Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

kooperatiflerde uyuşmazlık durumlarında hangi mahkemeye dava açmalıyım

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2002, 01:03   #1
Kooperatifzede

Varsayılan kooperatiflerde uyuşmazlık durumlarında hangi mahkemeye dava açmalıyım

Merkezi Eskişehirde bulunan ECZAKOOP'a üye iken(benim eczanem Antalya da) 1999 yılı kasım ayında üyelikyen istifa ettim. KOoperatif Haziran 99 ve aralık 99 da iki ayrı genel kurul yaparak bir takım kararlar almış.Genel kurul toplantılarına asaleten ve vekaleten katılanların sayısı tüm üyelerin yarısından bile az ve bunların salt çoğuluğu ile kararlar alınmış.
Bu iki genel kurul kararalarının tutanakları tek nüsha halinde 2000 Ocak ayında bana tebliğ edildi.
Bu genel kurul karaları; Eczane sahibi tüm üyelere (kooperatifin eczane sahibi olmayan üyeleri de var) 360 milyon lira katkı payı alınmasını içeriyor.
Ben bu parayı ödemedim. Gerekçelerim ise;
1-Benim genel kurul kararlarına yasal süre içerisinde itiraz etmem mümkün değildi çünkü karar tutanakları 1 aylık süreden geç elime ulaşmıştı.
2-Bir kısım üyelere ayrıcalık tanınmış eczanesi olmayan üyeler ek ödeme yükümlülüğünde kapsam dışı bırakılmıştı
Son durum muhtemelen beni mahkemeye verecekler. Beni Eskişehir mahkemelerine mi yoksa Antalya mahkemekerine mi dava edecekler? Hangi mahkemeler davaya bakar? Benim böyle bir durumda davayı kazanma şansım nedir. Bana ne önerirsiniz..
Tüm ilgililere şimdiden teşkkür ederim. saygılarla

29-07-2000 20:11:35
Old 12-02-2002, 01:04   #2
seyyah

Varsayılan YNT:kooperatiflerde uyuşmazlık durumlarında hangi mahkemeye dava açmalıyım

merhaba,
yanıt beklediğiniz sorular için verdiğiniz bilgiler yetersiz. üstelik bu hususta vereceğiniz bilgilerden ziyade kooperatifin anasözleşmesinin incelenmesi gerekir. ancak temel kural olarak şu hususlar söylenebilir:
1- Her ortağın kooperatiften ayrılma serbestisi vardır (Koop.K. md.10) Ancak ayrılma, kooperatifin varlığını tehlikeye düşürür nitelikte ise o takdirde anasözleşmede hüküm olması halinde sizden bir miktar tazminat alınabilir. Ya da anasözleşme ile ortaklıktan çıkma bir süreye (en çok 5 yıl) bağlanmış olabilir (Koop.K. md.11). Ortaklıktan ayrılma zamanı için Koop.K. md.12 veya anasözleşme dairesinde hareket edilmelidir. Yönetim Kurulu ortaklıktan çıkmayı kabul etmediği takdirde, ayrılma bildiriminin noter marifetiyle yapılması gerekir.
2- Genel Kurul, kooperatifin en üst karar organıdır. Nasıl, ne zaman, hangi çoğunlukla toplanacağı anasözleşmede belirlenmiştir. Genel kurul kararlarına karşı itiraz toplanan genel kurulda yapılabileceği gibi dava yoluyla da yapılabilir. Ancak genel kurul kararlarına karşı dava yoluyla itiraz, ortak için, ancak genel kurula katılma ve alınan kararlara muhalif olduğunu genel kurul tutanağına geçirmek ile mümkündür. Yoksa genel kurula katılmadan, orada alınan kararlara ilişkin belge elinize geçtikten sonra itiraz etmeniz de dava etmeniz de mümkün değildir.
3- Size ek yüküm getirilmesi anasözleşmenin tadili ile mümkündür. Olasıdır ki, toplanan genel kurulda böyle bir karar alınmıştır. Ancak böyle bir tadilin Koop.K.'nun 23. maddesine uygun esaslar içermesi gerekir. Ayrıca ek ödeme yükümlülüğünün de ortakların 3/4'ünün rızasıyla getirilmesi gerekir. Ancak siz eğer anasözleşmede aksine bir hüküm yok ise ek ödeme yükümlülüğünüze ilişkin kooperatif genel kurul kararının size tebliğinden itibaren 3 ay içinde çıkma bildiriminde bulunmanız halinde bu yükümlülük sizi bağlamaz.
3- Aleyhinize dava açılıp açılmayacağını, açılacak ise nerede açılacağını bilemem. Ancak dava açarlarsa, genel yetki kuralı uyarınca sizin ikametgahınızın bulunduğu yer mahkemesinde açmaları gerekir. Tabii anasözleşme ile başka bir yer mahkemesi yetkili kılınmış ise o başka. Orası da büyük ihtimalle Eskişehir Ticaret Mahkemesidir. Davayı kazanma şansınız konusunda da önceden bir şey söylemek pek mümkün değil. Netice; size güvenebileceğiniz bir avukata, elinizde tüm belgelerle birlikte başvurup onun yardımından istifade etmenizi öneririm. saygılarımla.

30-07-2000 23:03:47

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi