Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

baro disiplin kurulu üyelerinin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2012, 23:22   #1
harkan

Varsayılan baro disiplin kurulu üyelerinin sorumluluğu

baro disiplin kurulu üyerinin VERMİŞ OLDUĞU KARARLARDAN dolayı cezai sorumluluğu var mıdır?

avukatlık kanunu ve yönetmeliklerde bu konuda bir hüküm bulamadım?
Old 06-04-2012, 09:30   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan harkan
baro disiplin kurulu üyerinin VERMİŞ OLDUĞU KARARLARDAN dolayı cezai sorumluluğu var mıdır?

avukatlık kanunu ve yönetmeliklerde bu konuda bir hüküm bulamadım?

Örneğin, kararda hakaret içeren ibareler varsa sorumluluk sözkonusu olabilir. Ama soruyu biraz açarsanız daha sağlıklı yanıt verilebileceğini düşünüyorum.
Old 07-04-2012, 13:27   #4
harkan

örneğin, yasa gereği meslekten men cezası verilmesi gerekirken , başka bir karar verilmişse ?

görev suçu olur mu?

tabi verilen kararlar tbb itiraza tabi..
Old 07-04-2012, 14:14   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan harkan
örneğin, yasa gereği meslekten men cezası verilmesi gerekirken , başka bir karar verilmişse ?

görev suçu olur mu?

tabi verilen kararlar tbb itiraza tabi..

Öyle olsaydı, verdiği karar temyizde bozulan hakimleri de görevi ihmalden yargılamak gerekirdi.
Old 09-04-2012, 20:05   #6
harkan

üstat gerçekten de dediğiniz gibi,
ancak açık yasa maddesi hükmüne aykırı bir karar verilmesi durumu, yani yasa açıkça şu ceza olur dediği durumda aksi ceza verilirse.. kürsü dokunulmazlığı var mı?
Old 09-04-2012, 20:46   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan harkan
üstat gerçekten de dediğiniz gibi,
ancak açık yasa maddesi hükmüne aykırı bir karar verilmesi durumu, yani yasa açıkça şu ceza olur dediği durumda aksi ceza verilirse.. kürsü dokunulmazlığı var mı?

Yasanın somut olaya uygulanması hiçbir zaman otomatikleştirilebilecek bir faaliyet değildir. Her tür inceleme/değerlendirme/karar süreci, insan unsuru nedeni ile hataya açıktır.
Sorduğunuz somut olay nedir bilmiyorum ama ilk mesajda örnek verdiğim durumlar dışında suç oluşacağını düşünmüyorum.
Old 09-04-2012, 23:47   #8
Gemici

Türk hukukunda konu hakkında yasal bir düzenleme olup olmadığını bilemiyeceğim; Alman hukukunda 'Rechtsbeugung' diye bir kavram var. Rechtsbeugung kavramı altında bir hakimin, bir devlet memurunun veya bir hakemin bir hukuki meselede/davada, bilerek bir tarafın lehine veya aleyhine, yanlış yönetmesi veya yanlış karar vermesi anlaşılıyor. Ceza Kanunu(Strafgesetzbuch - StGB) madde 339 bu durumda bir yıldan beş yıla kadar hapis cazası öngörüyor.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi