Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal kaçırıyor galiba

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2014, 21:50   #1
Konuk

Varsayılan mal kaçırıyor galiba

Eşimin evlenmeden önce kendisinin olan arabasını iki yıl önce sattık, üzerine ben ihtiyaç kredisi çektim ve yeni araba aldık. Araba eşimin üzerine, kredi ödemesi halen devam ediyor. 4 ay kadar önce eşim arabayı takas karşılığı verip, yeni araba aldı ancak arabayı babasına aldığını, bizim de bir süre babasının eski arabasıyla idare edeceğimizi, üzerine de babasının bize bir miktar para vereceğini söyledi. Halen arabaların ikisi de babasının üzerine, paradan haber yok. Eşimin niyetinden şüpheliyim. Şu an boşanma davası açıyorum. Avukatım üzerine bir bardak soğuk su için, kanıtlaması çok zor dedi. Doğru mudur? Kanıtlanabilirse de bekarlıktan kalan arabasınının bedelini talep edebilir mi?
Old 23-08-2014, 08:49   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşinizin evlenmeden önceki dönemde edindiği arabası kişisel maldır.Arabanın satışı durumunda da elde edilen bedel kişisel mal olarak kalmaya devam etmiştir.

Bu arabanın satışından sonra sizin çektiğiniz kredi ile alınan mal yine eşinizin adına kayıtlanmıştır.Fakat sizin kredi ile (edinilmiş mal olan gelirinizle ödendiği için-katkınız nedeniyle değer artış payı talep hakkınız bulunmaktadır.

Bu mal elden çıkarılmış bulunmaktadır.Mal rejimi tasfiyesinde hakim hakkaniyete göre alacağınıza karar verebilir.

Hatırlatalım ki kredi için yapılan ödeme ,kazancınızdan karşılandığı için (edinilmiş mal) eşinizin de bu miktarın yarı değerini sizden talep etme hakkı bulunmaktadır.

Ödediğiniz kredi için dilerseniz -değer artış payı değil,sadece alacak davası/maddi tazminat davası açılması düşünülebilir..Bu dava boşanmanın eki niteliğinde olmadığından harca tabidir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi