin tasfiyesini engellemek için.Fakat alacak tahsili için başka bir şey yapabilirmiyim bilmiyorum.Bu konudaki soruma araştırmalarıma rağmen halen cevap bulabilmiş değilim.Diğer meslektaşların da katkılarını bekliyorum.
Old 05-01-2010, 11:47   #7
Av. Bektaş

Diğer meslektaşım "Tuba Hukukçu" bence de uygulamada çok rastlanılan bir konu değil. Sizin sorunuza gelince,evet benim olayımda hacizli gayrimenkuller kooperatif adına kayıtlıydı.Kooperatif adına kayıtlı olması haczedilemez şerhine engel olmadı.
Benim olayımda (sizinki ile benzer bir olay gibi görünüyor sadece taraf durumumuz farklı)haczedilmezlik şikayeti kabul edildi ve hacizler kalktı.Sizin olayınızdaki tahsis tarihi de 2005 imiş ve 10 yıllık süre dolmadığı için benim davamı göz önüne aldığımda hacizler kalkacaktır diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi