Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Belediye Gelirleri Kanunu

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2002, 11:54   #1
SerKurt

Varsayılan Belediye Gelirleri Kanunu

Sayın Uzman;

22/03/2002 tarihinde İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanlığı Gelirler Müdürlüğü'nden tarafımıza bir İhbarname tebliğ edildi. Bu ihbarnamede 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca, sokağımıza yapılmış olan parke kaplama harcamalarından dairemize Harcamalara Katılım Payı adı altında tahakkukun eden miktarın 2 sene ve 4 eşit taksitte ödenmesi bildirilmektedir.
Bu türlü bir yaptırımın kesinlikle Anayasal Haklarla uyuşamayacağını düşünmekle birlikte yasalara karşı boynumuz kıldan incedir. Bu nedenle internette bir araştıma yaptım fakat kesin sonuçlar elde edemedim. Aşağıda ihbarnamenin bir özeti ile birlikte açıklığa kavuşturamadığım meseleleri bildiriyorum:

İHBARNAME
........
İşin Türü: Beton Parke Kaplama
İşin Bitim Tarihi: 23/04/2001
Harcanan Para: 20,019,474,555
Gelir Nevi: Harcama Katılım Payı
Kıymeti: 5,254,000,000
İştirak Nispeti: 1/1
Tahakkuk Miktarı: 18,497,380,000
Ödenecek Miktar: 105,080,000
1 22/04/2002 26,270,000
2 22/10/2002 26,270,000
3 22/04/2003 26,270,000
4 22/10/2003 26,270,000

1) Yukarıda Tahakkuk Miktarı olarak sözü edilen meblağ Harcanan Paradan payımıza düşen miktar mıdır? Eğer öyleyse tahmini 300 dairelik bir sokağa yapılan harcamanın %90'ınıdan fazlası tek bir daireye mi tahakkuk ettirilmiştir?

2)2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun 89.maddesinde Katılım Paylarının gayrimenkul değerinin %2 sini geçemeyeceği belirlenmiş ve bize tebliğ edilen miktar da buna göre hesaplanmıştır. Halbuki "2464 SAYILI BELEDİYE GELİRLERİ KANUNUNUN HARCAMALARA KATILMA PAYLARI
İLE İLGİLİ HÜKÜMLERİN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK" te "Madde 16- Harcamalara Katılma Payı bina ve arsalarda vergi değerinin %1'ini geçemez." ibaresi yer almaktadır. Hangi madde geçerlidir?

3)2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun 93. maddesinde:
"........payların ilan ve tebliğ edildiği yılı takip eden yıldan itibaren iki yılda ve dört eşit taksitte...." tahsili karara bağlanmıştır. Ancak bizden tebliğ yılı içide ödeme yapmamız beklenmektedir.
Ayrıca:
http://www.yargitay.gov.tr/bilgi/kan....frameset.html
sitesinde "BELEDİYE GELİRLERİ KANUNUNUN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞ HÜKÜMLERİ" başlığı altında 2464 sayılı kanunun 93. madde 1. fıkrasına rastladım. Bu hükmün geçerliliği nedir? Eğer bu madde gerçekten kaldırılmışsa ilgili tahsillere ilişkin takvim hangi esaslara göre düzenlenecektir?

4)Bir haksızlığa, daha önemlisi bir hukuksuzluğa maruz kaldığımı düşünerek mücadele etmek istemekteyim. Yukarıda bahsettiğim meselelerle ilgili tesbit ve görüşleriniz bu açıdan benim için önem arzetmektedir. Bunula birlikte başvuruda bulunabileceğim merciler ve izlemem gereken yol konusunda önerilerinize de ihtiyacım olacağını saygılarımla bildiririm.

Kıymetli vaktinizi ayrdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılar,
Serkan KURT
Old 09-04-2002, 19:50   #2
nus

Varsayılan Süre başlamış...

Sayın SerKurt,

Yapılan tebligatla yasal süre başlamıştır. İvedilikle bir avukata başvurmanızı öneririz.
Saygılarımızla
Old 09-04-2002, 21:12   #3
Armağan Konyalı

Sayın Serkurt,

Sokağınıza yapılan harcamanın sokak sakinlerinden alınacak
harcama payı, sokaktaki bağımsız bölümlerin malikleri tarafından beyan edilmiş vergiye esas tutulan vergi değerleri toplamına bölünür, çıkan miktar ile her bağımsız bölümün vergi değeri çarpılarak, o bağımsız bölümün malikinin ödeyeceği harcamalara katkı payı bulunur. Bu payın değerin %2sini aşmamasına dikkat
edilir.

Sizin dairenizin beyan ettiğiniz vergi değeri 5.254.000.000 TL. İstenen 105 milyon pay % 2 sini aşmıyor.

Diğer hesapları siz yapın. Beyannamenize bakın. Beyan değeriniz farklı ise o zaman bir avukattan yardım isteyin.

Bence bir hukuksuzluğa maruz kalmadınız. Mücadele edecek
çok daha güzel hukuk konuları bulunduğunu forumumuzu
takip ederek öğrenebilir ve mücadele azminizi bu konularda kullanabilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 10-04-2002, 10:51   #4
SerKurt

Sayın bir dost,

Tavsiyenize uyup mücadele edecek çok daha güzel hukuk konuları bulmak üzere sitenizdeki mesajları takip etmeye çalıştım. Ancak ebelemek veya sobelemek mücadele azmimi cezbetmediğinden ve bilhassa hukuki prosedürün bu gibi işlere itibar etmeyeceğini düşündüğümden tekrar kendi mevzuma yönelmeye karar verdim. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki, kimse bilgilerini başkalarının yardımına sunma zaruriyeti içerisinde değildir. Ancak bu arzuyla hareket edenlerin öncelikle iyi niyetli ve ciddiyet sahibi olmaları gerekeceği kanaatindeyim. Sonuç olarak, teveccüh sahiplerinin, henüz yanıt alamadığım meselelerle ilgili fikirlerinden istifade edebilmeyi temenni etmekteyim. Bahsi geçen konulara vakıf şahısların görüş ve açıklamalarını istirham ederim.

Saygılar,
Serkan KURT
Old 10-04-2002, 23:06   #5
Armağan Konyalı

Sayın Serkurt,

Benim önceki mesajımda verdiğim bilgileri kullanarak
kaf dağını aşabilirsiniz. Mesajımda eksik bilgi yoktur.

'Ebelemek sobelemek' sizin değil, bizim sorunlarımızdır.
Biz zaten sorunlarımızı sizin anlamanızı beklemiyoruz.

'Sitemizden sorun seçmek' önerimi de geri çekiyorum.
Sizin soruna ihtiyacınız yok . Mücadelenizi sorun olmadan
da yapabiliyorsunuz.

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi