Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

18 yaşını geçmiş kız çocuğunun boşanma sırasındaki durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2009, 08:42   #1
Konuk

Varsayılan 18 yaşını geçmiş kız çocuğunun boşanma sırasındaki durumu

İyi çalışmalar diliyorum...
Ben eşime şiddetli geçimsizlik nedeniyle dava açtım. Dava dilekçemde sadece kendim için nafaka talebinde bulunmuştum. Çünkü kızım 22 yaşında. 18 yaşını geçtiği için nafaka isteme hakkımız olmadığını düşünmüştüm. Ancak arkadaşlarım bana kız çocuğu olduğu için eşimin 25 yaşına kadar veya evlenene kadar kızıma bakmakla yükümlü olduğunu, onun için de nafaka istemem gerektiğini söylüyorlar. Bu ne kadar doğrudur ve eğer böyle bir hakkım varsa ek bir dilekçe vererek talepte bulunabilir miyim? Bu talep dava tarihinden itibaren mi geçerli olur? Ayrıca hakim bana çok düşük bir tedbir nafakası bağladı. Buna itiraz edip yükseltilmesini talep etme hakkım var mı? Teşekkür ederim...
Old 22-04-2009, 09:12   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı;

Çocuk 18 yaşını geçtiği halde eğitimi devam ediyor ise, ana veya babadan nafaka talep etme hakkı vardır.

Burada aranan çocuğun EĞİTİM görüyor olması şartıdır.
Alıntı:
II. Süresi
Madde 328 - Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.
Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.

Alıntı:
A. Nafaka yükümlüleri
Madde 364 - Herkes, yard
ım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.
Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.
Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır.

Eğer kızınız eğitim görmekte ise,sizinle ya da babası ile velayet ilişkisi kalmadığından nafaka davasını kendisini kendisi açması gerekmektedir.

Siz açmış olduğunuz boşanma davasında ek talep olarak çocuğunuz yerine nafaka isteminde bulunamazsınız. Onun dava açması gerekir, tabi eğitimi devam ediyorsa.

Lehinize taktir edilen nafakanın miktarına itirazda bulunabilirsiniz.

Eşinizin GERÇEK gelir ve mal varlığının mahkeme önünde ispat edilmesinin size yararı olacaktır. Nafaka miktarının belirlenmesinde eşinizin ekonomik gücü etkilidir.

Sayın Katılımcı;

Davanızın her aşamasında avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi