Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cmr sözleşmesine dayalı alacak.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2010, 13:17   #1
m.cumhur

Mutlu Cmr sözleşmesine dayalı alacak.

Merhaba sevgili meslektaşlarım, derdest olan bir dosyamda müvekkil şirket karayolu taşımacılığından kaynaklı alacağını tahsil etmemi istiyor. Ancak; evrakları incelemem neticesinde şirketin cmr sözleşmesinigönderici yaptığını ancak faturayı alıcı olan yabancı bir italyan şirketine kestiğini gördüm.
Neden böyle yaptığını sorduğumda ise, gönderici firmanın öyle istediğini ve parasını alabilmek için faturayı italyan şirketine kestiğini söyledi. Ben sözleşmeye ve faturaya dayanarak icra takibi yaptım ancak gönderici firma borca itiraz etti. İtirazın iptali davası açtım ve dosya bilirkişiye gitti. Gelen raporda bir alacağımız olduğu doğrulanıyor Ancak; tüm sözleşmeler ve gümrük işlemleri gönderici ile yapılmasına rağmen sırf fatura italyan alıcı şirkete kesildiği için göndericinin borçlu olmadığı ve asıl borçlunun italyan şirket olduğu beyan edilmiş. Beyan için biraz süre istedim, sizlerden yargıtay kararı destekli yardımlarınızı rica ediyorum. Emsal dosyası olanlarda varsa paylaşırsalar sevinirim. Teşekkürler.
Old 12-07-2010, 11:21   #2
av.önem

bu olayı biraz daha net açıklarsan yardımcı olmaya çalışırım.(bir kaç emsal dosyam var)
1) Gönderici dediğin firma/kişi taşıyıcı mı yoksa aracı mı?
2)Ödeme ve teslim konusunda hangi şart belirtilmiş?(gümrük beyannamesinin sağ tarafında belirtiliyor)
3)Ödeme konusunda banka kullanılmış mı?
4)Fatura dışında müvekkilin herhangi bir belge düzenlemiş mi (menşei şahadetnamesi, çeki listesi, yükleme talimatı ve sair)
Kısacası elinde ihracat ile ilgili olabilecek hertürlü belgeyi incelemeni ve dava hakkında daha detaylı bilgi yazarsan sevinirim. Ayrıca CMR'yi detaylı bir şekilde okumanı tavsiye ederim.
Old 12-07-2010, 11:30   #3
recepbarlas

Taşıma CIF mi veya FOB mu. Eğer FOB bir taşıma ise ödemeyi gönderilen olur. CIF sözleşmede ise alıcı gönderen olur.Bu husus üzerinde durmanızı tavsiye ederim.
Old 12-07-2010, 14:31   #4
m.cumhur

Sevgili meslektaşım, yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Öncelikle bu davanın duruşma tarihi 15.07.2010 günü. Daha açıklayıcı özetlemek gerekirse
1-Taşıyıcı olan firma benim müvekkilim. Gönderici ise taşıdığımız malın sahibi.
2-Ödeme ve teslim konusunda bir şart belirlenmiş değil.Gümrük beyannamesinde sadece malın cinsi malın tonajı hangi gümrüklerden geçileceği ve malın nereye teslim edileceği yazıyor. Ödeme hususunda hiçbirşey yok.
3-Daha önce hiç bir ödeme yapılmadığından banka kullanılmamış.

Müvekkil firma mal gönderenle italyaya mal götürmek üzere anlaşıyor ve gönderici, taşıyıcı ile alıcının kaşe ve imzalarının bulunduğu cmr sözleşmesi düzenleniyor.Mal teslim edildikten sonra müvekkil firma gönderici firmayı arayarak ücretini istiyor. Firma ise "tamam gönderelim, sen malı teslim ettiğin italyan şirketine bir fatura kes biz onlardan alıp sana ödeyecez."diyor. Bunun üzerine müvekkilim de faturayı italyadaki firmaya kesiyor. Daha sonrasında alacağını gönderici firmadan isteyince "bize de ödemediler bizde ödeyemeyecez" cevabını alıyor.Böylece biz gönderici firmaya icra takibi yaptık. Gönderici firma atiraz etti. İtirazın iptali davası açtık. Herşey lehimize devam ederken dosya bilirkişiden döndü. Bilirkişinin yorumu ise: Taşıma için tanzim edilmiş cmr sözleşmesinde paranın ne şekilde nasıl ödeneceği kararlaştırılmamış.Bu durumda ödemenin peşin yapılacağı kabul edilir. Fakat; faturanın davacı tarafından italyadaki firma adına kesilmiş olması dava konusu taşıma bedelinin italyada firma tarafından ödeneceğinin kabul edildiği anlamına gelir. Takdirlerinize arz ederim. Bu durumda tek problemimiz fatura. Anlayacağınız gönderici firma müvekkilimi hileye düşürmüş. Yardımcı olunursa sevinirim sürem oldukça kısıtlı.
Old 30-07-2010, 15:19   #5
m.cumhur

Değerli meslektaşlarım ilgi ve alakanızdan ötürü teşekkür ederim. Davanın duruşması 15.07.2010 tarihindeydi, ancak; bir gün öncesinden mübaşir beni arayarak hakimin izne ayrıldığını bu nedenle mazeret dilekçesi vermemin iyi olacağını söyledi.İşin açıkçası bende bu duruma hiç üzülmedim ve mazeret dilekçesi sundum. Duruşmayı şimdilik biraz erteledim ama araştırmaya devam ediyorum. Hoşçakalın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi