Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi (miras nedenli)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2020, 15:33   #1
hukuktayenibiri

Önemli ortaklığın giderilmesi (miras nedenli)

Meslektaşlarım hepinize kolay gelsin. Muris 2010 yılında ölüyor..eşi ise 2013 yılında ölüyor. 4 çocukları var. Ancak çocuklarından birisi hem annesinin hem babasının mirasını reddediyor. Reddeden kişinin altsoyu da (hem kızı hem oğlu)sadece dedesinin mirasını reddetmiş ancak anneanne mirasına ilişkin herhangi bir red söz konusu değil. Mirasçılardan birisi 2020 ocak ayında ortaklığın giderilmesi davası açmış . ( söz konusu davada müvekkil; dedesinin mirasını reddeden kız bu arada) şimdi sorum şu. veraset ilamında dedenin mirası 32 pay olarak kabul edilmiş. müvekkile 1/32 pay düşmesi gerekmez mi. çünkü dedenin mirasını reddediyor ancak anneannesininkini reddetmiyor.(1/4 lük paydan kendisine isabet eden payı hesapladığımda bu şekilde sonuca vardım) haliyle ondan gelen payı almış oluyr aslında. ancak veraset ilamında 4/32 pay olarak görünüyor. yardımcı olur musunuz...
Old 23-06-2020, 19:27   #2
av.murat kılıç

Merhaba

Olayınızda murisin dede olduğu ve 2010 yılında öldüğü anlaşılıyor.

Muris 2010 yılında öldüğünde terekenin 1/4 ü büyükanneye kalan 3/4 ise mirası ret etmeyen 3 tane çocuğa gitmiştir.

2013 yılında büyükanne vefat ettiğinde büyükanneden kalan miras 32 pay olarak hesaplanmış her çoçuğa 8 pay verilmiş ve müvekkiliniz ve kardeşine 4 er pay (4/32) düşmüştür diye düşünüyorum.
Old 24-06-2020, 10:20   #3
hukuktayenibiri

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Merhaba

Muris 2010 yılında öldüğünde terekenin 1/4 ü büyükanneye kalan 3/4 ise mirası ret etmeyen 3 tane çocuğa gitmiştir.

2013 yılında büyükanne vefat ettiğinde büyükanneden kalan miras 32 pay olarak hesaplanmış her çoçuğa 8 pay verilmiş ve müvekkiliniz ve kardeşine 4 er pay (4/32) düşmüştür diye düşünüyorum.

meslektaşım öncelikle yanıtınız için teşekkür ediyorum. Ancak yeni alınmış olan veraset ilamında aynen şu ifade geçmektedir : ''muris dedenin ölümü ile miras meselesi 32 pay kabul edilerek....'' yani anneanne hakkında hiçbir şey yazmıyor.
Old 24-06-2020, 10:33   #4
hukuktayenibiri

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Merhaba

meslektaşım öncelikle yanıtınız için teşekkür ediyorum. Ancak yeni alınmış olan veraset ilamında aynen şu ifade geçmektedir : ''muris dedenin ölümü ile miras meselesi 32 pay kabul edilerek....'' yani anneanne hakkında hiçbir şey yazmıyor.
Old 24-06-2020, 13:05   #5
Yücel Kocabaş

Miras bırakan Büyükbabanın mirasçılık belgesinde ;

Miras bırakanın ölümü ile mirası (32) pay itibari ile (8) payı eşi Büyük anaya ( geri kalan 4 çocuktan Bir tanesi ve alt soyu Büyük babanın mirasını ret ettiğinden onun payı diğer 3 çocuğa eklenerek ,) herbirine isabet eden (8)'erden (24) payı ise diğer 3 çocuğa isabet etmiştir.

Sonradan Büyük ananın da ölümü ile ona ait (8) payın (2)' şer pay itibariyle 4 çocuğa dağılımında; mirası ret etmeyen 3 mirasçının payı (10)' ardan (30) yükselmiş olup, Büyük ananın da mirasını ret eden mirasçıya ait geri kalan (2) pay ise ,eşit paylar halinde Büyük ananın mirasını ret etmeyen 2 toruna kalmıştır.

Dolayısı ile Miras bırakan Büyük babanın mirası (32) pay itibariyle (10)'ardan (30) payı mirası ret etmeyen 3 çocuğuna , (1)'erden (2) payı ise mirası ret eden çocuğun alt soyuna ait olmakla; soru sahibinin hesaplamasının doğru olduğunu sonucuna ulaşılmaktadır. Mirasçılık Belgesinin iptali ile yenisinin alınması için dava açılması gerekir. Diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi