Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İki borçlunun olduğu İcra takiplerinde yetkiye itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2008, 13:24   #1
avibrahim

Varsayılan İki borçlunun olduğu İcra takiplerinde yetkiye itiraz

Merhaba sayın meslektaşlarım;
Benim sorum şu:Bir icra takibinde iki borçlu var ve borçlulardan sadece birisi icra dairesinin yetkisine itiraz ediyor,ancak diğer borçlu icra dairesinin yetkisine itiraz etmiyor.Bu durumda nasıl bir yol izlenmelidir.Özellikle de yetki itirazını kabul edip dosyayı yetkili yer icra dairesine göndermeyi düşündüğümüz zaman.İtiraz etmeyen borçlunun durumu ne olacaktır.Ona da yetkilli icra dairesinden yeniden ödeme emri mi gönderilecektir...Şimdiden ilgillenen sayın meslektaşlarıma teşekür ederim.Av.İbrahim
Old 14-04-2008, 14:23   #2
hırs

Somut olayda takip borçlulardan hiçbirinin ikametgahı olmayan ve itiraz eden için özel yetkilide bulunmayan Samsun İcra Dairesinde başlatılmıştır. Bu durumda diğer borçlu için icra dairesinin yetkisi kesinleşmiş ise de, merciin itiraz edenin talebini kabul ile bunun yönünden icra dosyasının tefrikine ve yetkili yere gönderilmesi gerektiğine karar verilmesi icap eder. Aksine düşüncelerle yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir. Y.12.hd.17.6.1999
Old 14-04-2008, 14:41   #3
Pınar

Sayın Meslektaşım,
Aynı durum benim de başıma gelmişti.Yetki itirazında bulunmayan borçlu için takip, (aynı icra dairesinde) kesinleşti.Ama diğeri için yetkili yerde yeniden takip açıp ödeme emri göndermiştim.kolaylıklar dilerim
Old 14-04-2008, 21:09   #4
tuval2310

Aynı olay birkaç kez bizim de başımıza geldi..
Önce bir talep açıyorsunuz 'şu borçlu hakkında yetkisizlik kararı verildi ama diger borçlu için takip burada devam edecek,bu yüzden dosyanın bir örneğinin yetkili icra dairesine gönderilmesine' diye.Daha sonra dosyadaki tüm evrakların fotokopisini çekip icra müdürüne 'aslı gibidir' diye onaylattıktan sonra bu fotokopi dosyayı üst yazı ile yetkili icra dairesine götürecek ve oradan borçluya yeniden ödeme emri göndereceksiniz..
Diğer borçlu içinse meslektaşlarımızın belirttiği gibi takip ilk icra dairesinde devam edecek..

Saygılar
Old 14-04-2008, 21:29   #5
nemesis34

Varsayılan başımdan geçen olay

Alıntı:
Yazan tuval2310
Aynı olay birkaç kez bizim de başımıza geldi..
Önce bir talep açıyorsunuz 'şu borçlu hakkında yetkisizlik kararı verildi ama diger borçlu için takip burada devam edecek,bu yüzden dosyanın bir örneğinin yetkili icra dairesine gönderilmesine' diye.Daha sonra dosyadaki tüm evrakların fotokopisini çekip icra müdürüne 'aslı gibidir' diye onaylattıktan sonra bu fotokopi dosyayı üst yazı ile yetkili icra dairesine götürecek ve oradan borçluya yeniden ödeme emri göndereceksiniz..
Diğer borçlu içinse meslektaşlarımızın belirttiği gibi takip ilk icra dairesinde devam edecek..

Saygılar
Bende benzer bir olay yaşadım, bizim 3 borçlumuzdan sadece biri itiraz etmiş ve mahkeme yetkiyle dosyanın gönderilmesine karar vermiş.Ben dosyayı üstyazıyla yetkili icra dairesine götürdüm ama uyap kaydı yapan memur sadece itiraz eden borçluyu kaydedip digerler borçlulara ise dosyanın geldiği yer icra dairesinden takipe devam etmemiz gerektiğini söyledi ben de avukatıma danıştım memurun dediği gibi yap demesi üzerine dosyadan fotokopi aldım fakat yine de müdüre danışma gereği duydum fakat icra müdürü buna gerek olmadığını tüm borçlular için takipe yeniden burda devam edilebileceğimizi söylemesi üzerine her üç borçluyada ödeme emri çıkartıp takibi bu icra dairesinde kesinleştirdik.
Mesleğe yeni başlayan biri olarak saygılarımla bilgilerinize. . .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi