Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taahhüdü ihlal şikayeti sonrası icra takip dosyasının temlik edilmesi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-03-2012, 19:42   #1
av__hakan

Önemli Taahhüdü ihlal şikayeti sonrası icra takip dosyasının temlik edilmesi.

Saygıdeğer meslektaşlarım ve konuyla ilgili bilgisi olan değerli arkadaşlar. Daha önce vekil olarak takip etmekte olduğum icra dosyasında borçludan taahhüt aldım ve borçlunun ihlali üzerine İcra Ceza Mahkemesi'ne şikayette bulundum. 09/03/2012 tarihine duruşma günü verildi. Ancak müvekkilim duruşma yapılmadan evvel icra dosyasını bütün hak ve alacakları ile birlikte ve bu icra takibiyle bağlantılı davalardaki bütün hak ve yetkilerini (icra cezadaki dosya numarası özellikle belirtildi.) gayri kabili rücu başka bir müvekkilime temlik etti. Sorularım şunlar;
1-Temlik alanın şikayetiyle başlamış olan İcra ceza davasında temlik alan kişi temlik edenin hak ve yetkilerine halef olup yargılamaya devam edebilir mi? (daha doğrusu temlik alan müvekkilimin vekaletini sunarak icra ceza dosyasında sanık aleyhine karar alabilir miyim-şikayeti temlik eden müvekkil adına ben yapmıştım.)
Old 06-03-2012, 22:08   #2
üye7160

Sayın Av.Hakan,

1- Temlik edilen dosyada ,tmlik edenin tüm hak ve alacaklarına,tüm yetkilerine halef olduğundan yargılamaya devam edilir.
2- Yeni vekaleti ibraz ederek karar alabilirsiniz.
Old 07-03-2012, 08:21   #3
av.murat kılıç

Bankacalık yasası 143/6
Varlık yönetim şirketi tarafından, bu borçların, taahhütlerin yüklenilmesi veya alacakların, varlıkların devralınması halinde, bu borç, taahhüt, alacak ve varlıklarla ilgili olarak, takibi şikayete bağlı suçlar dahil olmak üzere açılmış veya açılacak her türlü ceza davalarında, alacağın devralındığı veya borcun, taahhüdün yüklenildiği tarihten itibaren, suçtan zarar gören olarak, varlık yönetim şirketi kendiliğinden müdahil sıfatını kazanır.
Bu Kanunun yayımı tarihinden önce kurulmuş olan varlık yönetim şirketleri bu Kanun hükümlerine tabi olarak faaliyetlerini yürütürler.

Müvekkiliniz varlık yönetim şirketi değilse ceza davasına devam edemeyeceğinizi düşünüyorum.
Old 07-03-2012, 09:45   #4
Av.Şevval

Sayın Kılıç'ın belirttiği gibi bu hak yasa ile yalnızca varlık yönetim şirketlerine verilmiş.
Bunların dışında ceza hukukunun genel ilkeleri uyarınca şikayet hakkı devir ve temlik edilemez.
Alacağı temlik eden müvekkilinizin şikayet hakkını devir ve ya temlik edemeyeceğini düşünüyorum.
Old 12-03-2012, 17:06   #5
av__hakan

Değerli arkadaşlar. Sözünü ettiğim duruşma yapıldı ve hakim borçlunun cezalandırılmasına karar verdi. değerlendirmeleriniz için teşekkürler.
Old 14-04-2015, 15:20   #6
and justice for all

Sayın Hakan;
Rica kararı gönderebilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi