Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası açmaya korkuyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2014, 11:14   #1
Konuk senem

Varsayılan boşanma davası açmaya korkuyorum

eşimle yedi ay önce tartıstık bunun akebınde bana şiddet uyguladı hastane raporlarım var boşanmak istiyorum fakat eşim bunu kabul etmıyor böyle bır ıse kalkısırsam sonunun kotu olacagını söyluyor butun dava dosyalarımı hazırladım ayrıca bu zaman zarfı ıcınde amme davası uzerıne mahkemeye cıktık onsekız yıllık evlıyım bu sure ıcınde cok sıddet gordum ve ezıldım uc cocuk sahıbıyım aynı sekılde cocuklarımda babalarınla yasamak ıstemıyorlar buyuk oğlum onsekız yasında bır kucuğu onyedi ve sekız yasındada kızım var sureklı maddı zorluk ıcındeydık ve on sekız yılda yırmı altı ev değiştırdım esim kıra fatura v.s gıbı seylerı odemedığı ıcın ssk lı bır ısı yok sureklı ıs sıkıntısı ıcınde alkol kullanıyor
ben 4 yıldır calısıyorum bu seferde kıskanclık tırıplerıne gırıp huzurumuzu kacırıyor son olaydan sonra eve almıyorum yedı aydır hala bır ıs bulup kendıne bır ev bıle tutamadı arkadaslarının dukkanlarında yatıyor öğrenmek ıstediğim bosanma davası açtığımda devlet ne denlı koruma verebılır yada bunun ıcın baska bır yol varmı ..ilginize tesekkur edıyorum . saygılar.
Old 24-09-2014, 14:43   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

Size eşiniz tarafından şiddet uygulanmış veya şiddet uygulanma tehlikesi varsa bu durumu Aile mahkemesine, Savcılıklara, Kaymakamlığa ve acil hallerde Polis ve Jandarmaya bildirebilir, koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Koruma kararının geciktirilmeksizin verilmesi gerekmektedir.
Verilen koruma kararına eşinizin uymaması halinde disiplin hapsine mahkum edilecektir.

Koruma kararını açacağınız boşanma davası ile birlikte de talep edebilirsiniz.

Hakim tarafından verilecek koruma ve önleyici tedbir kararları kanunda aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

"Hâkim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları

MADDE 4 – (1) Bu Kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili olarak aşağıdaki koruyucu
tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar
verilebilir:

a) İşyerinin değiştirilmesi.

b) Kişinin evli olması hâlinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi.

c) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunundaki şartların varlığı hâlinde ve
korunan kişinin talebi üzerine tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması.

ç) Korunan kişi bakımından hayatî tehlikenin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için
diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması hâlinde ve ilgilinin aydınlatılmış rızasına
dayalı olarak 27/12/2007 tarihli ve 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu hükümlerine göre kimlik
ve ilgili diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi.

Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları

MADDE 5 – (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine,
birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük
düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.

b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek
konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.

c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.

ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin
refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.

d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına,
tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına
yaklaşmaması.

e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.

f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.

g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.

ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle
zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.

h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde
kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları
yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve
tedavisinin sağlanması.

Bir avukattan doğrudan yardım almanızı öneririz.
Old 26-09-2014, 15:23   #3
konuk

Varsayılan bosanma davası acmaya korkuyorum.

ilginize çok tesekkur ederım oktay bey..
öğrenmek istediğim bir konu daha var.butun bu raporlar tanıklar vs. varken ben bosanmaya kararlıyım ama esim yaptıklarına pişman olduğunu ve bızlerı sevdığını söylerse bu daha surecı ne kadar uzar ve kesın bosanma ıle sonuçlanır mı? sahsen ben kendısıne hıç guvenmıyorum .benım ve çocuklarımın uzerınde bırakmıs olduğu bır korku var her ne kadar değişsede buna ınanmak zor olacak .ruhumuzda bıraktığı etkıler buyuk bu korkuyu uzerımızden atmak kolay olmayacak..tesekkur ederım saygılar...
Old 26-09-2014, 20:43   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Şiddet sebebi ile açılan davalarda sıklıkla şiddet uygulayan tazminat vb gibi sonuçlardan kaçmak,ceza davasını sonuçsuz bırakmak niyeti ile barışma girişiminde bulunmakta,böylece geçmişteki olayların affedildiği sonucunu oluşturmaya çalışmaktadır.

Ailenin dağılmasını önlemek isteyen kadınlar -bir umut-barışıp davalarından feragat ettiklerinde yeniden eski olaylara dayalı boşanma davası açamamaktadır.

Boşanma davasına devam edip etmeme konusunda kararı siz vermek durumundasınız.

Gelecekte nasıl bir hayat hayal ediyorsanız o hayale uygun kararlar vermeniz uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi