Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şahsi vekaletten azil halinde şahsın genel müdürü olduğu şirketteki vekillik görevi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-10-2007, 20:32   #1
smyrna_gibi

Varsayılan şahsi vekaletten azil halinde şahsın genel müdürü olduğu şirketteki vekillik görevi

Devam eden bir dava sırasında davacı tarafın vekaletini alarak davasını kazandım. Bu hususla ilgili açılacak bağlantılı bir davasınıda takip etmek için her iki davayı içine alan bir sözleşme yaptık. daha sonra şahsın eşiyle birlikte imzaya yetkili oldukları A.Ş. ne de danışmanlık hizmeti ve davalarında avukat olarak görev yapmaya başladım. Müvekkilin sözleşme ile üstlendiğim devam eden davası olumlu neticelendi ve diğer davası da Tahkimde devam etmekte. Bu davalarla ilgili ödeme yapmayan müvekkil şirket davalarıyla ilgili de hiç bir ödeme yapmadı. danışmanlık hususunda yazılı sözleşmemiz bulunmuyor. Hazırladık ancak eşinin imzasını almak bahanesiyle imzayı erteledi. Bende şahsına ve şirketine ihtar gönderdim vekalet ücretlerimi ve masraflarımı bu güne kadar ödenmediği ve ödenmezse istifa edeceğim hususunda. Fakat bir gün sonra müvekkilin şahsi vekaletinden beni gördüğü lüzum üzerine azlettiği azilnameyi tebliğ aldım.
Şimdi ben şirket vekilliğinden danışmanlık, masraf ve vek. ücretlerimi alamadığımdan mı, şahsi vekaletten azil edilmiş olmak şirketteki vekillik görevini karşılıklı güzen duygusunu etkilediğinden mi istifa etsem daha sağlıklı olur.
Sözleşme ile bazı miktarların ödenmesini davaların olumlu neticelenmesine bağlamıştık.Bir dava olumlu neticelendi ancak temyizde, diğeri ise tahkimde devam ediyor. davaların kesinleşmesi mi gerekir yerel mahkemede bitmesi yeterli midir ücretlerimi talep etmem için.
müvekkil lehine ve aleyhine avukatlık yaptığım icra dosyalarında vekalet ücreti hesabı nasıl takdir ediliyor. örneğin lehine bir icra takibi yaptık ve alacak tahsil edlmiş değil. Bu durumda, bu dosyadan vekalet ücreti talep edilebilir mi hangi orana göre edilir.
müvekkille görüşme taleplerimde gerçekleşemedi. şirketin hali hazırda oldukça yüksek meblağlarda başka borçları da var. şirket vekaletinden istifadan sonra iflas yolu ile takip yapmak mantıklı mıdır. Bu arada danışmanlık ücreti ve bir ay boyunca fabrikada bilfiil bulunmanın karşılığı olan ücret nasıl ispat veya neye göre takdir edilir.
şimdiden teşekkürler...
Old 17-10-2007, 07:19   #2
Hasan Coşkun

Şirketteki danışmanlık görevinizden-ki bu kanımca iş akdidir varlığı ve koşulları tanıkla ispatlanabilir.Şahsi davalarda azil tarihi itibarıyla ücrete hak kazanırsınız.Dava kazanılma ya alacağın tahsili koşulları geçersizdir;bu durumlarda asgari ücret tarifesine göre ücret alırsınız.Bunlar benim yorumum;elinde Yargıtay kararı olan arkadaşlar size yardımcı olursa Yargıtay'ın görüşlerini biz de öğrenmiş oluruz.BİZİM için önemli sorular...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi