Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Avukatlık ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2024, 19:35   #1
Konuk

Varsayılan Avukatlık ücreti

Merhabalar. Ben şubat 2023 yılında çekişmeli boşanma davası açtım avukatım yoktu dilekçemi kendim hazırlayıp davamı açtım. Daha sonra kocam mart 2023 de karşı boşanma davası açtı. Karşılıklı davalar olunca bana avukat tutmamı söylediler. Bende bir avukatla anlaştım 15 bin tl istedi, ön duruşna olmadan 15 bin tl yi peyder pey ödedim. Ön duruşma oldu sonrasında benim tanıkların dinleneceği (0cak 2024) duruşmada eşim davasından feragat ettiğini beyan etmiş, bugün tesadüfen uyapa girdiğimde gördüm ki hakimin benim avukatım olduğu için eşimin vazgeçtiği davası için 17.900 tl avukatlık ücreti ödemesine karar vermiş ve bunu eşim avukatımın hesabına yatırmış. Bunu avukatım bana hiç söylemedi bugün duruşmadan 2 ay sonra öğrendim ki 18 bin tl ye yakın para almış. Şindi bu paranın kime verilmesi gerekiyor,
Ayrıca şuan benim davam da devam ediyor bu dava sonuçlandığında gene böyle avukat ücreti ödenmesi karar vetilirse gene bu parayı avukatım mı alacak. Bu avukatlık ücretlerini kendileri alacaksa biz neden ayrıca para ödüyoruz. Bunları sorma sebebim, işleyiş hakkında bilgi sahibi olmayışım. Çok teşekkür ederim tüm emeği geçen kerkesden Allah razı olsun.
Old 21-03-2024, 20:52   #2
Av. Erdem Akçay

Avukatlık Kanunu madde 164/son gereği, karşı vekalet ücreti avukatındır:

Alıntı:
Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir.

Eşinizin davası feragat nedeniyle reddedilmiş ve eşiniz karşı vekalet ücretini avukatınıza ödemiş. Doğru olan gerçekleşmiş.

Sizin davanız kabul edilirse, eşiniz bir karşı vekalet ücreti daha ödeyecek avukatınıza.

Sizin avukatınıza ödediğiniz ücret, aranızdaki sözleşmeden kaynaklı. Eşinizin avukatınıza ödediği ücret ise yasadan kaynaklı.
Old 23-03-2024, 11:08   #3
Av. Başak ÖZEN

Karşı vekalet ücreti ve sözleşmesel vekalet ücreti iş sahibi müvekkiller tarafından çok karıştırılıyor. Basit bir dille anlatmak gerekirse, avukatınız sizin avukatınız olduğu ve sizi temsil ettiği, dava ve işlerinizi takip ettiği için sizden ücret alır. Bu avukatla iş sahibi kişi arasındaki sözleşme ilişkisine dayanır. Avukatın ücretsiz danışmanlık dahi yapması kanunen yasaktır. Dolayısıyla sizin avukatınız olması davada sizi temsil etmesi sebebiyle sizden ücret alacaktır. Yasal vekalet ücreti yani eşinizin ödediği 17.900 tl ise avukatların davayı kazanması durumunda haksız çıkan taraftan aldığı kanunen düzenlenmiş olan ücrettir. Davayı kazanan taraf kendisini avukat ile temsil ettiriyorsa kazanan tarafın avukatına kaybeden taraf ödemeketedir. Bu vekalet ücreti mahkeme kararına dayanır. Eşiniz davadan feragat ettiği için davası reddedilmiş olur. Dolayısıyla eşinizin açtığı davayı siz kazanmış kabul ediliyorsunuz. Siz kendinizi avukat ile temsil ettirdiğiniz için avukatınıza yasadan düzenlenmiş ve mahkeme kararına dayanan vekalet ücreti çıkacaktır.

Av. Başak ÖZEN
https://basakozen.av.tr/
https://basakozen.av.tr/ankara-bosanma-avukati/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi