Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Araç satış sözleşmesi ve haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2011, 23:27   #1
Av.Güler Şahin

Varsayılan Araç satış sözleşmesi ve haciz

Arkadaşlar merhaba,
Müvekkilimin aracına, aracı satın aldığı kişinin borcundan dolayı haciz konuluyor. Üç dört ay önce de yakalanıp, yediemine götürülüyor. Şimdi biz bu haciz işleminin kaldırılması için talepte bulunduk ve talebimiz reddedildi. Şimdi istihkak iddiasında bulunacağız. Ancak istihkak iddiasında bulunmak için belirtilen süre yedi gün. Sorularım şunlar;
-Haczin öğrenidiği tarih aracın yakalandığı tarih mi? Ki böyle ise benim istihkak iddiasında bulunma sürem geçmiş oluyor.
-Haczin kaldırılması için yapmış olduğumuz talep reddedildiğinen dolayı, memurun işlemini şikayet prosedürü sizce nasıl bir sonuç doğurur?
-Şikayet süresini geçirmemek için hem icra memurunun reddetiği işlem için şikayet edip hem de aynı anda istihkak iddiasında bulunmam mümkün müdür?

Saygılar...
Old 20-11-2011, 00:05   #2
olgu

Ankara icra mahkemeleri bu tür hacizleri derhal kaldırıyor.
Borçlu olmayan bir kişinin malının haczedilmesi sebebiyle 7 gün değil, kamu düzeni gerekçesiyle süresiz şikayet konusu olabileceğini düşünüyorum.

ancak haciz ve yakalama satış tarihinden sonramı konuluyor yoksa haciz önceden vardı, yakalama mı sonradan konuldu?
Old 20-11-2011, 00:09   #3
kezzy

İstihkak iddiasında bulunmak için süre geçmiş olduğundan davanız süre yönünden reddedilecektir İİK. md. 97 gereğince verilen karar kesin hüküm oluşturacağından genel mahkemede de dava açmanızda mümkün olmayacaktır.
Konu ile ilgili kararlar için bknz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=30300

Alacaklı vekili ile irtibata geçmeniz durumunda icra müdürlüğüne alacaklının vereceği bir talep ile hacizin kaldırılmasını sağlayabileceğinizi düşünüyorum
Old 20-11-2011, 11:07   #4
Av.Güler Şahin

Hem haciz hem de yakalama satıştan sonra oluyor.
Old 20-11-2011, 13:18   #5
olgu

Noter ya devir işlemini gerçekleştirmemiş, yada hacizi icra dairesi sadece plakayı belirterek müzekkere ile koymuş. Son 1 yıldır tüm araç hacizleri UYAP üzerinden konulduğundan araç sahibi sistemde gözüktüğünden hatalı hacizlerin genellikle önüne geçildi.

Ben hala kamu düzenine aykırılık gerekçesiyle süresiz şikayete konu edilebileceğini düşünüyorum.

Alacaklı vekili ile irtibata geçip, durumu açıklayıp haczi kaldırmasını istemekte kısa ve kolay bir çözüm ancak, icra dosyasında borçlunun haczedilen başka malı yoksa, var olan ve hatta yakalanmış bir aracın haczinin fekkini talebi haricen tahsil diye düşünüp harç talep edecektir.
Old 21-11-2011, 10:14   #6
eser_29

Sn. Olgu; araç satış işleminin belgesi nedir ? Kamu Düzeni sayılabilmesi için bu önemli değil mi? Noter Satış Sözleşmesi yok ise ve sadece kendi aralarında adi bir satış sözleşmesi var ise bu durumda da biz kamu düzeninden sayabilecek miyiz ?

Bence memur işlemini şikayet yolu doğru olmaz, zira mahkeme durumu istihkak iddiası olarak değerlendirecektir.
Old 21-11-2011, 12:28   #7
Av.Güler Şahin

Sayın Eser 29, elimizde araç satış sözleşmesi bulunmaktadır. Buna rağmen şikayete konu olmaz mı?

Saygılar...
Old 21-11-2011, 15:44   #8
olgu

Alıntı:
Yazan eser_29
Sn. Olgu; araç satış işleminin belgesi nedir ? Kamu Düzeni sayılabilmesi için bu önemli değil mi? Noter Satış Sözleşmesi yok ise ve sadece kendi aralarında adi bir satış sözleşmesi var ise bu durumda da biz kamu düzeninden sayabilecek miyiz ?

Bence memur işlemini şikayet yolu doğru olmaz, zira mahkeme durumu istihkak iddiası olarak değerlendirecektir.

Demek istediğim; satış işlemi her ne kadar fiilen gerçekleşmişsede, trafik sicil de gözükmemesi, uyaptan araç plakası girilince maliki gözükmekte. haczin buna rağmen mi yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesi gerekmekte. eğer buna rağmen yapıldıysa şikayet yolu aksi taktirde tabi dediğiniz gibi istihkak iddiasında bulunulması gerekir.
kamu düzeninde şu açıdan düşündüm, borçlu olmayan kişiye ait bir aracın haczedilmesi kamu düzenine aykırılıktır. (bunun için uyapta araç sahibinin başka olduğunun gözükmesi gerekir)
Old 21-11-2011, 22:38   #9
Av.Güler Şahin

Arkadaşlar aynı dosyaya istihkak iddiasında bulunmak için gittiğimde, zamanaşımından dolayı haczin düştüüğünü gördüm. Şimdi , ortada bir haciz olmdığı için herhangi bir işlem yapmama gerek var mı? Alacaklı tekrardan haciz talep ettiğinde, benim işlemlerimi yapma zamanım ikincihaczi öğrendiğim tarih olacak değil mi? Yoksa ilk yapmış olduğum talebimin (yani haczin kaldırılması için yapmış olduğum talep) öğrenme tarihine bir etkisi olmaz, değil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi