Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Çağdaş Genç Avukatlardan "Kredi Değil Burs istiyoruz" İmza Kampanyası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-09-2007, 08:36   #1
magist

Mesaj Çağdaş Genç Avukatlardan "Kredi Değil Burs istiyoruz" İmza Kampanyası

Çağdaş Genç Avukatlar, Avukatlık Kanununun 27. maddesinin değiştirlmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmak üzere imza kampanyası başlattı. "Bir imza ver Avukatlık Kanunu madde 27 değişssin, Kredi değil, burs istiyoruz" imza kampanyasına katılmak isteyen tüm meslektaşlarımızın aşağıda yer alan imza metnini doldurduktan sonra 0 212 514 54 28 nolu numaraya fax çekmelerini rica edilmektedir.İmza kampanyası metni için ayrıca www.cagdasgencavukatlar.org sitesini kullanabilirsiniz.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’ NA
ANKARA
Konusu : Avukatlık Kanunu’nun 27. Maddesinde yer alan ‘Staj Kredisi’ düzenlemesinin ‘Staj Bursu’ olarak düzenlenmesine ilişkin değişiklik tasarısı/teklifi.
Ben ……….. Barosu …….. sicil numarası ile kayıtlı Stajyer/Avukat ……………………......., stajyer avukatların mesleğe adım attıklarında sırtlarındaki staj kredisi kamburu ile ekonomik sıkıntı yaşamamaları, meslek yaşamlarının ilk yıllarında düşünsel üretimlerinin geliştirilmesi ve mesleki gelişimlerinin sağlanması için Avukatlık Kanunu’nun 27. maddesindeki ‘staj kredisi’ düzenlemesinin ‘staj bursu’ olarak değiştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını talep etmekteyim.

Aşağıda sunduğum değişiklik önerisi ile öncelikle Avukatlık Kanunu’nun 27. maddesinin, aynı kanunun Türkiye Barolar Birliği’nin görevlerini düzenleyen 110. maddesi ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Türkiye Barolar Birliği’nin Avukatlık Kanunu’nun 110. maddesinde düzenlenen avukatların meslekte gelişmelerini teşvik edecek ve sağlayacak her türlü tedbirleri almak zorunluluğu ile meslek yaşamının başındaki stajyer avukatlara kredi veren ve bu kredileri faizleri ile birlikte tahsil etme görevi, birbirleri ile çelişkili düzenlemelerdir. 27. madde genel anlamda da mesleğin temel prensiplerine aykırıdır. Avukatlık ticari bir meslek değildir ve meslektaşlar arasındaki mesleki dayanışma olgusu belli boyutları ile de mevcuttur. Avukatların mesleki-merkezi örgütlülükleri olan Türkiye Barolar Birliği’ de tacir, banka, factoring v.s. değildir ve meslektaşlarına kredi veremez. Aksine mesleki gelişim ve üretimin önünü açmak için gerekli girişimlerde bulunur, bulunmak zorundadır.

Staj kredilerinin kaynağını oluşturan pullar, her avukat tarafından tüm meslek yaşamı boyunca kullanılmakta; kredi kullanan her avukat meslek yaşamı boyunca staj kredi geri ödemesini fazlası ile yapmakta; staj kredisi geri ödemesinin yapıldığı durumda ise mükerrer ödeme yapmış olmaktadırlar.

Stajyerlere barolarca yapılacak yardım:
Madde 27 – Staj süresince stajyerlere Türkiye Barolar birliğince burs verilir.
Ödenecek bursun kaynağı; avukatların yetkili mercilere sunduğu vekaletnamelere avukatın yapıştıracağı pul bedelleridir. (mülga: ile geri ödemeden gelen paralar ve bunların gelirleridir). Bu pullar, Türkiye Barolar Birliğince bastırılır. Yapıştırılacak pulun değeri; 2.7.1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununun Yargı Harçları bölümünde yer alan vekâletname örnekleri için kullanılan harç tarifesinin yüzde elli fazlası kadarıdır.
Avukatlarca vekaletname sunulan merciler, pul yapıştırılmamış veya pulu noksan olan vekaletname ve örneklerini kabul edemez. Gerektiğinde ilgiliye on günlük süre verilerek bu süre içinde pul tamamlanmadıkça vekaletname işleme konulamaz.
Burs ödemelerinden arta kalan miktar, meslektaşlara destek ve meslekte gelişmeyi sağlamakta kullanılır.
Bu bursun ilke ve koşulları, miktarı, burs ödemelerinden sonra arta kalan miktarın barolar ve Türkiye Barolar birliği arasında dağıtım ve sarf esasları ve diğer hususlar Baroların görüşü alınarak Türkiye Barolar Birliği Yönetim kurulunca hazırlanacak ve Adalet Bakanlığınca onaylanacak yönetmelikte gösterilir.
Pul bedelleri ile burs ödemelerinden arta kalan miktarın dağıtımı ve sarfı, her yıl Adalet Bakanlığı tarafından ek 4 üncü maddedeki esas ve usullere göre denetlenir.

Mükerrer ödeme olgusunun ortadan kaldırılması ve 110.madde ile uyumlu bir biçimde mesleki gelişmenin önünün açılması sureti ile mesleki dayanışma olgusunun güçlendirilmesi için aşağıda değişiklik önerisi sunulan 27. maddenin değiştirilmesi, değişiklik ile birlikte 19.12.2001 tarih ve 24615 Resmi Gazete Sayılı ‘Staj Kredi Yönetmeliği’nin ‘Staj Burs Yönetmeliği’ şeklinde yeniden düzenlenmesini talep ederim.
…./…./2007

Avukat
Old 25-10-2007, 11:30   #2
av_sibelll

Varsayılan kesinlikle katılıyorum

bu konunun buraya taşınması beni çok sevindirdi.bu yazıyı okur okumaz verilen telefona faks çektim. Ancak bu stajerler için yapılması gerekenlerden yanlızca bir tanesi. stajyerler staj döneminde bir çok imkandan yoksun kalıyorlar. Staj döneminde kesinlikle bir işe girip çalışmak yasak, sağlık açısından hiçbir garantisi yok.staj döneminde ücret karşılında sağlık güvencesinden yararlanıyoruz ama zaten o dönemde çalışmak yasak olduğu ve söz konusu kredi yetmediği içi çoğu stajer bu kaynağa başvurmuyor daha doğrusu başvuramıyor.Ben avukatlığa başlayalı 5 ay oldu ama staj kredisinin geri ödeneceği günü düşündükçe geriliyorum. Bu kredi olarak değil burs olarak verilmeli ki biz de bunu ödeyeceğimi günü düşünmek yerine mesleğimiz için gerekli şeyleri düşünelim. Biz avukatların, mesleğimizi güzel bir şekilde icra edebilmesi için beynimizin maddi açıdan rahat olması gerekmekte. Ancak TBB bunun olmaması için çabalamak yerine aksine bizim sırtımıza staj kredisini yükleyerek bunu imkansızlaştırıyor. Ben staja başlarken bize ilk gün verilen konferansta bu kredinin burs şeklinde verilmesi gerektiğini ve staj ve ruhsat için ödenen ve şehirden şehire farkılılık gösteren ücret ödemesi uygulmasının kaldırılması gerektiğini belirttim.Ancak bu konu, Ankara baro başkanımız tarafından dikkate alınmamıştı. Hatta kendisi avukatlığın ticari bir meslek olarak görülmemesi gerektiğini, o şekilde görüyorsak bu mesleği bırakıp limon satmamızı önermişti. Eğer biz mesleğimize borçlu başlıyorsak ve bu kredinin ödenmesi gerekiyorsa bu mesleğe ticari olarak bakmamıza yol açan bizler değiliz.
Old 25-10-2007, 11:40   #3
av_sibelll

Karar

Kaldı ki diğer bir hususta bir baroya kaydolduktan sonra başka bir baroya geçmek için fahiş bir miktar ödemek zorunda kalıyoruz. Bu uygulamanın kaldırılıp türkiyenin her yerinde avukatlığın icra edilmesi kolaylaştırılmalı, bir barodan başka bir baroya geçilirken ödenen fahiş ücretlerin kaldırılması gerekmektedir. Bu konu hakkında da bir imza kampanyası başlatılmalı diye düşünüyorum.Bizim mesleğimiz adaleti sağlamak ise bunu heryerde, bizi kısıtlayan şeyler olmadan yapmalıyız. Buda sürekli bir yerlere para ödeyerek olmamalı. Umarım bu söylediklerim buraya yazdıklarımla sınırlı kalmaz ve bir an önce aynı şekilde düşünen meslektaşlarımla icraate geçebiliriz.
Old 25-10-2007, 14:32   #4
hayyam

Başlatılan bu kampanya çok iyiniyetli de olsa ülkemizde pek te işe yarayan bir girişim olmadığı kanaatindeyim. Ben de staj kredisi almış biri olarak başkaca bir çözüm yolu önermek istiyorum.
Tarafıma bugüne kadar sadece Barolar Birliğinden ihtar niteliğinde bir yazı ulaşmış durumda. Bense ödeme yapmayıp hakkımda icra takibi başlatılmasını bekliyorum. İcra takibine yapacağım itirazla beraber bu haksız olarak istenen kredi borcuyla ilgili kanunun iptalini isteyebilirim. Şöyle ki; Avukatlık Kanununda "Madde 76 – (Değişik birinci fıkra: 2/5/2001 - 4667/46 md.) Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek....... avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.
Madde 110 /9 Avukatların meslekte gelişmelerini teşvik edecek ve sağlıyacak her türlü tedbirleri almak,
Madde 121/ 14. Birlik yönetim kurulunun görevleri şunlardır: Avukatlık meslekinin gelişmesine, avukatların haklarının korunmasına ve sosyal durumlarının geliştirilmesine yarıyacak incelemeleri yapmak, vardığı sonuçları ve teklifleri birlik genel kuruluna sunmak." denmektedir.
Kanun incelendiğin de staj kredisi adı altında yapılan ödemelerin aslında baronun görev ve yetkilerine aykırı olduğu anlaşılacaktır. Zira Baro ve Barolar Birliği, üyelerinin sosyal ve ekonomik olarak gelişimini sağlamak zorundadırlar ve bunun da faizle alınacak bir kredi şeklinde düzenleme yapılması şeklinde olmayacağı açıktır. Bu hem avukatlık kanununa hem de anayasadaki sosyal devlet anlayışına aykırıdır.
Benim önerim arkadaşlar bu uygulamayı değiştirmek için hakkınızda yapılacak herhangi bir icra takibinde itirazınızı yapın ve yukarıda değindiğim kanunlara dayanarak ilgili kanunun iptalini isteyin.
Old 25-10-2007, 14:43   #5
av_sibelll

Karar

sayın hayyam yapacağınız bu girişimden umarım sonuç alırsınız.Ancak unutmayalım ki birlikten kuvvet doğar. Bunu da avukatlık sınavının kaldırılmasında gördük. Çünkü bir çok avukat ve stajer, toplanan imza kampanyası ve düzenlenen eylemlerle olumlu sonuç aldı. bende bu sınava tabi olacktım ve bende bu eyleme katıldım.Sonunda, demekki eylemler ciddiye alındı ve sınav kaldırıldı. Şİmdi sıra staj kredisinde... Siz de TBBM ye bu metinden bir tane gönderiniz lütfen. Ben bu girişimin işe yarayacağını ve olumlu sonuç alınacağını düşünüyorum. Umarım daha sonrada benim yukarıda belirttiğim sorunlar üzerinde de ilgili meslektaşlarımızla bir kampanya düzenleyebiliriz. Çünkü bu sorunu hep birlikte çözmeliyiz.BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR.. saygılar
Old 24-02-2011, 16:15   #6
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Benim önerim arkadaşlar bu uygulamayı değiştirmek için hakkınızda yapılacak herhangi bir icra takibinde itirazınızı yapın ve yukarıda değindiğim kanunlara dayanarak ilgili kanunun iptalini isteyin.

Sayın Hayyam

Kredinin geri ödemesini ne yaptınız sonuç ne oldu?Borca itiraz ettiniz mi?
Old 01-11-2011, 13:43   #7
Av.İ.Özcan

Varsayılan staj kredisi

Sayın Hayyam, yazınız maalesef benzer bir durum başıma gelince dikkatimi çekti. staj kredisi geri ödeme hususunu ne yaptığınızı merak ettim. telefonuma mesajla ihtar geldi. 01.11.2011 tarihi itibariyle icrai işlemlerin başlayacağı söyleniyor. itiraz edeceğinizi yazmışsınız.bir sonuç alabildiniz mi? bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar
Old 05-12-2011, 14:54   #8
Av. D. Koca

Alıntı:
Yazan Av.İ.Özcan
Sayın Hayyam, yazınız maalesef benzer bir durum başıma gelince dikkatimi çekti. staj kredisi geri ödeme hususunu ne yaptığınızı merak ettim. telefonuma mesajla ihtar geldi. 01.11.2011 tarihi itibariyle icrai işlemlerin başlayacağı söyleniyor. itiraz edeceğinizi yazmışsınız.bir sonuç alabildiniz mi? bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar

Telefonla ihtardan sonra tebligat yapılıyor; yakın tarihli borç miktarı, 10 günlük ödeme süresi, Avukatlık Kanunu 72/d -levhadan silinme ve kefil ile sizin hakkınızda icra takibine başlanacağı uyarısı
Levhadan Silinmeyi Gerektiren Haller
Madde 72.Aşağıdaki hallerde avukatın adı levhadan silinir:
d. (Değişik: 2/5/2001-4667/43 m.) Baro ve Türkiye Barolar Birliği yıllık keseneklerinin veya staj kredilerinin tebligata rağmen geri ödenmemesi,
Old 05-12-2011, 17:17   #9
Av.Barış

Alıntı:
Yazan Av. D. Koca
Telefonla ihtardan sonra tebligat yapılıyor; yakın tarihli borç miktarı, 10 günlük ödeme süresi, Avukatlık Kanunu 72/d -levhadan silinme ve kefil ile sizin hakkınızda icra takibine başlanacağı uyarısı
Levhadan Silinmeyi Gerektiren Haller
Madde 72.Aşağıdaki hallerde avukatın adı levhadan silinir:
d. (Değişik: 2/5/2001-4667/43 m.) Baro ve Türkiye Barolar Birliği yıllık keseneklerinin veya staj kredilerinin tebligata rağmen geri ödenmemesi,

işi yargıya götürüp anayasaya aykırılık iddiasında bulunmak var ya neyse
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi