Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vasinin mahkemeye sunacağı hesap raporu -tutacağı defter

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2008, 15:41   #1
Av.Bülent Özkan

Varsayılan vasinin mahkemeye sunacağı hesap raporu -tutacağı defter

Sevgili Arkadaşlar

Mahkemece vasi tayin edilip te vasi hesap raporu veya vasinin tutması gereken diğer defterleri tutan arkadaşımız var mı? Rapor ve defter nasıl hazırlanır, örnekler varsa bana yollar mısınız?
Eğer daha önce rapor hazırlamış veya defter tutmuş olan varsa bana mail yolu ile ulaşabilir.

İlgili mevzuat incelendiğinde az çok anlaşılıyor fakat daha önce mahkemece kabul edilmiş rapor veya defterlere emsal olarak bakmak istiyorum...
Şimdiden teşekkürler

Saygılarımla...
Old 25-12-2008, 14:01   #2
Ayfan Pısıl

birbirinin aynı iki adet defteri hazırlayıp birnin mahkemeye verilmesi diğerinin de vaside kalması gerekiyor. deftere işlenen harcamalar ve gelir gider tablosu vesayet makamınca onaylaması gerekiyor
kısıtlının ihtiyacını aşar miktarda bir geliri yoksa defter tutmasına gerek yoktur
bu konuda 21/07/2003 tarih ve 2003/5960 sayılı
TÜRK MEDENİ KANUNUNUN VELAYET, VESAYET VE MİRAS HÜKÜMLERİNİN UYGULANMASINA İLİŞKİN TÜZÜK hükümlerini incelenizi öneririm

Old 25-02-2014, 15:12   #3
lawyer sawyer

Mahkeme kararıyla hükümlü bir şahsa vasi olarak atanmış bulunmaktayım. Hükümlünün tek geliri bankaya yatan yetim maaşıdır.Mahkeme ise kararında, kısıtlının geliri olduğu takdirde yıl sonunda hesap vermem istenmiştir. Bu durumda bankayla irtibata geçip hükümlüye yatan maaş miktarını öğrenmeyi ve yıl sonunda mahkemeye rapor şeklinde sunmayı planlıyorum..Zira, maaş kısıtlının geçimini sağlayabileceği kadar olduğundan bu durumda defter tutulması gerekmiyor diye biliyorum. Yalnız,yetim maaşının kısıtlı tarafından çekilmeye devam edilmesinde bir sakınca olup olmadığı konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var. Vasinin bizzat parayı çekip kısıtlıya iletmek gibi bir yetkisi yok kanaatimce. Bu husuta ve bunun dışında yapmam gereken / dikkat etmem gereken bir husus olup olmadığı konusunda cevaplarınızı bekliyorum.
Old 12-10-2014, 22:05   #4
yigiturk

Önemli

Elinde defter ve rapor örnekleri olan meslektaşımız var mı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi