Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası???

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2009, 15:52   #1
Güner

Önemli Boşanma davası???

annem ve babam 1979 buyana evliler ve babam anneme abime ve bana yıllardır şiddet uyguluyor abim 28 ben 23 yaşındayım meslek sahibiyiz annem 2haftadır abimde kalıyor babam annemi arayıp benim sizinle işim kalmadı artık çocuklarınla yaşa değip kapatmış telefonu biz annemize bakacağız o çok çile çekti bizim için sabretti şimdi boşanma davasını anneme açtırıp babamdan tazminat ve nafaka almasını istiyoruz babam emekli 1000tl maaşı var 1ev 1arsa 1tarla var bunların hepsi evlendikten sonra kazanılan mallar.ayrıca babam beni 08.mart.2009da darp tehtit ve hakaret etti ben rapor alarak savcılığa başvurdum 28.nisandada babam ile benim mahkemem var annemde tanık.nasıl bir yol izlemeliyiz bize bir destek olursanız çok sevinirim.
Old 09-04-2009, 21:47   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Anneniz, babanıza karşı şiddetli geçimsizlik ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı bir boşanma davası açabilir.

Bu davada, babanızın KUSURLU davranışları ile ortak hayatı çekilmez hale getirdiği kanıtlanmalıdır.

Annenizden fiziki ve manevi şiddet görmeye ve hakarete katlanmasını beklemek mümkün değildir. Mahkemede de bunların ispatı için, sizler yani en yakın akrabaların dahi tanıklığından yararlanılabilir. varsa doktor raporları, savcılık şikayetleri, mektup gibi delilerden de yararlanılabilinir.

Anneniz çalışmıyor ise, kendisi için davanın açılması ile birlikte TEDBİR, boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra devamı için de YOKSULLUK nafakası talep edebilir.

Kişilik hakları zarara uğrayan anneniz manevi tazminat talebinde bulunabilir. Yine boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleri zarar göreceğinden maddi tazminat isteminde de bulunmalıdır.

Ocak 2002 tarihinden sonra evlilik birliği içinde karşılığı verilerek edinilen mal varlığı değerleri için annenizin tasfiye payı alacağı bulunmaktadır.

Yani saydığınız ev,arsa ve tarla 2002 yılından sonra alındı ise tasfiye payı alacağı anneniz için söz konusudur.

bir de bu tasfiye hesabına evin arsanın tarlanın getirdiği kira gibi bir gelir var ise, bankada parası var örneğin babanızın kendi adına kayıtlı olarak bu paranın da 2002 den sonraki faizleri tasfiye payaı alacağında hesaba dahil edilecektir.

Bunun dışında eğer anneniz bu ev, arsa ve tarlanın edinilme tarihi 2002 öncesi olsa da,alımlarında, güzelleştirilmelerinde ya da korunmalarında bir katkısı olmuş ise bunu değer artış payı alacağı olarak talep edebilir. Buradaki talep için gerçek maddi katkının ispatı gerekir.

Edinilmiş mallara katılma rejimimin tasfiyesine dayalı bu iki alacak hakkı davası, boşanmanın kesinleşmesinedn itibaren 10 yıl içinde açılmaları gerekir.

Boşanmanın gerçekleşip kesinleşmesinden sonra açılacak bu davalarda, ailenin tüm malvarlığının tespit edilip, uzman muhasebe bilirkişilerinin hesap yaptığını belirtmeliyiz.

Ceza davanızda, izlenecek yol için şikayetçi olma haliniz devam ediyorsa bunu mahkemeye belirtip, tanıklarınızı dinletme yoluna gitmeniz gerekir. Darp raporunuz da mahkemede değerlendirilecektir.

Sayın Katılımcı;

Tüm davalarınızın ve hukuki işlemlerinizi takibinde mutlaka bir avukatın profesyonel desteğini alınız.

Her olayın kendine özgü özellikleri ve ayrıntıları vardır. Böylelikle hak ve zaman kaybına uğramazsınız.

Annenizin maddi durumu iyi değil ise, açacağı boşanma davasında bulunduğu yer il barosundan kendisine avukat tayın edilmesini isteyebilir. Bu hizmet ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Saygılarımızla.
Old 10-04-2009, 09:50   #3
Av. Fatma Hoşgör

Sayın Katılımcı,

Meslektaşımın yazdıklarına ilaveten babanızın adına kayıtlı olan ev aile konutu ise annenizin tek taraflı olarak ilgili tapu müdürlüğüne başvurusu ile tapu kaydına aile konutu şerhini koydurtabilirsiniz. bu durum babanızın annenizin onayı olmadan evin satılmasına engel olacaktır.

Saygılarımızla
Old 11-04-2009, 18:24   #4
Konuk

Varsayılan teşekkürler

sayın av-ufuk ve av.fatma hoşgör açıklamalarınız gerçekten beni aydınlattı kendime güvenimi tazeledi gelişmeleri yine buradan sizlere aktarmaya devam edeceğim gerçekten çok teşekkür eder saygılarımı sunarım Allah işlerinizi rast getirsin inşallah.çok sağolun şu dünyada yalnız ve çaresiz olmadığımızı birkez daha anladım
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi