Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipoteğin fekki davası hakkında çok acil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2008, 12:26   #1
a.lawyer

Kitap ipoteğin fekki davası hakkında çok acil

Herkese iyi çalışmalar diliyorum. İpoteğin fekki hakkında sorum olacak. Müvekkile, miras yoluyla bir taşınmaz kalmıştır. Müvekkil, tapuya gittiğinde taşınmaz üzerine 25 yıl önce x Bankası lehine konulmuş olan bir ipotek olduğunu öğrenmiştir. X Bankasına durum sorulduğunda banka yetkilileri, böyle bir ipotekten haberleri olmadığını söylemektedir. Sitedeki forumlardan anladığıma göre, ipoteğin fekki davası açmamız gerekiyor. Önce icra dairesine başvurup icra dairesinin yazısına banka 15 gün içinde cevap vermezse icra hakimliğine mi başvurmam gerekiyor? İcra dairesine belli bir miktar ödeme yapmam gerekiyor mu ve ödenecek miktar neye göre belirleniyor? Alacak ödenmiş ancak banka ihmalkar davranrak ipoteği kaldırtmamış olabilir diye düşünüyorum. Bu durumda dava açarken ödediğimiz miktar iade edilir mi? Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.
Old 10-04-2008, 13:07   #2
avukatRMK

2006 yılı sonunda benzer bir dava da ben açmıştım. bizim davada da ipotek 25-30 yıl civarında konulmuştu.Ancak ipotek bila faiz ve süreli olarak konulmuştu. direkt olarak ipoteğin fekki davası açtık. ipoteğin bugünkü değeri 0,20 YTL idi. ipotek bedelini depo ettik. ve mahkeme ipoteğin kaldırılmasına karar verdi. Ancak karşı taraf ipoteğin ödenmediğini bu nedenle ipotek uyarlanması davası açtı ve mahkeme uyarlam davasını bekletici mesele yaptı. bu konuya da dikkat etmek gerekiyor. (Bu arada ipoteğin uyarlanması davası da reddolundu)
Old 10-04-2008, 13:21   #3
a.lawyer

Sayın avukatRMK öncelikle cevbınız için teşekkür ederim. Anladığım şu, icra dairesine başvurmadan direk ipoteğin fekki davası mı açıcam? Bir de depo edilecek miktar hakim tarafından mı belirleniyor?
Old 10-04-2008, 15:16   #4
av.halil canda

sayın meslektaşım bence ipoteğin fekki davasını Asliye Hukuk MAhkemesinde de açabilirsiniz ancak dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var banka gerçekten borç ödendiyse işi neden yokuşa süürsün acaba hesapta olmayan bir masraf ödenmemiş olabilir mi?
Old 10-04-2008, 15:31   #5
a.lawyer

Sayın av. halil canda öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Banka hiçbir şekilde müvekkili aydınlatmamış. Sadece böyle bir ipoteğin gözükmediğini söylüyormuş. Tapuda ise ipotek çıkıyor. O yüzden en sağlam çözüm ipoteğin fekki davası diye düşündüm. Ancak emin değilim.
Old 10-04-2008, 16:27   #6
avukatRMK

sayın a. lawyer,
Biz icraya başvurmadık direkt olarak ipoteğin fekki davası açtık. depo edilecek bedel de ipotek bedeli kadardır. Ancak öncelikle ödendiğine dair makbuz vs varsa müvekkilinizden onları temin edin. aksi halde karşı tarafınızın ipotek bedeli ödenmediğinden dolayı ipoteğin uyarlanması davası açması mümkündür. Daha önce açtığımız davada yapılan işlemlerden aklıma gelenler şimdilik bunlar. iyi çalışmalar diliyorum
Old 10-04-2008, 16:30   #7
a.lawyer

Sayın avukatRMK verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Old 10-04-2008, 16:33   #8
avukatRMK

Yardımcı olabildiysem asıl ben sevindim. iyi çalışmalar diliyorum.
Old 10-04-2008, 16:45   #9
avukatRMK

yardımcı olabildiysem ben teşekkür ederim. iyi çalışmalar
Old 11-04-2008, 11:14   #10
levent orhan

Sayın a.lawyer,
Geçtiğimiz yıl benzer bir ipoteği iik 153 uyarınca kaldırmış idik. Resmi senedi iyi inceleyip ipoteğin niteliğini ( bila faiz vs. olup olmadığı, süresi gibi )öğrenip icra dairesinden ters talep açıyorsunuz, yani takip talebini borçlu olarak doldurup icra dairesine sunuyorsunuz.İpotek bedelini icra dairesine depo etmelisiniz. Alacaklı adresi resmi senetteki adres olduğundan muhtemelen tebligat bila döncektir.Bu husus, benim açtığım takipte "alacaklının meçhul" olduğunu gösterir nitelikte değerlendirilmiş idi.Ardından icra müdürü dosyayı icra hakimine gönderecektir. Koşulları sağladığınıza inanıyorsanız çok kısa sürede netice alabileceğinizi söyleyebilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi