Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hukuk Sitelerinin İnternet Dünyasındaki Yeri Nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2008, 03:47   #1
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Hukuk Sitelerinin İnternet Dünyasındaki Yeri Nedir?

Selamlar…

Gelişen ve değişen bilişim dünyamız beraberinde insanoğlunu da teknolojinin ve internet dünyasının bağımlısı haline getirmiş durumda.Artık internet dünyası varken, çoğu sorunlar ,özellikle de hukuk siteleri açısından söylüyorum, mahkemeye ulaşmadan siteler aracılıyla çözüme kavuşuyor.Hiç olmazsa bir sonuç tahmin edilebiliyor.Şimdi ise bu konuyu açmadaki asıl soruya gelelim.Sizce hukuk siteleri hiç olmasaydı yada mahkeme kararlarıyla youtube gibi kapatılsaydı tepkiniz ne olurdu?Bir youtube’nin kapatılması kadar tepki verir miydiniz?Sizce hukuk sitelerinin olması bir youtube kadar değerli mi?Hukuk sitelerindeki araştırma ve beklentileriniz mahkemede görülen dava ile aynı sonuçları veriyor mu?Anlatmaya çalıştığım bu konuyu anlatamadım belki; ama bir nebzede olsa önemli bir konu açtığımı düşünüyorumJve cevaplarınızı bekliyorum…
Old 21-07-2008, 17:28   #2
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

hukuk sitelerinin pek de (te?)diğer siteler ile karşılaştırılmaması düşüncesindeyim.en baştaki işlevi bir yardımlaşma ve bilgilerimizin güncellenmesine yardımcı olmasıdır.bu açıdan biraz donanımla ilgili forum sitelerine benzetebiliriz.orada da sürekli yenilikler mevcut ve ne kadar bilgili olursanız olun bir başka kullanıcının bilgisine veya deneyimine ihtiyaç duyuyorsunuz.şahsen ben hiç bir kitapta veya hukuk programlarındaki içtihatlarda bulamadığım konuların cevabını burada bulabiliyorum.hatta meslek hayatına başlamadan önce hiç bir dava deneyimim olmadan önce askerde iken soyadı tashihi davasını (kendi soyadım) bu sitelerden takip ederek açmıştım.takdir edersiniz ki bu o zamanlar için kocaman bir dağdı benim için.youtube daha çok televizyonun yerine koyabileceğimiz bir site zaten aylardır kapalı ve şahsen ben eksikliğini unuttum.facebook myspace ve sohbet sitelerine girmiyorum bile.hatta iddia ediyorum haber sitelerinin bile alternatifi var tv gazete vs.ama gerek ths için olsun gerekse diğer muadilleri açısından yokluğunu telafi edeceğimizi sanmıyorum.herhalde cübbeleri giyip bir Anıtkabir ziyareti yaparız ne dersiniz ?
Old 21-07-2008, 18:49   #3
mehmetali.pıtraklıtaş

Hukuk siteleri şüphesiz çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Kendi hesabıma, pek çok bilmediğimin bilgi kaynağı. Kapatılması diye bir şeyin olabileceğine ihtimal vermiyorum. Buna rağmen, böyle bir durumun ortaya çıkması halinde herhelde Anıtkabir' e ziyarete gidecek olan cüpesi olan dostlarımızın yanında yer alırız.
Old 21-07-2008, 21:03   #4
cgrnsl

Henüz öğrenciyim ve ths vb. sitelerin, meslektaş olmayı umut ettiğim büyüklerim yanısıra, biz öğrenciler için de çok faydalı olduğu düşünüyorum..Somut olaylar görüyor, bilgimizi ölçme fırsatı yakalıyoruz..Fikir alışverişinde bulunabiliyoruz..Belirtilen diğer siteler yanında faydalı yanını söylemek, tabi ki gereksiz..
Ve son olarak, farazi bir hukuk sitelerinin kapatılması hikayesinin devamında, ben de Anıtkabirdeyim..
Old 22-07-2008, 15:19   #5
Av.Ahmet DELİKANLI

Bu konuya ilgi gösterdiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum değerli meslektaşlarım.Gerçekten bir youtube yada diğer vs. sitelerden hukuk sitelerinin farkı çok büyük.Özellikle THS gibi büyük bir sitenin kapanmasını hayal bile edemiyorum.Bu olay diğer siteler özellikle kocaman bir içeriğe sahip hergün binlerce insana çözüm üretme de en büyük aracı olan THS'nin kapanması dediğiniz gibi cüppelerimizi bize giydirip, anıtkabire kadar yürütür.
Old 27-07-2008, 00:44   #6
wellan

Varsayılan Hukuk Sİtelerİnİn DÜnyamizdakİ Yerİ..

THS ile bir arkadaşımın aracılığı ile tanıştım ve üye olduğum günden bu yana ne kadar isabetli bir karar verdiğimi şimdi anlıyorum.Çünkü güncel gelişmelerden tutupta hukukun her alanındaki uyuşmazlıklara,hukuk dünyasındaki gelişmelere,tecrübelere,özel olarak hazıorlanmış hukuk çalışma gruplarına katılarak insan kendisini daha çok geliştirme olanağına sahip oluyor ve bu açıdan baktığımız zaman THS gibi disiplinli,farklı boyutlara sahip ve hukuk ile uğraşan değerli meslektaşları tanıştıran ve birleştiren bir hukuk sitesinin kapatılması eminim ki büyük tepkileri de beraberinde getiridi diye düşünüyorum.Çünkü sadece fakültede öğrenmiş olduğumuz yada uygulamada uygulamış olduğumuz sınırlı uyuşmazlık ile bitmiyor değişik olaylara şahit olduğumuz bu hukuk sitesinin yeri hukuk hayatında çok geniş diye düşünüyorum.İYİKİ VARSIN THS ...
Old 27-07-2008, 22:26   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Adelkan_55
Sizce hukuk siteleri hiç olmasaydı yada mahkeme kararlarıyla youtube gibi kapatılsaydı tepkiniz ne olurdu?Bir youtube’nin kapatılması kadar tepki verir miydiniz?Sizce hukuk sitelerinin olması bir youtube kadar değerli mi?Hukuk sitelerindeki araştırma ve beklentileriniz mahkemede görülen dava ile aynı sonuçları veriyor mu?

Hukuk sitesi ama nasıl bir hukuk sitesi?
Google amcaya sorup bulduğunuz hukuk sitelerinin kaçı gerçekten hukuk sitesi olabilmiş ya da öyle bir amaç güdülerek hazırlanmış?
Bir hukuk sitesinin (kapandığı/kapatıldığında tepki gösterilebilecek denli)vazgeçilmez olabilmesinin koşulları nedir?
Bence bu koşullar:
- Hukukun ve hukukçuların gelişimine katkı amacı
- Yeterli sayıda üye/yönetici/katkı sağlayan kişi
- Üye/yönetici/katkı sağlayan kişilerin mesleki ve kültürel düzeyi
- Maddi bağımsızlık (reklama gereksinim duymama)
- Manevi bağımsızlık (yorumlarınıza açık)

Saygılarımla.
Old 01-08-2008, 13:18   #8
didem kunal

herseyden evvel hukuk sitelerinde denetim sıkı yapılıyor ve genelde hukukçular ya da hukukla yakın ilişki içinde olan nezih kişilerce takip edilebilyior. Bu yüzden aradığım bir çok sorumun cevabını kesinlikle hukuk sitelerinden rahatça bulabiliyorum.vatandaş acısındanda kanunu bılmemek mazeret sayılmaz hükmüne bir de hukuk sitelerini okumamak mazeret sayılmaz hukmu de eklenmelı
Old 09-08-2008, 12:12   #9
sarman

hukuk sitelerinin kapatılması bir youtube nin kapatılması kadar tepkiyle karşılanırmıydı? bu sorunun cevabı bu hukuk sitesinin popülerliğine bağlı. sayın av.cengiz aladağ'ın dediği gibi bu hukuk sitesi ne derecede bir hukuk sitesi olmuş, hukuka ve hukukçuya yol göstermiş, bu kriterlere göre kapatılan hukuk sitesinin tepkisi farklılıkm gösterir. bu kriterleri saglayan bir hukuk sitesinin kapatılması tabi ki de toplumun tumu tarafından tepki görmese de hukukçuların buyuk çoğunluğu tarafından tepkiyle karşılaşır. ancak bu tepkinin youtube'nin kapatılması kadar büyük bir tepki olacağını beklemek abestir.
Old 10-08-2008, 20:24   #10
hakimm

gayet seviyeli ve yararlı bir ortam fuzuli işler yok bilmem anlatabildim mi
Old 12-08-2008, 02:52   #11
gorkembora

Ben webmasterlık yapan bir hukukçu olarak bu konuda epey çaba vermekteyim. Şu okuduğum dönemde ders notlarının paylaşımı ve yazan bir hukukçu topluluğu olsun diye websitesi bile açtım.
Zİyaret etmek isteyen için adres; www.e-hukuk.org

Meslek hayatımda da mesleğe yönelik e-hukuk bölümleri ve siteleri açmak istiyorum. Hukuk ve hukuki meseleleri internet ortamında konuşmak tartışmak paylaşmak üzere buluşmak bence en olması gereken şeydir...

Saygılarımla...
Old 13-08-2008, 15:28   #12
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Hukuk sitelerindeki araştırma ve beklentileriniz mahkemede görülen dava ile aynı sonuçları veriyor mu?

Hiçbir hukuk sitesinde böyle bir araştırma yapmadım

Alıntı:
Bir youtube’nin kapatılması kadar tepki verir miydiniz?

Niye kapatıldığına bağlı

Alıntı:

Sizce hukuk sitelerinin olması bir youtube kadar değerli mi?

Bu değer hiyerarşisi araştırmasının sebebi nedir? Youtube'un değerini ortaya koymak mı, hukuk sitelerini değersiz saymak mı? Ya da tersi...

Alıntı:
Artık internet dünyası varken, çoğu sorunlar ,özellikle de hukuk siteleri açısından söylüyorum, mahkemeye ulaşmadan siteler aracılıyla çözüme kavuşuyor.

Aşırıya kaçılmış bir genelleme değil mi bu? Hukuk sitesi sizi boşayabilir mi? Alacağınızı tahsil edebilir mi? İflasın ertelenmesi kararınızı alabilir mi?

Sonuç olarak, ben bu konuyu neden açtığınızı tam bilemedim.Gerçekten sebebi aşağıdaki gibi mi?

Alıntı:
Şimdi ise bu konuyu açmadaki asıl soruya gelelim.Sizce hukuk siteleri hiç olmasaydı yada mahkeme kararlarıyla youtube gibi kapatılsaydı tepkiniz ne olurdu?

Saygılar.

Old 13-08-2008, 16:44   #13
halit pamuk

Alıntı:
çoğu sorunlar ,özellikle de hukuk siteleri açısından söylüyorum, mahkemeye ulaşmadan siteler aracılıyla çözüme kavuşuyor.

Sorunlar, site aracılığı ile çözülüyor demek, biraz abartılı bir yaklaşım. Ancak,sitenin hukuki bilgi ve tecrübeyi artırdığı da inkar edilemez. .

Üyelerin sadece Yargıtay kararı aramaları ve Yargıtay kararlarından örnekler sunulduğu zaman verilen cevabı değerli kabul etmelerini anlayabiliyorum. Fakat keşke, yargıtay kararlarıyla tatmin olmayıp farklı cevaplar peşinde koşmak ve konuyu tartışmaya açmak, beyin fırtınası yapılması, doktrinden, hukuk tarihinden de örnekler sunmak vs gibi cevaplarla hukuku gelişimine katkıda bulunulmuş olsaydı çok farklı olurdu.

O zaman biz Yargıtay kararları aramayacaktık, Yargıtay karar vermek için THS kararı arayacaktı.

Bu kötü halin nedenlerinden biri de;işi araştırma yapmak olan O kadar Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi var, çoğu tartışmalara katılmıyor, hatta bazılarının hukuk sitesinin varlığından bile haberi yok. Biz avukat ve hakimlerin derin araştırmalar yapmaya vaktimiz olmayabilir, işi araştırma yapmak olan kişilerin en azından yaptığı araştırmalara ilişkin olarak tartışmalara katılmış olsalardı ya da tartışma yaratmış olsalardı, sitenin kalitesi çok üst düzeye çıkabilirdi. Böylelikle hukukun sığ kıyılarından uzaklaşıp derinlilerine yol alabilirdik.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi