Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay Başsavcılığının bozma istemli tebliğnamesine cevap

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2009, 10:56   #1
nizar

Varsayılan Yargıtay Başsavcılığının bozma istemli tebliğnamesine cevap

Değerli Meslektaşlarım,

Ceza dosyalarında Yargıtay C.Başsavcılığının dosya hakkında bozma istemini içeren mütalaasına cevap verilmesi gerekiyor mu? Karşı yan dosyayı temyiz etmişti. Şimdi Yargıtay Başsavcılığının bozma istemine ilişkin tebliğnamesi geldi.Dolayısıyla tebliğname aleyhimize. Daha önce temyize cevap vermiştim. Buna da cevap vermeli miyim? CMK dosyası, cevap vermek gerekiyor mu?

Yanıt verecek tüm meslektaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler.

Saygılarımla...
Old 05-05-2009, 14:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Temyize ya da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dosya hakkında görüşüne cevap verip vermemeye siz karar vereceksiniz; herhangi bir zorunluluk yoktur.
Old 10-05-2009, 22:04   #3
nizar

Değerli Meslektaşım,

Öncelikle yanıtladığınız için teşekkür ederim. Ben tebliğnameye cevap vermeye karar verdim ama tam olarak talep ne olmalıdır.Tereddüt ediyorum. (Mevcut dava dosyasında sanık beraat etmişti ancak savcılık dosyayı temyiz etti, tebliğname ile ise bozma isteniyor.)Ama tam olarak tebliğnameye cevap olarak ne yazmalıyım tereddüt ediyorum. İstem ne olmalıdır? Uygulamada genelde cevap veriliyor mu? CMK zorunlu müdafiilik dosyası. Hiçbir şey atlamak istemiyorum.
Saygılarımla...
Old 11-05-2009, 09:39   #4
uye8490

Sayın Aladağ'ın belirttiği gibi temyize veya tebliğnameye cevap verme konusunda herhangi bir zorunluluk yoktur.
Ama cevap vermenizi,savunma hakkını kullanmanızı engelleyen herhangi bir hüküm de yoktur.
Yargılamada sanığın beraatine karar verilmesini talep ederken dayandığınız hususları temyize veya tebliğnameye karşı vereceğiniz cevaplarda da belirtebilirsiniz.

Savunma hakkının hukuk çerçevesinde kullanılmasını engelleyici hiçbir hüküm yoktur.

İstem ne olmalıdır diyorsunuz,karar ve dosya hakkında bilgi sahibi olmadan bu hususta cevap yazmak zor ama,en basit deyimle bozma isteminin reddini,ilamın onanmasına karar verilmesini talep edebilirsiniz diyorum.
Old 29-05-2013, 10:42   #5
Avukat8118

Aynı konuda benimde tereddütlerim vardı, CMK 297/3' okunacak olursa cevap verilebilir denmekte. Ben temyiz itirazlarımı tekrar eden kısa bir cevap dilekçesi verdim. Tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içeresinde bir cevap vermek doğru olacaktır kanımca.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi