Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuda Düşük Bedel Gösterme-vergi Cezasinin Muhatabi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2013, 11:51   #1
sura_sura

Dikkat Tapuda Düşük Bedel Gösterme-vergi Cezasinin Muhatabi

Herkese iyi günler diliyorum. Daha önce bu soruyu sordum ama ya bilen yok yada farkedilmedi. Hala araştırıyorum. Son kez şansımı deneyerek bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan olan meslektaşlarıma sormak istiyorum.

Müvekkilim, müteahhit ile gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi düzenlemiştir. İlgili sözleşme gereği bazı daireler müvekkilime bırakılmış kalan daireler ise müteaahhite.

Sözleşmede açıkça "İnşaatın yapımı esnasında SGK, SSK, Belediye, ve bilimum resmi kurum ve kuruluşlara karşı tüm sorumluluk zarar, ziyan, kaza, ceza ve harçlar yapımcıya ait olacaktır. "yazmaktadır.

Müteahhit kendisine düşen daireleri satmıştır. Müteahhitten daireleri alan şahıslar misal 100.000,00 TL kredi kullanmış ancak satım bedeli 10.000,00 TL gösterilmiştir. Bunu farkeden vergi dairesi müvekkilim arsa sahibine vergi cezası göndermiştir. Müvekkil bu cezaları ödemek zorunda kalmıştır. Hala ceza gelebilecek iki daire vardır.Müvekkilin ödediği bu bedelleri müteahhidin ödemesi gerektiği düşüncesindeyim. Emin olamadığım sorular ;

Yasal olarak bu vergi cezasının yükümlüsü kimdir?
Müvekkilin ödediği bu bedlleri nasıl alabilirim?
Dava açacak olursam hangi mahkeme görevlidir.?
Ceza gelmesi muhtemel daireler için izlenmesi gereken yol nedir?

Şimdiden teşekkürler...

Old 28-11-2013, 14:16   #2
detay82

Muhtemelen müteahhit, daireleri kendi üzerine geçirmeden, vekaletle arsa sahibi müvekkiliniz adına satmıştır. Eğer böyle değil de kendi üzerine geçirip sattığı daireler de varsa bir şansınız olabilir.

Maliye yönünden, daireleri satan müvekkiliniz göründüğü için sorumlu olan müvekkilinizdir.

Yapmanız gereken kanımca, sözleşmedeki düzenleme gereği, müteahhide yönelik olarak, vergi borçları tutarı kadar ilamsız icra takibi yapmaktır. Daha sonra haciz yoluna başvurabilir, aldığınız aciz belgesine de dayanarak (muhtemelen müteahhidin kendi adına yine çok düşük bedelle tapu-trafik satışları vardır) İİK m.278 e göre tasarrufun iptali davaları açabilirsiniz.
Old 29-11-2013, 12:28   #3
sura_sura

Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. İcra yolu hiç aklıma gelmemişti. Ben ödenen bedellerin iadesi için mütaahhite rücu davası açmayı düşünmüştüm. Hangisi daha doğru olur emin değilim. Müteahhit dediğiniz gibi vekaletle satış yapmış. Müvekkil tapuda düşük bedel gösterildiğini kendisine gelen vergi cezası ile öğrenmiş
Old 29-11-2013, 14:49   #4
detay82

Alıntı:
Yazan sura_sura
Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. İcra yolu hiç aklıma gelmemişti. Ben ödenen bedellerin iadesi için mütaahhite rücu davası açmayı düşünmüştüm. Hangisi daha doğru olur emin değilim. Müteahhit dediğiniz gibi vekaletle satış yapmış. Müvekkil tapuda düşük bedel gösterildiğini kendisine gelen vergi cezası ile öğrenmiş

Türkiye de davaların ne kadar uzun sürdüğünü biliyorsunuz. Bu sebeple ilamsız icra takibi yapın. İtiraz etmesi halinde bu itirazla ilgili dava açarsınız. Ama itiraz etmezse bir davadan elde edeceğiniz avantajı bir kaç hafta içinde elde edeceksiniz.
Old 11-05-2015, 18:39   #5
lawyer beyaz

2015 yılı itibariyle benim de başımda, siz nasıl bir yol izlediniz ?
Old 11-05-2015, 19:39   #6
Gaspıralı

Sizin olaya birebir uymuyor ama Maliye Bakanlığının müteahhit adına yapılan satışlarda arsa sahibinin değil, müteahhitin vergilendirilmesi gerektiğine ilişkin görüşleri var:

Örneğin;

"Öte yandan Vergi Usul Kanununun 3 üncü maddesinin (B) fıkrasında; vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin esas olduğu, vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamalelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği, vergiyi doğuran olayla ilgisi tabii ve açık bulunmayan şahit ifadesinin ispatlama vasıtası olarak kullanılamayacağı, iktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan ve olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfetinin bunu idda eden tarafa ait olduğu hükme bağlanmıştır.

Buna göre; tarafınıza ait olan daireler dışında kalan ve aranızda yapılan sözleşme gereği fiilen şahsınıza ait olmayıp tapuda adınıza kayıtlı görünen fakat gerçekte müteahhide ait olan dairelerin üçüncü kişilere satışından elde edilen gelirin, söz konusu müteahhit tarafından ticari kazanç olarak beyan edilmesi gerekmekte olup, dairelerin satışı sırasında tarafınızdan üçüncü kişilere tapuda devir işlemi de gerçek bir satış işlemi olmayacağından adınıza herhangi bir vergilendirme olmayacaktır."

Bağlantı adresi:

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1...QK&type=ozelge

Ayrıca şu adresten 492 sayılı Harçlar Kanunu ile ilgili özelgeleri inceleyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi