Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Hakem Heyeti Kararı ve İlamsız takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-11-2010, 13:20   #1
ibrahimgokalp

Varsayılan Tüketici Hakem Heyeti Kararı ve İlamsız takip

Pek muhterem meslektaşlar;

Vatandaş 150 tl lik telefon borcu için Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunmuş ve akabinde lehine hüküm verilmiştir. Alınan ilamı bana getiren vatandaş benden takibe koyup parayı tahsil etmemi istedi, ben ise (ankarada) ilamsız icra yoluyla takip başlattım ve borç şirket yetki ve borca itiraz etti.

Bu durumda elimizde ilam olmasına rağmen itirazın kaldırılması davasını yada iptalini hangi yer mahkemesinde açabiliriz ?

Yada itirazın iptalini açmak istesek hangi yer mahkemesi ve görevli olarak miktar bakımından hangi görevli mahkemede davayı açabiliriz, Teşekkürler.
Old 05-11-2010, 17:19   #2
Aydinho

tüketici hakem heyetinin kesin olan kararları ilamlı icraya konu olmaktadır. Size tavsiyem ilamlı icraya koyarak yeni takip yapmanız...
Old 05-11-2010, 23:04   #3
ibrahimgokalp

Sayın aydinho;
İlginç bir yaklaşım tarzında bulundun, hiç aklıma gelmemişti. Teşekkürler
Old 06-11-2010, 12:27   #4
akoguz

Sayın Aldinho, borçlu bu sefer de derdestlik itirazında bulunabilir mi?Mükerrer takip iddiası olur mu?
Old 06-11-2010, 13:03   #5
akoguz

ilamsız takip yapmakla hata yapmışsınız. biraz taradım acaba bir karar bulabilir miyim diye ama bulamadım. ancak itirazın iptali davası açmanız gerekiryorsa tüketici mahkemesinde açmanızı öneririm. yetki konusunda haklı olurlarsa dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini istemeniz ve yetkili icra dairesince yeniden ödeme emri tebliğ edilmesi gerekiyor. iyi çalışmalar...
Old 06-11-2010, 22:03   #6
ibrahimgokalp

Sayın akoguz;
Verdiginiz bilgiler için teşekkürler ancak aklıma takılan şu hususu paylaşmanın yararı olsa gerek, takibin konusu farklı olduğu derdestlik iddası gibi birşey sözkonusu olmasa gerek, ayrıca tüketici mahkemesinde de sulh hukuk yada asliye hukuk ayırımına girme gibi bir durum varmı acaba ?
Old 11-11-2010, 10:57   #7
ibrahimgokalp

Mantıklı bir fikir olarak, ilamsız takibi öylece bir kenara bırakıp, yeniden bir ilamlı takipte bulunmak, kanundaki itirazlar belli ve derdestlik itirazı diye bir şey görmedim.
Old 11-11-2010, 12:19   #8
akoguz

Sayın meslektaşım, daha önce başıma gelmedi ama aklıma itiraz nedeniyle duran bir takip ve aynı konu ile ilgili yapılacak yeni bir takip olursa böyle bir itiraz olabilir mi diye geldi. Eğer araştırmış ve böyle bir itirazın olmayacağına kanaat getirdiyseniz lütfen deneyiniz ve sonucunu da lütfen bana mesaj olarak iletiniz. şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar...
Old 13-11-2010, 00:53   #9
censor86

Genel olarak hatırladığım kadarıyla "tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla" aynı borç için imkanlar dahilinde birden fazla takip yoluna başvurulabilmektedir. Dolayısıyla bir sorun çıkacağını düşünmüyorum ilamlı icraya başvurabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi