Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yeni gebelikte boşanma durumu. (Ses kaydı, iftiraya yeltenme)

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2024, 11:59   #1
Konuk

İnceleme Yeni gebelikte boşanma durumu. (Ses kaydı, iftiraya yeltenme)

Merhabalar, dün hamile olduğumu öğrendim. Eşim, bir hafta önce başka bir ev tutarak ben biraz kafamı dinleyeceğim biraz ara vermek iyi olur diyerek, maddi manevi desteğini sürdüreceğini bana ve aileme söyleyerek evden gitti. Şimdi ise hamile olduğumu söyleyince DNA testi doğduğunda yaptırırım öyle soyadımı veririm diyor ki bu laftan sonra o yaptirmasa bile ben yapılmasını isteyeceğim ve onun soyadını istemiyorum.
Beni ve ailemi kandırmış boşanma davası hazırlığı içerisindeymiş. Evin internetini kestirecekmiş. Daha önce darp raporu ve uzaklaştırma kararı aldırmama engel olmuştu. Darptan dolayı oluşan izlerle ilgili fotoğraflar delil olur mu?
Çocukla ilgili sorumluluk kabul etmediğini ve aldırmam gerektiğini mesaj olarakta yazdı. Tek büyütürsün dedi. Halbuki hamile kalmaya çalışıyordum ve biliyordu şimdi ise ben senle istemeyerek birlikte oldum sen istedin diye oldum gibi laflar diyerek beni hayrete düşürüyor.
Eşimin önceki evliliğinden bir kızı var. Kız, babasının boşanmasını istiyor ve çocuğu olmasını istemiyor. Fakat eşim sanki ben onu istemiyormuşum gibi bir izlenim veriyor.
Ayrıca eşim,beni kızdırıp sesimi haberim olmadan kaydetmiş ve bunları delil olarak sunacağını söylüyor buna benim rızam yoktu bunlar delil sayılır mı? Yeni gebelikte boşanma davası durumu nasıl gelişir?Napabilirim?
Old 10-02-2024, 19:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Gebeliğe devam edip etmeme tamamen sizin kararınızdır.

2- Gebelik sırasında dava açılabilir fakat çocuk doğduktan sonra velayet konusunda karar verilecektir. Açılan davanın reddini istiyorsanız karşı tarafın kusurlarını göstererek davaya itiraz edebilir ve davanın reddini isteyebilirsiniz. Yine aynı dilekçede boşanmaya karar verilmesi halinde nafaka tazminat ve çocuk doğduğunda velayetini isteyebilirsiniz.

3- Boşanma davası süresince konutun tarafınıza tahsisini ve koşulları varsa tedbir nafakası isteyebilirsiniz.

4- Karşı tarafın rızası olmadan ses kaydı almak suçtur. Bu kayıt delil olarak sunulduğunda hukuka aykırı elde edilmiş delile itiraz edebilir ve suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Fakat bazı yargı kararlarında başka türlü elde edilemeyecek olan unsurların temini amacını taşıdığı gerekçesi ile şikayetler hakkında takipsizlik kararı veriliyor ise de karşı tarafın ses kaydı almak için sizi konuşturması ve vb gibi koşullar da dikkate alınarak Aile Mahkemesi bu delil hakkında karar verecektir.

5- Boşanmak istiyorsanız kendi gerekçeleriniz dava açabilir veya açılan davaya cevap dilekçesi ile beraber karşı dava açabilirsiniz.

6- Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 11-02-2024, 02:44   #3
Konuk

İnceleme Hamilelikte yardımsız bırakılmak

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben evliliğim,eşim nedeniyle kendi ailemden ve memleketimden uzak bir yere geldim. Eşimin ailesi de farklı bir ilde.Eşim,evi terketti, evimize yakın olan bir sağlık ocağında hamile olduğumu öğrendim. Doktor, jinekoloğada gitmem gerektiğini hastaneye gitmem gerektiğini söyledi. Günlerdir eşime, beni hastaneye götür araban var sadece ulaşımımı sağla bari diyorum asla kabul etmiyor sana bir bardak su bile vermem diyor aileside telefonda konuşarak ikna edememişler. Çok madur oldum. Çünkü bulunduğum yerden hastaneye gitmeyi hiçbir yeri bilmiyorum. Ki internetten baktığımda da uzak mesafe ve ticari taksilerin bile arayınca gelmedikleri bir yer. Ulaşım saglayamiyorum. Bu konuda napabilirim? Yani hastane,karakol, adliye buralara uzağım ve kendim gidemiyorum. Eşim,kasten götürmüyor sağlığımın kötü olmasını bekliyor
Old 11-02-2024, 20:43   #4
Av. Hatun Olguner

Eşiyle ilgilenmeyen , hamilelik ve doğum sürecinde yalnız bırakan eş tam kusurlu olup bu kusur aynı zamanda kişilik haklarına saldırı teşkil eder. Boşanma davası açabilir maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.
Old 12-02-2024, 01:41   #5
Av. Hatun Olguner

Ayrıca Türk Ceza Kanunu madde 233/2 ye göre hamile eşini çaresizlik içinde terketmek suçtur. Bu nedenle eşiniz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi