Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kıymet Takdirine İtiraz Satış Süresini Keser mi? Satış Avansının Yatacağı An Hangisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2008, 20:01   #1
Av. İbrahim YİĞİT

Varsayılan Kıymet Takdirine İtiraz Satış Süresini Keser mi? Satış Avansının Yatacağı An Hangisi

Biraz uzun olacak, kusura bakmayın.
Esas icra Tokat, talimat Eyüp. Esas dosyasından 15.10.2005 tarihinde borçlu taşınmazına haciz konuluyor. İşlemler devam ediyor, kıymet takdir edilip 15.03.2007 tarihinde süresinde satış istenip talimat yazılıyor. Borçlu süresinde kıymet takdirine itiraz ediyor, merci takibi tedbiren durduruyor. satış günü verildiği halde talimat dosyasından satış günü takibin durduğu zamana denk geldiği için satış yapılamıyor, düşüyor. (Kıymet takdirine itiraz 2 yıllık satış süresini durdurmuyor) Esasın bulunduğu mercii tedbiri kaldırıyor, esasa müzekkere ile bildiriyor, esas talimata satışa devam edin diyor. Talimat dosyası son durum celp, 100. madde malumatları alıp, haciz üzerinden 2 yıldan fazla geçtiği için esastan soruyor. "Haciz devam ediyor mu?" Esasın 03.04.2008 tarihli cevabında 15.03.2007 tarihinde süresinde satış istendiğinden haczin devam ettiği bildiriliyor. Talimattan satış ilanı hazırlanıp, ilgililere tebliğ ediliyor, gazetede yayınlanıyor. Satış günü 31.05.2008. Satış günü satış kısmi ödeme nedeniyle durduruluyor. Bakiye ödeme yapılmayınca esastan yeniden satış talep ediliyor, esas talebi reddediyor. gerekçe her ne kadar ben 03.04.2008 tarihinde devam ediyor dediysem de, merciinin tedbiren durdurduğu süreyi de eklediğimde 20.02.2008 tarihinde haciz 106 ve 110 gereği düşmüştür. Ben şikayet ediyorum, mercii satış masraf avansı satış talebi ile yatırılmadığından haciz düşmüştür deyip temyizi kabil diyor.
1- Memur muamelesini şikayet kesin olarak karara bağlanır, temyizi kabil değil. Ne kadar mahkeme temyiz yolu açık dese de yargıtay gönderecek. Değil mi?
2-Yahu satış masraf avansı dediği yargıtayın talimat dosyasındaki işlemler için değil mi, ben her işlem için süresinde talimatta masrafını vermişim. İlla ki satış talebi ile birlikte avans mı verecem. Tekrar ediyorum. İİK 59 gereği ben bütün satış masraflarını süresinde talimata verip işlem yaptırıyorum, Mercii satış masraf avansını taleple birlikte vermemişsin diyor.
3-Ben satışı durduruyorum, düşürmüyorum. İki arasındaki farkı Yargıtay ilamlarından buldum lehime ama mercii kaile almadı.
4-Borçlu ben satışı durdurduktan sonra haczimle beraber yeğenine düşük bedelle satış gösteriyor. Tamam İİK 277 vd. gereği iptal davası kesin kazanılır ama aciz vesikası problem. Dosyadan borçlunun bakiye borcunu karşılamayacak bir taşınmazı dahi hacizli, ama hiçbir işlemine başlamadım ve haciz olduğu için aciz vesikası alamam.
5-İİK nın cezai hükümlerinde mevcut, alacaklısını kasten zarara uğratma suçu için şartlar tamammıdır? Ne düşünüyorsunuz.
Şimdilik bu bilgileri vereyim. Anlaşılmayan yer varsa yeniden cevap yazarım. Cevap yazacak arkadaşlara teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
Old 12-07-2008, 22:34   #2
üye14072

soru muhteşem,

fakat bu soruyu bulan bir hoca,
öğrencelere sınavda sorarsa
o öğrenciler sizi çıra gibi yakar,

yarın cevap yazmaya çalışacağım,

sevgiler saygılar

emin öztürk
Old 13-07-2008, 11:05   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Cevaplarınızı bekliyorum meslektaşlarım. Anlaşılmayan, açıklanması istenilen bir yer varsa açıklayıcı izah getirebilirim. Teşk.
Old 17-07-2008, 19:00   #4
üye14072

YAPACAK PEK BİR ŞEY KALMAMIŞ GİBİ GÖRÜNSE DE

madde madde cevaplayım
1) temyiz edin eğer hakim temyizi kabil değildir diye duruşmasız iş kararıyla temyiz talebinizi reddederse, o karara da itiraz edin.

2.)esas dosyada talep açarken, masrafları talimat dosyasına yatıracağım demişseniz, müdürün iki seçeneği var. ya diyecekki masrafları yatırılmadığından talebin reddine, ya da talimat icra müdürlüğüne yazarken masrafların makamınıza yatırılacağı diye belirtecek. eğer bu noktayı gözetmemişse, ihmali bir hareket vardır.
3.) bilmiyorum
4.) yeğene satıldıysa ne ala,
açın tasarrufun iptalini ve ihtiyati haciz kararı alın (özel hüküm var)
aciz vesikası getireceğim süre istiyorum diyin,
hacizli gm için kıymet takdiri yaptırın, satışa geçmeden
geçici aziz belgesi talep edin. verdi ne ala, vermedi o gm için satış isteyin satabilrseniz kalan alacak için aciz vesikası almak kolay
bütün bunlar çok zaman alır.
ceza hükümleri ile uğraşmayın
hangi memurun hangi ihmali veya suistimali var ona bakın
iik 5 ve devamı uyarınca tazminat davası açın.

anladığım ve aklımın erdiği kadarıyla bu kadar.

benim fikirlerimi de tenkit edecekleri bekliyorum.

saygılar
av. m. emin öztürk
543 546 81 74
Old 17-07-2008, 22:12   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.
1- Temyizi yaptım, bir de derkenar aldım icra dosyasına koydum. Fekk müzekkeresi vermesin diye. Döndüğünde de ihtimale göre dediğinizin aynısını düşünüyorum.
2-satış talebinde masrafları yatırıldığında talebin kabulüne demiyor. Ancak yazılan talimatta masrafların talimat dosyasından karşılanacağı belirtilmiş. Bence bu noktada kanunda boşluk var. Talebin kabulünü satış masraf avansının yatırılmasına bağlaması lazım. Ama bu konu uzar hiç girmeyelim.
3-Talimattan satışı durdurdum. Bu konuda biraz haksızım galiba. Satışın durması, heleki talimattan durması mümkün görünmüyor. Sanırım durumu şöyle özetlemek lazım. Benim yasal olmayan talebime talimat yasal olmayan karar vermiş.
4-Şu geldiğim noktada elimdeki tüm zamanımı geçici aciz vesikası ve iptal davasına kullanıyorum. Araştırmamı bitirdim diyebilirim. Geçici aciz vesikası almam 2-3 ayı bulacaktır diye tahmin ediyorum. Zira biri borçlu adına, diğeri murisinden intikal edecek hissesi olmak üzere dosyada iki taşınmaz haczi var. Borçlu adına olan için zaman kaybetmem diye düşünüyorum ama muristen intikal edecek hissesinin haczi için yarın meslektaşım esas icrasından kıymet takdiri talebinde bulunacak. İİK 121 veya veraset için yetki vereyim düşüncesi ile red kararı vermesinden endişe ediyorum. Bu durumda iş çok uzar. Sorum şu: İptal davasını hemen açıp tedbir veya ihtiyat-i haciz istesem, davanın kabulünde hiçbir engel görmüyorum ama şu aşamada elimde geçici aciz vesikası olmadığı için hakim ne kadarlık bir süre verir, ben bu vereceği zaman içinde vesikayı yetiştirebilirmiyim, bir iki duruşma belgeli mazeret versem ihtaratlı tebligat yapar mı, yapmaz mı? Doğru olan hemen davayı açıp vesika için oyalamam mı, yoksa nasıl olsa derkenar koydum dosyaya, borçlu fekk müzekkeresini alamaz, dosya yargıtaydan dönünceye kadar benim zamanım var, biraz daha zaman geçsin mi? Ne kadar geç açarsam aciz belgesi almam için hakim o kadar geç süre verecek ve ben zaman kazanacağım. Ne düşünüyorsunuz?
5-İcra cezaya da şikayeti yaptım bile. hayırlısı...
Cevap için yeniden teşekkürler... İyi akşamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi