Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cep telefonu sigortası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2013, 17:42   #1
Melekkk

Varsayılan Cep telefonu sigortası

Arkadaşlar, babam bir telefon almış alırken de sigorta yaptırmış. Sonra babam bir hat almış kardeşime ve kardeşim dershaneye giderken falan kullanmış telefonu, bu sırada telefonu kardeşim ayakkabısını giyerken babama veriyor tut diyerek, sonra telefon babamın elinden kayıyor ve telefon düşüp ekranı kırılıyor. Babam da bu şekilde yazıyor sigortaya bilgi olarak, olayı olduğu gibi anlatıyor. Telefon 18 yaş altı kullanıcı sebebi ile yapılmadan geri gönderiliyor. Sözleşmede
"İş bu poliçe teminatları, kullanıcının 18 yaş ve üzerinde olması şartıyla geçerlidir. 18 yaşından küçüklerin uğrayacağı veya uğratacağı, tam ziya ve kısmi hasarlar teminat dışıdır."
bu şekilde bir madde var, sizce yapılabilecek bir şey var mı?
Babamın beyanının kendi lehlerine olan kısmını doğru kabul edip, babamın lehine olan kısmı yok sayılmış gibi geldi bana. Ben maddenin yorumundan zararı kardeşim uğratmadığı için belli bir süre kardeşimin telefonu kullanmış olmasının ve metinde babamın telefonu kardeşime aldığını beyan etmesinin bi ehemmiyeti yok diye düşünüyorum. Çünkü yine beyanında ben düşürdüm şeklinde ifade etmiş.

TTK 45. maddede finansal hizmet sözleşmesi olarak belirtlimiş sigorta sözleşmesi, bu belirtilen 18 yaş altı ibaresi TTK 5 e göre haksız şart kabul edilebilir mi? Banka kredi sözleşmeleri de aynı maddede düzenleniyor ama dosya masrafı sözleşmede bulunmasına rağmen haksız şart olduğunu kabul ediyor mahkemeler.... Bu şekilde bir kıyas mümkün mü?
Şimdiden vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, adaletli günler dilerim...
Old 05-12-2013, 18:40   #2
SimgeKıyınoğlu

Tüketici hakem heyetine başvurmanızı tavsiye ederim. Zira hasarı veren babanız. Hasar kullanıcı kaynaklı da değil
Old 06-12-2013, 11:30   #3
uye12277

Merhaba ,
Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapın derim.
İyi çalışmalar.
Old 06-12-2013, 14:49   #4
fatihuc

Tüketici Hakem Heyeti sigorta itilaflarında geöerli değil www.sigortatahkim.org.tr daha doğru bir kanal olur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi