Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

7 aylık hamileyim.Eşim daha hiç aramadı.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2009, 13:25   #1
yagmur78

Varsayılan 7 aylık hamileyim.Eşim daha hiç aramadı.

Merhaba.
Ben 7.5 aylık hamileyim.Eşimin ailesi ile aynı evde oturuyorduk.Onların baskıları yüzünden babamın evine dönmek zorunda kaldım.2 aydır buradayım.Ve eşim gittiğimi hazmedemediği için 2 aydır arayıp sormuyor.Ben de çocuk doğmadan boşanmayalım diye resmi boşanmayı erteliyorum.Ondan hiç bir şekilde maddi manevi birşey istemeyeceğim. Çünkü ailece çok görgüsüz, hatta hoşgörüsüz insanlar. Gururumu incitecek herşeyi yapabilirler.
Birinci sorum: Çocuk doğunca mahkemeye şöyle bir istek versem kabul görülebilir mi? Eşimden boşandığımda maddi manevi hiçbir yardım istemeyeceğim fakat bunun karşılığında ne ailesi ne de kendisi beni ve çocuğumu görmeyecek.Çünkü tüm sorumluluğu üzerime aldıktan sonra babaya ihtiyacı kalmayacak.
İkinci sorum ise; eşim 2 aydır bağ-kur primlerini ödemiyormuş.Ben de 2 ay sonra doğum yapacağım.Ya bağkur doğum ücretini karşılamazsa ben ne yaparım? Bağkura kayıtlı olduğumuz halde, fakat primler yatırılmadığı için yeşilkart çıkartabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinir.Çok teşekkürler. İyi çalışmalar...
Old 18-04-2009, 17:07   #2
Av. Can DOĞANEL

Sn. yagmur78,
Boşanmanın maddi sonuçları ile çocukla kişisel ilişki birbiriyle alakalı konular değildir. Velayet kendisinde bulunmayan taraf ile çocuğun ilişkisinin tamamen kesilmesi hiçbir koşulda mümkün değildir. Hatta karşı taraf bunu (görüşmemeyi) kendisi bile istese hakim aksine şahsi ilişki tesis edebilir. Tabi ki mahkemenin bunu zorla uygulama şansı yoktur. Karara rağmen görüşür veya görüşmez ona kalmış.

Eşinizin sadece sizi mağdur etme amacıyla primlerini ödemediğini düşünüyorsanız ve bu size sıkıntı yaratacaksa bu aşamada onun primlerini ödemenize yasal bir engel yoktur. Yatıranın kendiniz olduğunu banka dekontuna yazdırabilir ve daha sonra boşanma davasında bunu delil olarak kullanabilirsiniz. Sizin sosyal güvenceniz olup olmadığını bilemediğimiz için bu konuda bir yorum yapamayız. Bu koşullarda yeşilkart çıkartmanızın mümkün olmadığını sanıyorum.

Ek: Yeni yürürlüğe giren genel sağlık sigortasının uygulamada nasıl işlediğini bilemiyorum. Ancak iddiaya göre bu tip hallerde herkesin genel sağlık sigortası şemsiyesine alındığı düşünülürse doğum ve tedavi giderlerinde sorun yaşamamanız gerekir. Doğum öncesinde bu konuda bir araştırma yaparsanız uygulayıcılarından daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi