Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşandıktan sonra çıkan borçlar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2012, 01:19   #1
Konuk

Acil boşandıktan sonra çıkan borçlar

ben yaklaşık 2 sene önce anlaşmalı olarak boşandım.boşanırken sadece isim olarak ama işletmesini onun yaptığı arabamı ve marketimi mahkemede ona verdim.marketin 2007 den beri vergi borcu olduğu bağkurunda hiç ödenmediğini geçenlerde öğrendim.bunlara ek olarak 2 kredi kartımda halan onda ve geri vermiyo.malları üstüne almıyo borçları ödemem diyo.yeni bir evlilik yaptım yeni eşim zor durumda kaldı ne yapıcağımı nereye başvuracağımı bilemiyorum.
Old 28-03-2012, 22:08   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın konuk; anladığım kadarı ile market malı acıdan sizin üzerinize kayıtlı ancak eski esınız çalıştırıyor. Bu halde de işletme ile ilgili hiç bir borcunu ödemiyor. Bu durumda vergi kaydınızın sonlandirilmasi ve adınıza olan işletmenin kapanışını yapmak üzere ilgili vergi dairesine müracaatınız yapın. Ayrıca bankaya müracaat edrk kredi kartlarınızı da kullanıma kapattırın. Marketi mahkeme kararı ile eski eşinize devrettiğiniz için devirden sonraki dönemlerde ödenmeyen vergi borçlarının kendisinden tahsili için de dava açabilirsiniz. Her durumda hak kaybına ugramamak için bir avukattan dogrudan destek aliniz
Old 30-03-2012, 08:39   #3
Konuk

Varsayılan boşanmadan sonra çıkan borçlar

sanırım yanlış telafus ettim sorunumu şöyle özetleyim.ben marketti 2007 de eski eşimin baskısyla kendi ismimde açımıştım.ben 2010 da boşandım.marketi açıldığından buyana vergi ve bağkur ödenmemiş.vergi dairesine gittiğimde vergi benim bilgim dışında taksitlendirildiğini ve borcu bitmeden kapatma veremiceğimi söylediler.bağkur 20 binlira olmuş borcu.eski eşim ve muhasebecisi o zamanlar ben ödemesi gerektiğini söylediğimde hiç ödenmese istenmiceğini söylemilşlerdi ben ısrarla ödemesini istemiştim.ama hiç ödenmemiş.telefon açtım öğrendiğimde öde emekli ol diyip teli yüzüme kapatı.mahkeme açmayada korkuyorum çünkü ilk açıldığında tüm ısrarlarıma rağmen esnaflar birliğine,belediyeye,tekele müracat etmedi.sadece vergi levhası var.haklıyken haksız duruma düşmekten korkuyorum.benim iradem dışında devlete beş kuruş ödemeden senelerce benim ismim altında para kazandı ve hala kazanıyo ne yapmalıyım bu durumdan nasıl kurtulabilirim.çıkış bulamıyorum
Old 30-03-2012, 08:52   #4
Konuk

Varsayılan boşandıktan sonra çıkan borçlar

bu arada ilginize alakanıza çok teşekür ederim..siteye emeği geçen herkeze o karanlıkta benim mum ışığım oldukları için teşekür ederim.
Old 30-03-2012, 09:44   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Üzerinize gözüken vergi ve bağkur borçlarından kurtulmanız mümkün değildir.

Eşinizle harici sözleşme yapıp, gerçek borçlu olduğunu belgeleyebilirseniz. Eşinizden borçları tahsil imkanınız olabilir.

Sorunuz KAHDEM alanından çok Borçlar ve Ticaret Hukuku'nun konusudur. Lütfen uzman bir avukatla birlikte hareket ediniz. Hak kaybına uğramayınız.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi