Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi tespit ve arabuluculuk ilişkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2019, 14:03   #1
Av.B.Alp

Varsayılan Menfi tespit ve arabuluculuk ilişkisi

Merhabalar, genç bir meslektaşınız olarak sizlere bir kaç sorum olacak. Öncelikle bizim müvekkil gerçek kişi, karşı taraf limited şirketi. Müvekkil şirketten 24 ay taksitle tır satın alıyor ve taksit bitene kadar bu tırı sözleşmede bahsedilen ticari faaliyetlerde kullanma taahhüdü veriyor. Taksitler bitiyor ancak en son KDV kalıyor ve şirket bizim müvekkile faturaya dayalı ilamsız takip yapıyor. İtiraz süreleri geçiyor. Ancak bu takibi şirket adına değil de şirketin sahibi şahıs adına yapıyorlar. Sonuç olarak menfi tespit davası açacağız ve bununla ilgili olarak;

1- Sizce arabuluculuğa başvurmak gerekli mi? Riske atmamak için başvurmayı düşünüyorum.
2- Açılacak olan menfi tespit davasında görevli mahkeme neresi olur?

Müvekkilin borcu yoktur, kaldı ki bu şahısla (şirket sahibi) herhangi bir ilişkisi de olmamaştır şeklinde ilerlemeyi düşünüyoruz. Ayrıca yukarıda bahsetmediğim bir takım ayrıntılar var ve şirkete borçlu olmadığını düşünüyoruz. Bununla birlikte her iki tarafta gerçek kişi olsa bile aralarında ticari bir uyuşmazlık var. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 24-02-2019, 18:22   #2
Admin

Takibi şirket yapsa ve siz de şirket adına menfi tespit yoluna gidecek olsanız menfi tespit öncesi arabuluculuk dava şartı olacaktı diye düşüyorum.

Sizin olayınızda ise takibi yapan şahıs olduğu için ve siz de menfi tespit davasını şirkete değil şahsa karşı açacağınızdan bence konu ticari olarak değerlendirilmeyebilir ve ticaret mahkemesi yerine genel mahkemelerde dava açılabilir diye düşüncesindeyim. Bu tezi doğru kabul edersek arabulucuk da dava şartı olmayacak bu durumda.

Ancak ben sizin yerinizde olsaydım dava öncesi arabuluculuk başvurusu yapardım. Başvuruda da HEM şirket sahibini, HEM DE şirketi karşı taraf olarak gösterirdim. Eğer iki taraf da arabuluculuğa davet edilirse, eğer arabuluculukta anlaşma olursa (sizin müvekkilinizle birlikte) her üç kişiyi de kapsayacak bir anlaşma yapılabilir. Anlaşma olmazsa da her ikisiyle de arabuluculuk anlaşmazlık belgesi elinizde olacağı için dilerseniz genel mahkemede, dilerseniz ticari mahkemede dava açma yolunuz açık olur ve davalı olarak da istediğinizi gösterebilirsiniz Arabuluculukta karşı tarafında yaklaşımına göre hangi yoldan gideceğinizi de tespit edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi