Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma kararı sonucunda ortak konutun durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2009, 11:33   #1
Av.Mustafabey

Varsayılan Boşanma kararı sonucunda ortak konutun durumu

Merhaba,ortak konut tapuda eşler adına tescil edilmiş,paylı mülkiyet sözkonusu.Boşanma kararı sonucunda ortak konutun durumu ne olacaktır?Mal ayrılığına göre mi tasfiyeye girecektir?Konutun ediniminde eşin nasıl ödeme yaptığı bilinmiyor.Karşılığını vererek mi ödemeyi yaptı yoksa karşılıksız kazanım ile ödemeyi yaptı bilinmiyor.Şimdiden teşekkürler.
Old 28-03-2009, 18:32   #2
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Eşlerin ortak mülkiyetindeki taşınmazlarda eşler isterse mal rejiminin tasfiyesi davası kapsamında, MK.m.226/f.2'ye dayanarak diğerinin bedelini vererek, taşınmazın tamamını alabilir. Buna yasal alım hakkı denmektedir.
(Bkz. A. Haydar Yağcıoğlu, Eşlerin Yasal Alım Hakkı, Güncel Yayınevi, İzmir 2007)
Old 31-03-2009, 10:08   #3
Av.Mustafabey

Varsayılan Boşanma davası,paylı mülkiyete tabi konut ve tebligat sorunu

Sayın meşlektaşlarım merhaba,bu meseleyle ilgili daha önce bir konu açmıştım ama somut olayla ilgili yeterince bilgiye sahip değildim.Şimdi sorumu ayrıntılı bir şekilde sizlere aktarıyorum.
Eşler evlendikten 3 ay sonra paylı mülkiyet şeklinde ev alıyorlar.Ancak koca eşi ile pek alakadar değil ve aralarında şiddetli geçimsizlik var.Ayrıca koca şu anda yurtdışında ve sabit ikametgahı bilinmiyor.Bayan boşanmak istiyor.Ancak evin bedelinin tamamını kendisi ödediği için evin kendisinde kalmasını talep ediyor.Ben kendisine evin paylı mülkiyete konu olması nedeniyle bunun mümkün olmadığını evde kocanın da hakkı olduğunu boşanma kararı verilirse mal rejiminin tasfiyesi kapsamında evin paylar oranında pay edileceğini bildirdim.Ancak edinilmiş mallara katılma mal rejimi kapsamında kocanın sahip olduğu 1/2 payın 1/2'sini katkı payı olarak isteyebilceğini,ancak karşı tarafın da bunu yapma hakkı olduğunu,böyle bir durumda paylarda bir değişiklik olmayacağını bildirdim.Başka bir yol olarakta maddi-manevi tazminat talep edip mahkemeden olumlu karar çıkması halinde eşinin payına haciz koydurabileceğimizi bildirdim.
Sayın meslektaşlarım sadede gel dediğinizi duyar gibi oluyorum.Benim sorum yukarıda belirttiğim yollarda herhangi bir yanlışlık var mı ya da sizin ekleyeceğiniz başka hususlar var mı? Diğer sorum yurtdışında sabit ikametgahı olmayan birine tebligatı nasıl yapacağım?Türkiye'de Mernis kayıtlarında yurtiçi adresi varsa buraya tebligat çıkartmamda bir mahsur var mıdır? Sabırla sorumu okuduğunuz için teşekkür ediyorum.Bilgisi olan meslektaşlarımın cevaplarını bekliyorum.
Old 31-03-2009, 12:03   #4
çözümhukuk

Sn.Avmustafabey
Türkiye'de kayıtlı bir adres bulursanız o adrese tebligat yaparsınız adreste bulunmazsa ilanen tebligat yapabilirsiniz.
Yabancı ülkede bulunan bir Türk vatandaşına yapılacak tebligatın usulü o ülkeyle yapılan sözleşmelere bağlıdır.Yabancı ülkede bulunan bir Türk vatandaşının adresini o ülkede bulunan Türk konsolosluklarından yardım isteyerek veya internetten o ülkenin telefon rehberi kayıtlarına girerek bulabilirsiniz.
Yabancı ülkedeki Türk vatandaşlarına yapılacak tebligatın usulüyle ilgili ayrıntılar için Tebligat Kanunu'na bakınız.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi