Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaybolduğu iddia edilen çekin akıbeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2011, 14:58   #1
cgdm

Varsayılan Kaybolduğu iddia edilen çekin akıbeti

Herkese iyi çalışmalar,

Müvekkil bir adet emre yazılı çeki ve bir adet ciroladığı çeki bir başkasına veriyor. Kişi bir süre sonra çekleri kaybettiğini söylüyor. Çeklerin ibraz tarihi 2 ay sonra. Bu durumda bir çek için keşideci diğeri için ciranta olan müvekkil için ne yapabiliriz? Çeklerin kaybolmadığı, muhtemelen kırdırılarak tahsil edildiğini düşünüyoruz. Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.
Old 13-08-2011, 16:16   #2
Av. Aykut Toklu

Yapılabilecek en hızlı ve güvenli yol bankaya bir ihtarname gönderip ödeme yasağı aldırmanız.
Old 16-08-2011, 18:32   #3
lawyer1502

müvekkiliniz çeklerden dolayı çekleri verdiği kişiye karşı gerçekten borçlu değil mi?
Old 16-08-2011, 22:31   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın meslektaşım,

Müvekkiliniz çekleri cirolayarak devretmesinden dolayı yapabileceğiniz pek birşey bulunmamaktadır. Zira çekleri devrederken çek üzerinde ki haklarınızı da devrettiğinizi düşünüyorum.

Söz konusu çekler hakkında son ciranta olan - çeki kaybeden şahıs - "çek zayii" davası açabilir.

Sayın Aykut TOKLU'nun belirtmiş olduğu ihtarnameden anladığım mülga TTK. 711/3'tür (ödemeden men talimatı). Ancak belirttiğim gibi söz konusu yasa maddesi mülgadır ve bu yolun hukuki bir geçerliliğinin olmadığı kanaatindeyim.

İyi çalışmalar.
Old 17-08-2011, 07:52   #5
Av.Evran KIRMIZI

Ben de lawyer1502'nin sorduğu gibi sorayım: Müvekkiliniz çeklerden gerçekten borçlu değil mi? Eğer gerçekten borçlu ise bir şey yapmanıza gerek yok. Çeki kaybettiğini söyleyen kişi çekleri teslim etmeden sizden ödeme talebinde bulunuyorsa kıymetli evrakın ziyaı kararı olmadan ödeme yapmayacağınızı belirtiniz.
Old 17-08-2011, 08:02   #6
Av. Aykut Toklu

Bankalara "ihtarname" yolu ile ödeme yasağı talebinde bulunmak kanunda düzenlenen bir yol olmasa bile hukuki bir yoldur. Ayrıca ben Garanti Bankası; Ziraat Bankası ve İş Bankasına bu şekilde ihtarname göndererek çeklerin seri numaralarını bildirip çeklerin "kaybolduğu" çalındığı" veya "ziyan olduğunu" bildirir bu ihtarname ile bankaların ödeme yasağı almasını sağladım.

Bu ödeme yasağını almak bankanın insiyatifinde mi yoksa ihtarname üzerine almak zorunda mı bunu bilemem ancak yol noter üzerinden ve usulüne uygun şekilde yapıldığı için hukuki bir yoldur.

Ancak yeni TTK da bu 711/III maddenin bulunmaması bankaların bu uygulamayı bırakmış olup olmadığını kesin olarak kanıtlamaz bu nedenle denenmesinde fayda vardır derim. İhtarname üzerine ödeme yasağı alınırsa işiniz kolaylaşır ama TTK 711/III mülga olmasından dolayı banka da derse ki ben artık ihtarname ile ödeme yasağı koymuyorum mecburen dava yoluna başvurmak gerekir.

En garanti olacak yol da çeki kaybettiğini söyleyen kişinin yani çekleri en son elinde bulunduran kişinin dava açarak çekleri hükümsüz kılmasıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi