Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihalenin feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2011, 13:20   #1
Sevdem

Varsayılan ihalenin feshi

İyi çalışmalar diliyorum.Sorum şu olacak;ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile yaptığım takipte ihale yapıldı ve taşınmazı alacağımıza mahsuben aldık.borçlu ihalenin feshi davası açtı.söz konusu taşınmaz tapuda bahçeli kargir ev olarak geçmekte ancak birinci katın üstüne çıkılan ikinci katın tapusu yok.Kıymet takdirinde her iki katın değeri belirlenerek ihale bu bedel üzerinden yapıldı.şimdi borçlu ikinci katın tapusunun olmadığını ve tapusuz taşınmazın menkul rehni hükümlerine tabi olması gerektiği sebebiyle ihalenin feshini istedi.Bu konuda bir içtihat bulamadım.Düşüncem şu ki borçlunun bu satışta her iki katın kıymeti belirlendiği için zararı olmadığı yönünde.Bu konuda bilgisi olan var ise cevaplarsanız sevinirim.
Old 10-05-2011, 14:12   #2
Hammerfall

Merhabalar;
Benim de elimde Yargıtay Kararı yok ancak tapuda bahçeli kargir ev geçiyor ise üst kattaki ev de sizin teminatınız olan ipoteğin içerisindedir diye düşünüyorum.
Old 10-05-2011, 14:19   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Sevdem
İyi çalışmalar diliyorum.Sorum şu olacak;ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile yaptığım takipte ihale yapıldı ve taşınmazı alacağımıza mahsuben aldık.borçlu ihalenin feshi davası açtı.söz konusu taşınmaz tapuda bahçeli kargir ev olarak geçmekte ancak birinci katın üstüne çıkılan ikinci katın tapusu yok.Kıymet takdirinde her iki katın değeri belirlenerek ihale bu bedel üzerinden yapıldı.şimdi borçlu ikinci katın tapusunun olmadığını ve tapusuz taşınmazın menkul rehni hükümlerine tabi olması gerektiği sebebiyle ihalenin feshini istedi.Bu konuda bir içtihat bulamadım.Düşüncem şu ki borçlunun bu satışta her iki katın kıymeti belirlendiği için zararı olmadığı yönünde.Bu konuda bilgisi olan var ise cevaplarsanız sevinirim.

Satışa çıkarılan taşınmazda tefrruat (eklenti) (MK.m.686) niteliğinde teşvikli mal varsa, icra müdürlüğü bu malların kıymetini ayrıca takdir ettirir (m.128/f.4, cüm.1) Satıştan önce ilgili kurumlardan bu mallar üzerindeki vergi, resim, harç gibi yükümlülükler sorulur. Satış isteyen alacaklının talebi üzerine bu mallar satış dışında tutulabileceği gibi, üzerlerindeki vergi, resim, harç gibi malın aynından kaynaklanan kamu alacakları dikkate alınarak taşınmaz ile birlikte ihale de edilebilirler (m.128/f.4, cüm.2-3) " Alıntı Doç. Dr. Timuçin MUŞUL "

Görüldüğü üzere taşınmaza eklenti olan malın da ihalesi mümkün olup bu husus ihalenin feshi sebebi sayılmamalıdır. Diğer taraftan bilirkişi tarafından bu eklentinin de kıymetinin takdir edildiği ve kıymet takdirine ilişkin bilirkişi raporunun borçlya tebliğ edildiği, tebliğden itibaren yasal süresinde rapora İcra Hukuk Mahkemesinde itiraz edilmediği de nazara alındığında borçlunun ihalenin feshi davasında lehine netice alabileceğini düşünmüyorum. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi