Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sebepsiz ayrılık talebi / haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2009, 00:30   #1
phoenix

Varsayılan sebepsiz ayrılık talebi / haklarım nelerdir?

Merhaba,
Eşim ile 3,5 yıl aynı evi paylaştıktan sonra 1,5 yıl önce evlendik.Ben özel bir şirkette yönetici olarak çalışıyordum, kendisinin işleri sebebiyle benim işimden ayrılıp onun sahibi olduğu dükkanın başına geçmemi istedi bende kabul ettim. 4 ay önce bir fabrikaya %50 hisse ile ortak oldu, benim işlettiğimiz dükkanı da ltd şirket yaptık ve orada da %50 şer olmak üzere hisse sahibiyiz. Sorumlu müdür benim ve imza yetkisi bende. Ancak eşim çok gereksiz bahanelerle ayrılmak istediğini söyledi, bana çok ağır konuşmalar yaptı ve ilk evliliğimden olan oğlumu istemediğini söyledi bende çok üzülerek birkaç giysisini verdim ve bulunduğu yere gönderdim. Ancak kendisini çok seviyorum ve ayrılmak istemiyorum. Dava açtığı taktirde yasal olarak ne kadar hakkım varsa talep etmek istiyorum, boşanmayı istemiyorum. Ancak iş hayatımı onun yüzünden bıraktım, kendisinin evinden taşınmıştık 3 ay önce şimdi kiradayız ve her türlü maddi-manevi sorumluluk da benim üstüme kaldı. 15 gündür aramıyor beni, görüşelim dedim kabul etti ancak hala ses yok.
Yasal haklarım nelerdir?Dükkanımıza ait hissesini bedelsiz olarak benim istediğim birine devretmesini isteyeceğim, Ayrıca manevi tazminat davası açmak istiyorum çünkü beni herşeyle ortada bıraktı, sahibi olduğu fabrika hissesine de evlendikten sonra sahip oldu. Onunla ilgili birşey isteyebilir miyim?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.
Old 04-12-2009, 14:45   #2
uye8490

Sayın konuk,

Edinilmiş mallara katılma şeklindeki yasal mal rejimi gereğince evliliğiniz sırasında edindiğiniz mallarda katılım alacağınız vardır.Ancak katılım alacağından doğan dava boşanma kararı kesinleştikten sonra açılır.Bu dava boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içerisinde ve her durumda on yıl içerisinde açılabilir.

Eşinizin sahip olduğu şirket hissenin ( karşılıklı anlaşma olmaksızın)bedelsiz olarak tarafınıza devredilmesini istemeniz mümkün değildir.

Boşanmak istemediğinizi belirtmişsiniz.Bu durumda bir avukattan hukuki yardım almanız lehinizedir.Zira boşanma davasının takibi belli düzeyde bir hukuki bilgi birikimini gerektirmektedir.Örneğin mahkemece delillerin bildirilmesi için taraflara tanınan süreler çoğu kez kesin olduğu için bu süre geçtikten sonra delil ileri sürmek mümkün değildir.Aynı şekilde dava dilekçesi kendisine tebliğ edilen davalının duruşmaları takip etmemesi durumunda yargılama yokluğunda yapılır.

Boşanma davasında (boşanmayı kabul etmezseniz dahi) eşinizin size nafaka ödemesine karar verilmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.Bu nafaka boşanma davasına ilişkin karar kesinleşene kadar tedbir ,boşanmaya karar verilecek ise bu kararın kesinleşmesinden itibaren yoksulluk nafakasıdır.

Yine aynı şekilde boşanma ile birlikte mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarar görmüş ise (ki yaptığınız evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldığınızı belirtmişsiniz) maddi tazminat talep edebilirsiniz.Manevi tazminat isteme hakkınız da mevcuttur.Tazminat için ayrıca dava açmanıza gerek yoktur.Açılmış bir davada bu taleplerinizi ileri sürebilirsiniz.

Gerek nafaka gerekse tazminat konusunda karar verilirken tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile boşanmaya sebebiyet veren olaylardaki kusur durumu da göz önünde bulundurulur.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.Maddi durumunuz yetersiz ise yargılamanın yapıldığı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Old 04-12-2009, 17:37   #3
Konuk

Varsayılan phoenix

Tekrar merhaba,

Eşimin evlilik sonrası sahip olduğu hisseyi bedelsiz olarak istemiyorum. O şirket hissesine istinaden ne elde edebilirim bunu öğrenmek istemiştim. Ayrıca ikimizin üzerine olan ve şu an benim işlettiğim işletmedeki onun hissesini, boşanmak istemediğim halde bunu kabul etme şartı olarak bedelsiz isteyebilir miyim?
Yani ikimizin adına olan şirketin onun hissesini bedelsiz olarak benim belirlediğim birisinin üzerine yapmasını talep edebilir miyim?

Teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi