Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpoteğin Fekki Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2014, 13:08   #1
IMPREVIZYON

Varsayılan İpoteğin Fekki Davası

Merhabalar.

Müvekkillerimin muris babaları x bankasına bir başkasının çekmiş olduğu krediye teminat olarak adına kayıtlı taşınmazları ipotek veriyor.

Alacaklı banka alacağının tahsili için ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip başlatıyor, takibe tarafımızca murisin ehliyetsiz olduğu gerekçesiyle itiraz ediliyor.

Banka itirazın iptali davası açıyor ancak murisin ehliyetsiz olması sebebiyle dava reddoluyor ve kesinleşiyor.

Konuyla alakalı olarak;

1-Taşınmazlarda halihazırda alacaklı bankanın ipotekleri mevcut olup bunların kaldırılması için ipoteğin fekki davası açmayı düşünüyoruz bu davayı "belirsiz alacak niteliğinde" ıslah ile arttırmak kaydı ile harca esas değerini düşük tutarak açabilirmiyiz.

2-Menfi tespit ve ipoteğin fekki taleplerini havi bu konuyla alakalı dava açabilirmiyiz.

3-Son olarak harca esas değeri ipotek bedeli üzerinden mi belirlememiz gerekiyor.(Banka kredi alacağının bir kısmını diğer kefillerden tahsil etmiş)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ve saygılar.
Old 16-09-2014, 07:49   #2
Levent Karakaya

Merhaba Üstadım,

1- Belirsiz alacak davalarında ilk yapacağınız bedel arttırımı için ıslah yapmanıza gerek yoktur. Ancak burada belirsiz alacak davasına konu olabilecek bir durum olmadığını düşünüyorum çünkü ipotek bedeli bellidir ve belirsiz bir durum söz konusu değildir. Keza kısmi dava da açsanız yine ilk celse de size harcı tamamlatmak isteyeceklerdir. Aksi halde davanız dava şartı yokluğu nedeniyle red edilecektir.

2- İpotegin fekki davasını hangi nedene dayandıracaksınız? Menfi tespit davası açmanız daha mantıklı ancak elinizde ödeme olguları mevcut ise bu durum lehinize olacaktır.

3- Harca esas değer ipotek bedeli üzerinden belirlenir.

Saygılarımla,
Old 16-09-2014, 16:45   #3
IMPREVIZYON

Alıntı:
Yazan Levent Karakaya
Merhaba Üstadım,

1- Belirsiz alacak davalarında ilk yapacağınız bedel arttırımı için ıslah yapmanıza gerek yoktur. Ancak burada belirsiz alacak davasına konu olabilecek bir durum olmadığını düşünüyorum çünkü ipotek bedeli bellidir ve belirsiz bir durum söz konusu değildir. Keza kısmi dava da açsanız yine ilk celse de size harcı tamamlatmak isteyeceklerdir. Aksi halde davanız dava şartı yokluğu nedeniyle red edilecektir.

2- İpotegin fekki davasını hangi nedene dayandıracaksınız? Menfi tespit davası açmanız daha mantıklı ancak elinizde ödeme olguları mevcut ise bu durum lehinize olacaktır.

3- Harca esas değer ipotek bedeli üzerinden belirlenir.

Saygılarımla,

Merhabalar Sayın Levent Bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

İpoteğin fekki davasını "ehliyetsizlik" nedenine dayandırmayı düşünüyorum keza ipotek tarihinde ipotek verenin temyiz kudretinin olmadığına dair elimizde adli tıp raporu mevcut, dolayısıyla menfi tespit mi yoksa ipoteğin fekki yoluna mı gideceğimden emin olamadım. (Ufak bir not: banka ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip başlatmıştı ancak itirazımız üzerine itirazın iptali davası açtı ama bu davası ipotek verenin ipotek işlemini yaptığı tarihte hukuki işlem ehliyetinin olmadığı gerekçesiyle reddolundu.)

Belirsiz alacak kısmında ise her ne kadar ipotek bedeli belli ise de bankanın vermiş olduğu krediye mahsuben tahsil etmiş olduğu meblağ mevcut ama işlemiş faizini de düşündüğümüz zaman borç meblağını kesin bilemiyoruz.

Saygılarımla.
Old 16-09-2014, 19:03   #4
Levent Karakaya

Merhaba üstadım rica ederim. Sizin açmanız gereken dava ipotegin fekki davasıdır. Çünkü itirazın iptali ile davayı kazanmışsınız. Dava red edilmiş. İpotegin fekki davasında Görevli mahkeme kişi tacir ise Asliye ticaret,tacir değil ise Asliye Hukuk mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise gayrımenkulün bulunduğu yer kesin yetkilidir. Yine de harç konusunda ipotek bedeli resmi senette belli olduğu için harcı tamamen yatırmanız gerekeceği görüşündeyim ancak kısmi dava açıp şansınızı denemenizde bir engel yok. En fazla mahkeme ilk celsede harcı tamamlatır aksi halde belirttiğim gibi davayı dava şartı yokluğundan red eder. Saygılarımla,

Alıntı:
Yazan IMPREVIZYON
Merhabalar Sayın Levent Bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

İpoteğin fekki davasını "ehliyetsizlik" nedenine dayandırmayı düşünüyorum keza ipotek tarihinde ipotek verenin temyiz kudretinin olmadığına dair elimizde adli tıp raporu mevcut, dolayısıyla menfi tespit mi yoksa ipoteğin fekki yoluna mı gideceğimden emin olamadım. (Ufak bir not: banka ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip başlatmıştı ancak itirazımız üzerine itirazın iptali davası açtı ama bu davası ipotek verenin ipotek işlemini yaptığı tarihte hukuki işlem ehliyetinin olmadığı gerekçesiyle reddolundu.)

Belirsiz alacak kısmında ise her ne kadar ipotek bedeli belli ise de bankanın vermiş olduğu krediye mahsuben tahsil etmiş olduğu meblağ mevcut ama işlemiş faizini de düşündüğümüz zaman borç meblağını kesin bilemiyoruz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi