Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümlü Trafik Kazası Maddi Manevi Tazminat Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-01-2011, 20:05   #1
Av_Bhr

Varsayılan Ölümlü Trafik Kazası Maddi Manevi Tazminat Davası

Değerli Meslekdaşlarım;
On ay önce müvekkilimin altı yaşındaki oğlu trafik kazası sonucu hayatını kaybediyor. Biz de ZMMS'na ve araç sürücüsüne karşı maddi ve manevi tazmintat istemi ile dava açacağız. Sorum şu olacak;
Poliçe kapsamında sigorta şirketinden isteyebileceğim tazminatın takdiri konusunda. Murisin altı yaşında olması tazminat miktarını ne yönde etkileyecektir? Yani destekten yoksun kalma tazminatına hükmedilebilmesi için hali hazırda müvekkilin, murisin maddi desteğine mi ihtiyacı olması gerekir?
Diğer bir sorum ise şu;
Müvekkil bir kaç ay önce birileri aracılığı ile sigorta şirketine başvurduğu, sigorta şirketinin kendisine 5.000 TL ödeme yaptığı ve karşılığında bazı kağıtların (ibraname) imzalatıldığından bahsetti. Burada müvekkilin imzalamış olduğu ibranamenin geçerliliği nedir? Araştırmalarım sonucu bulmuş olduğum yargıtay kararlarına göre aktüerya uzmanından rapor alınarak sonucuna göre tazmin edilecek miktar ile buna karşılık ibraname ile alınan meblağ arasında açık oransızlığın bulunup bulunmadığı, açık oransızlığın bulunması durumunda, ibranameyi <kısmi ifayı içeren makbuz> niteliğinde kabul etmek gerektiğinden bahsedilmektedir.
Değerli Meslekdaşlarımın konu hakkındaki görüşlerini bekliyorum.
Old 21-01-2011, 23:06   #2
Malik Eskişehirli

Sigorta şirketinin önereceği Tazminatı İbranameye şerh koyarak alın, sonra ( BK lerden ) özel Mütalaa alın fark yok ise sorun yok, var ise aldığınız Görüş'ü de Sigortacı yönünden davada kullanırsınız. Hesaplamalarımız bir çok tekniğe dayalı olması nedeninden rakam belirtemiyorum.
Old 21-01-2011, 23:16   #3
Av_Bhr

Sayın Malik Eskişehrili;
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Yalnız tam olarak açıklık getiremediğim kanaatine vardım. Müvekkilim bana gelmeden önce sigorta şirketinden sembolik bir miktar almış ve karşılığında ibraname imzaladığını söylüyor fakat fazlaya ilişkin haklarını saklı tutup tutmadığını, ibranameyi gözemediğim için bilemiyorum. Söz konusu ibranamenin, müvekkilin Karayolları Trafik Kanununda öngörülen yasal haklarını daralttığını iddia ederek, duruşma sırasında iptalini isteyebilir miyiz?
Teşşekkürler...
Old 22-01-2011, 19:55   #4
Av.Raşit Hünal

Değerli meslektaşım ibranameler çift taraflı sözleşmelerdir ve tarafları bağlayıcı niteliktedir.Bu duruma istisna trafik kazalarında alınacak tazminatlarda ktk gereği ibranameler tazminat davasını gören mahkemede ileri sürülebilir ve iptali söz konusudur.
Old 22-01-2011, 20:43   #5
dogukansavas

Çocuğun ölüm anına kadar tedavi giderleri, bu hususta aileye yüklenilen ölüm masrafları aile tarafından mı karşılandı?
Old 22-01-2011, 22:34   #6
Malik Eskişehirli

Tazminat miktarında açık nisbetsizlik İbranameyi hükümsüz kılar. Ancak ( Sigortacı+Aktüer'e ) hesap yaptırmadan da dava açmayın.
Old 22-01-2011, 23:05   #7
Av_Bhr

Öncelikle değerli meslekdaşım Av. Reşit HÜNAL ve Malik ESKİŞEHİRLİ'ye teşekkür ediyorum. Sayın doğukansavaş, ölüm anına kadar bütün tedavi giderleri ve defin giderleri müvekkilim tarafından karşılanmıştır. Bunları maddi tazminat olarak isteyebileceğimi bilmekle beraber destekten yoksun kalma tazminatı hususunda bazı tereddütlerim var. Altı yaşındaki bir çocuğun muhtemel desteği üzerinden hareket ederek böyle bir talepte bulunulabilir mi? Basit yaralanmalardan dolayı yüklü tazminatlar alınabiliyorken, ölüm halinde niçin bazı hususlar göz ardı ediliyor, sizce de bu bir çelişki değil mi?
Teşekkürler...
Old 23-01-2011, 11:24   #8
avukat.derviş.yıldızoğlu

Cocugun ölümü nedeniyle talep edilebilecek tazminat, farazi destekten yoksun kalma tazminatıdır.
Old 23-01-2011, 18:51   #9
Malik Eskişehirli

Sn. Av.Bhr.
Altı yaşındaki çocuğun Destek Tazminatı yönünden; Her ne kadar teknik olarak yaşam/eğitim süreci eksi olarak yansıyacak ise de, aileye belli bir yaş döneminde, hatta
ulusal günlerde dahi katkı sağlayacağı kuşkusuzdur. Kaldı ki, bölgenin ekonomik/sosyal koşulları dikkate alındığında, iş yaşamına erken başlayacağı da bir gerçektir. Sonuçta hesaplama sonunda uygun tazminat söz konusu olabilecektir. Ayrıca, Sigortacının tazminat tutarına itibar etmeyin. Teşekkür butonuna basmayı ihmal etmediğiniz için ben de size teşekkür ediyor, konunuza zaman ayıracağımı belirtmek istiyorum.
İyi Dileklerimle.
Old 23-01-2011, 19:28   #10
Av_Bhr

Değerli Meslekdaşlarım Sn. Av.Derviş Yıldızoğlu ve Sn Malik Eskişehirli;
ilginiz ve değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Konu hakkındaki soru işaretlerimi gidermede cevaplarınız belirleyici oldu. Sn Malik Eskişehirli;
Dava sürecinde tekrardan değerli fikirlerinize ihtiyacım olacağını belirtmek isterim.
İyi dileklerimle...
Old 23-01-2011, 21:33   #11
Av.Nevzat

Sayın Av. Bhr
Aynı konuda linkteki tartışmalar işinize yarayabilir.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=23384

Diğer yandan, benzer bir davayı açtım ve karar verildi. Gerekçeli kararı bekliyorum.
Süreç içerisinde katkıda bulunmaktan mutluluk duyarım.
Kolaylıklar dilerim.
Old 23-01-2011, 23:44   #12
Av_Bhr

Sn Av. Nevzat;
Vermiş olduğunuz linki daha önceden inceleme fırsatım olmuştu, fakat buna rağmen tam bir kanaat edinememiştim. Malum müvekkilin en üst menfaatini gözetmek zorundayız. Maddi tazminat istemine ilişkim talebimin reddedileceği hususunda şüphelerim henüz devam etmekte. Murisin yaşam ve eğitim süreci giderleri davaya olumsuz bi şekilde etki edecektir.
Katkınız için teşeşkür ederim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi