Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aracın tescil kaydını silme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2008, 17:47   #1
avsafran

Varsayılan aracın tescil kaydını silme

müvekkil yaklaşık12 yıl önce baya yıpranmış aracını şahsın birine satıyor, aracın değeri düşük olduğundan ve de ihmalinden herhangi bir sözleşme dahi yapmıyorum. gelinden nokta itibariyle müvekkil satmış olduğu araçla ilgili olarak bir daha haber alamıyorum, alıcının da nerde olduğu belli değil ancak araç hala müvekkil üzerine bulunduğundan vergi borcu takakkuk ediyor. bu durumda müvekkilin nasıl bir yol izlemesi lazım, belki de hurda olacak aracın sicilinden kaydını araç hiç ortada yokken sildirmek mümkünmüdür? teşekkürler.
Old 09-03-2008, 00:37   #2
Av.Selim HARTAVİ

Sn avsafran forumda konuyla ilgili gerekli açıklama daha öncesinden yapılmıştır. Aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24874
Old 10-03-2008, 12:06   #3
philomelion

Selamlar,
Aynı konuda ben de araştırma yapıyordum ve sitede bir konu açmayı düşünüyordum. Burdan devam edelim.

Öncelikle, Selim Bey'in vermiş olduğu link'e baktım, ancak tam olarak sayın avsafran'ın ve dolayısıyla benim sorunumun bir cevabını bulduğumu söyleyemem. Zira, orada noter satışı yapılan bir araç söz konusu.

avsafran'ın sorusundan anladığım kadarıyla onların olayında bir noter satışı söz konusu değil.

Benim elimdeki olayda da yaklaşık 20 yıl önce bir arkadaşa verilen motorsiklet söz konusu. Oda başkasına satmış ve şu anda kimde ve nerede olduğu bile bilinmiyor, ancak her yıl MT Vergisi vs. müvekkil ödemek zorunda kalıyor.

Bir tesbit davası mı açmamız gerekecektir, aracın maliki olmadığımıza dair.
Old 27-12-2010, 14:23   #4
av.sacide ozatli

yukarıdaki linkte dediğiniz gibi resmi satış sözleşmesi ile satılan bir araç söz konusudur.
benim elimdeki olayda sadece emanet araç teslim sözleşmesi ve bu sözleşmede söz konusu olan aracın satılması için bir vekaletname mevcuttur(takas söz konusudur.).Aracın nerde olduğu bilinmemektedir.hatta parçalanmış olması bir ihtimaldir.Müvekkilim her yıl vergilerini ödemek zorunda kalmaktadır.Bende ilk tespit davası düşünmüştüm ancak olumsuz hususlar için tespit davası açılamaması sebebiyle başka nasıl bir yol izleyebilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 26-10-2016, 14:05   #5
Av. Büşra Elif KURAL

Merhabalar,
Aynı durum benim de başıma geldi ama yazılan herhangi bir cevap olmadığı için bilgi sahibi olamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 26-10-2016, 15:14   #6
Cumhur Okyay

Mahkemece,idari bir karar verilmez ve araç kaydi silinmez. El'an arać kimin adina kayitli ise, Trafikten kaydini o sildirir.Öte yandan bu işi takip eden deneyimli sigorta acentesi yardimci elemanlari var olup, konuya vakiftirlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi