Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

staj tezi hakkinda yardim..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2007, 14:41   #1
meyralkan

Varsayılan staj tezi hakkinda yardim..

selamlar ..
ben suanda izmir barosunda kayitli stajyer avukatim. onumuzdeki gunlerde staj tezimi hazirlamayi dusunuyorum. ancak kafam okadar karisti ki hangi konuda yazmak istedigime karar veremedim. ancak ceza alanindan cok ozel hukuk alaninda yazmayi dusunuyorum. bana konu seciminde tavsiyeleriniz neler olabilir ve tez icin dikkat etmem gereken noktalar nelerdir . simdiden herkese tesekkurler..
Old 25-05-2007, 17:40   #2
Av.Turan

hukuk davası seçmenizi öneririm.zira cezada eski, yeni kanun uyarlaması meselesi kafanızı karıştırabilir.
Old 25-05-2007, 21:09   #3
Seyda

Sayın meyralkan;

Av.Turan'a katılıyorum.Ben de tez için Ceza Hukuku ile ilgili bir konu seçmeye niyetlendim ama kaynak sıkıntısı yaşadım.Bu nedenle değiştirdim.Yeni konum; ödeme emrine itirazın geçici kaldırılması..Bence kolay hazırlanabilecek ve sunumunda zorluk yaşamayacağım bir konu.Şimdiden 5 kaynak buldum..Size kolay hazırlayabileceğinize inanıyorsanız İcra Hukuku ile ilgili bir konu seçmenizi öneririm.

Kolay gelsin ve başarılar..
Old 26-05-2007, 08:41   #4
ecesaka

İstanbul Barosundan staj tezimi yeni seçtim... "4077 sy.lı Tüketicinin Korunması Hakk. K.da düzenlenen sözleşmeler ve ortak özellikleri" Konu ilgimi çektiği için, konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istediğim için bu konuyu seçmiştim. Bu konuda idealist davranmam hatalıymış sanırım Çünkü çok az kaynak bulabildim ve maalesef tezi yetiştirmek için sadece 20 günümüz var... Bana önerebileceğiniz kaynaklar var mı?
Old 28-05-2007, 10:02   #5
meyralkan

arkadaslar onerileriniz icin tesekkur ederim hala bi karar veremedim ama sanirim seydanin dedigi gibi icra alaninda olcak... ama yeni fikirlere acigim...
Old 28-05-2007, 10:43   #6
meyralkan

bende konu seciminde kaynak bulmanin cok onemli oldugunu dusunerek once kaynaklari arastirip sonra konuyu tam secmeyi dusunuyorum ancak sizlere danisacagim bi konu daha izlememiz gereken prosedur nasil ozellikla seyda hanima sormak istiyorum nasil bir yol izlediniz.. tsklerr
Old 28-05-2007, 12:27   #7
av.mgul

sn meyralkan;
sorunun muhattabımıyım bilmiyorum zira siz özellikle seyda hanıma sormussunuz benim size önerim öncelikle tez konularında gelişigüzel bir tarama yapın daha sonra beğendiğiniz! koulardan bir liste oluşturun. bu listeyi oluşturduktan sonra bu konularla ilgili kaynak taramasına geçin. yazılmış kitaplara özellikle yazılmış tezlere bakmanız faydalı olacaktır. bunun yanında hukuk dergilerinde yayınlanmış faydalanabileceğiniz çok güzel makaleler çıkabilir. ayrıca makale konusunda sınırsız bir derya olan hocalara yazılmış armağanları araştırmanızıda şiddetle tavsiye ederim. tüm bu taramadan sonra en çok kaynak bulabileceğinize ve kolay anlatabileceğiniz bir konuyu seçmenizin sizin için yararlı olacağını düşünüyorum.
şimdiden kolay gelsin.
saygılar
Old 28-05-2007, 12:32   #8
meyralkan

sayin av.mgul sanirim seyda hanima sormamla sizleri yanilttim kusura bakmayin sadece onunda boyle bir calisma yaptigini yazmasi nedeniyle oyle yazmistim.. tavsiyelerinize gelince cok tesekkur ederim mutlaka uygulayacagim..ancak bu yazilmis tezlere nereden ulasabilirim. internette aradim ama pek ise yarar bisey bulamadm... tesekkurler..
Old 28-05-2007, 16:01   #9
av.mgul

önemli değil sayın meyralkan ben sadece şaka yapmıştım.
tezler kousunda ise en yardımcı olabilecek site YÖK ün resmi sitesidir. www.yok.gov.tr
burada sağ üst kösede tez tarama var oraya girerek tezleri görebilirsiniz. hatta son yıllarda yazılmış olanları bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.
şimdiden kolay gelsin.
saygılar
Old 30-05-2007, 13:29   #10
meyralkan

selamlar...
av.mgul un tavsiyesi uzerine kendime bi konu listesi hazirladim. ama bu konular arasindan da secim yapamadim bu sefer.. size konu listemi sunsam bana tavsiyelerde bulunabilir misiniz....
edinilmis mallara katilma
anlasmali bosanma
terk nedeniyle bosanma
katki payi alacagi
kidem tazminati
tasinmaz rehni
tasinmaz mulkiyetinin kazanilmasi ve kaybi
iptal davasi
kambiyo senetleri
ben bunlardan birini secmeyi dusunuyorum ama karar veremedim.. sectiklerim hakkinda kaynak bulma sorunum olmaz sanirim.. ama cok kararsiz bi insanim bi baslasam gerisi gelecek de baslayamadim gitti..
ne demisler baslamak bitirmenin yarisidir..
saygilarimla
Old 30-05-2007, 16:16   #11
av.mgul

sayın meyralkan
anşadığım kadarıyla gereğinden fazla stres yapıyorsunuz. izmir barosunu bimiyorum ama istanbul barosu 15-20 sayfalık tezleri yeterli buluyor. bu nedenle tez kousunun dar kapsamlı olması avantajınıza gibi geliyor bana. yukarda yazdığınız konu başlıklarının çoğu çok geniş konular(ör. kıdem tazminatı, taşınmaz rehni, iptal davası gibi). ben yine en başta söylediğim şeyi yineleyim kaynak taraması yaparak en uygun ödevi seçmenizi öneririm. konunun dar kapsamlı olması bakımından (fazla bir bilgimin olmamamısına ragmen) katkı payı alacağını veya taşınmaz mülkiyetinin kazanılması ve kaybını (bu da geniş ama güzel bir konu) önerebilirim. ama sonuçta bu sizin ödeviniz ve sizin karar vermeniz önemli.
saygılar
Old 30-05-2007, 23:53   #12
Av.Duygu Işık Behrem

Ben de size Fikri Mülkiyet Hukuku ile ilgili bir konu seçmenizi önerebilirim. Zira oldukça keyifli bir alan olduğunu düşünüyorum. Özellikle marka ve patente ilişkin konuları sıkılmadan inceleyebilirsiniz. Üstelik sizin açınızdan da iyi olur; gün geçtikçe önemi artmakta olan konular.Seçiminiz ne olursa olsun kolay gelsin.
Old 31-05-2007, 00:04   #13
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan ecesaka
İstanbul Barosundan staj tezimi yeni seçtim... "4077 sy.lı Tüketicinin Korunması Hakk. K.da düzenlenen sözleşmeler ve ortak özellikleri" Konu ilgimi çektiği için, konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istediğim için bu konuyu seçmiştim. Bu konuda idealist davranmam hatalıymış sanırım Çünkü çok az kaynak bulabildim ve maalesef tezi yetiştirmek için sadece 20 günümüz var... Bana önerebileceğiniz kaynaklar var mı?
TKHK ve ilgili yasal mevzuat konusundaki kaynakların yetersiz olduğu doğru zira ben de bu konuda bir sunum yapacak olmam sebebiyle İzmir'de pek çok kitapçı dolaşmıştım. TKHK ile ilgili kaynak çok sınırlı fakat internette dahi bu konularda pek çok makale bulabilirsiniz. İlaveten Tüketiciyi koruma dernekleri, Tüketici haklarını koruma merkezlerinden de kaynak edinebilirsiniz. TBB'nin yayınlamış olduğu bir kitap mevcut ; Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun-Cengiz İLHAN. Bunun dışında, Tüketicinin Korunması Hukuku - Prof.Dr. Aydın ZEVKLİLER bulabildiğim diğer dişe dokunur kaynaktı. Bildiğim kadarıyla bir tane daha tercih edilen bir kitap var ancak şu anda adını maalesef hatırlayamıyorum. Tavsiyem özellikle Seçkin, Yetkin gibi yayınevleri ile görüşmeniz yönünde.
NOT: Bence çok fazla kaynağa bölünerek konunuzu dağıtmayın. Zaten neyin ne olduğu hemen hemen pek çok kaynakta aynı noktaya varacak şekilde anlatılıyor. Önemli olan konuyu anlaşılır ve net şekilde, insanları sıkmadan sunabilmeniz. Kolay gelsin.
Old 31-05-2007, 09:36   #14
Seyda

Alıntı:
Yazan meyralkan
selamlar...
av.mgul un tavsiyesi uzerine kendime bi konu listesi hazirladim. ama bu konular arasindan da secim yapamadim bu sefer.. size konu listemi sunsam bana tavsiyelerde bulunabilir misiniz....
edinilmis mallara katilma
anlasmali bosanma
terk nedeniyle bosanma
katki payi alacagi
kidem tazminati
tasinmaz rehni
tasinmaz mulkiyetinin kazanilmasi ve kaybi
iptal davasi
kambiyo senetleri
ben bunlardan birini secmeyi dusunuyorum ama karar veremedim.. sectiklerim hakkinda kaynak bulma sorunum olmaz sanirim.. ama cok kararsiz bi insanim bi baslasam gerisi gelecek de baslayamadim gitti..
ne demisler baslamak bitirmenin yarisidir..
saygilarimla

Sayın meyralkan;

Seçtiğiniz konulardan ötürü sizi tebrik ediyorum Sunum ve ardından soru

sorulması gibi bir durum yoksa hepsi olabilir.Ancak soru da sorulacaksa bu

konuların çoğu oldukça zorlayacaktır.Boşanma ile ilgili konular olabilir diye

düşünüyorum.Hiç tez hazırlamadım ben, sizi bilemiyorum..Ama bu kadar

yiğitliğe ne gerek var canımm??

Başarılar..
Old 31-05-2007, 09:52   #15
meyralkan

herkese cok tesekkur ederim yardimlariniz icin.. bu arada seyda hanim evet sunum ve soru sorma da var..bende hic tez hazirlamadim . sadece okulda odev olarak hazirlamistik ama bu kadar ayrinti yoktu.. saygilarimla..
Old 31-05-2007, 10:43   #16
ecesaka

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Poyraz
TKHK ve ilgili yasal mevzuat konusundaki kaynakların yetersiz olduğu doğru zira ben de bu konuda bir sunum yapacak olmam sebebiyle İzmir'de pek çok kitapçı dolaşmıştım. TKHK ile ilgili kaynak çok sınırlı fakat internette dahi bu konularda pek çok makale bulabilirsiniz. İlaveten Tüketiciyi koruma dernekleri, Tüketici haklarını koruma merkezlerinden de kaynak edinebilirsiniz. TBB'nin yayınlamış olduğu bir kitap mevcut ; Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun-Cengiz İLHAN. Bunun dışında, Tüketicinin Korunması Hukuku - Prof.Dr. Aydın ZEVKLİLER bulabildiğim diğer dişe dokunur kaynaktı. Bildiğim kadarıyla bir tane daha tercih edilen bir kitap var ancak şu anda adını maalesef hatırlayamıyorum. Tavsiyem özellikle Seçkin, Yetkin gibi yayınevleri ile görüşmeniz yönünde.
NOT: Bence çok fazla kaynağa bölünerek konunuzu dağıtmayın. Zaten neyin ne olduğu hemen hemen pek çok kaynakta aynı noktaya varacak şekilde anlatılıyor. Önemli olan konuyu anlaşılır ve net şekilde, insanları sıkmadan sunabilmeniz. Kolay gelsin.

Önerileriniz için teşekkür ederim. Öncelikle kanun - yönetmelikler ve internette bulabildiğim makaleler üzerine yoğunlaştım. Bugün de konuyla ilgili kitap seçmeyi düşünüyorum. Sanırım kanunun daha önceki halinin yetersiz kaldığı konusunda forumlardan-makalelerden edineceğim bazı eleştirileri de toparlarım. Eski maddelerle yeni maddeler arasında karşılaştırma da yaparak tezimi tamamlayabileceğimi umuyorum. Umarım ortaya çıkacak sonuç güzel olur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi