Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mehil Vesikası Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2013, 12:21   #1
JACELYN

Varsayılan Mehil Vesikası Sorunu

Sayın meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar. İstanbuldaki bir dava aleyhimize sonuçlandı ve akabinde davacı taraf ilamı icraya koydu. İstanbul 22. İcraya teminat mektubumuzu ve mehil vesikası talepli dilekçemizi sunduk. Ancak İcra Dairesi teminat mektubunu almadı, dosyayı mahkemeye çıkartıp olumlu karar üzerine teminat mektubu talep edeceklermiş. Bu uygulamanın çok saçma olduğunu, ne amaçla yapıldığını sorduğumuzda ise bir Türkiye hukuk klasiği olarak şu cevabı aldık" bizim uygulamamız bu".
Sizler böyle bir durumla karşılaştınız mı ve bunun açıklaması nedir?
Cevaplar ve ilginiz için şimdiden çok teşekkürler
Old 25-02-2013, 12:43   #2
av.buğra

İnceleme

uygulamada, icra dairesi ; teminat mektubu ve mehil vesikası talepli dilekçeyi alarak bu şekilde dosyayı icra hukuk mahkemesine sunmaktadır....

Site Mesajı: Bu mesaj size yararlı oldu mu? Sağ alt köşedeki TEŞEKKÜR bağlantısına tıklayarak yazan üyemize teşekkür etmeyi lütfen unutmayınız. (Lütfen teşekkürünüzü konuya yeni bir cevap ekleyerek DEĞİL, teşekkür bağlantısına tıklayarak iletiniz!)
Old 25-02-2013, 13:33   #3
olgu

Teminat mektubu sunarsanız dosya icra hukuk mahkemesine çıkar d.iş olarak incelenir. Mektubun şartları taşıyıp taşımadığı incelenir (dosya borcunu kapsıyormu? icra dosya numarası yazıyor mu?, kesin ve süresiz mi? gibi)icra mahkemesi değişik iş kararı verir olumlu olursa icra dairesi mehil vesikası düzenler.

Tüm teminat mektubu sunduğum mehil vesikası talepleri böyle olmuştur.
Old 25-02-2013, 14:00   #4
JACELYN

Sayın Olgu ve Sayın Buğra, sizin anlattığınız hepimizin bildiği ve uygulamada yapılan işlem zaten. Ancak bu olayda İcra Dairesi teminat mektubunu almadı. Mektubu alıp almamayı mahkemeye soracakmış. Bu karar üzerine biz tekrar teminat mektubunu dosyaya sunacağız bu sefer de dosya tekrar mahkemeye çıkıp mektup incelenerek tarafımıza mehil vesikası verilecek. Ben böyle birşey ne duydum ne gördüm
Old 25-02-2013, 14:04   #5
olgu

Alıntı:
Yazan JACELYN
Sayın Olgu ve Sayın Buğra, sizin anlattığınız hepimizin bildiği ve uygulamada yapılan işlem zaten. Ancak bu olayda İcra Dairesi teminat mektubunu almadı. Mektubu alıp almamayı mahkemeye soracakmış. Bu karar üzerine biz tekrar teminat mektubunu dosyaya sunacağız bu sefer de dosya tekrar mahkemeye çıkıp mektup incelenerek tarafımıza mehil vesikası verilecek. Ben böyle birşey ne duydum ne gördüm

Aynı sıkıntıyı İstanbula mehil vesikası almaya giden arkadaş da yaşadı.

İcra dairesi hesap yapıp dosyayı mahkemeye çıkartmış, icra mahkemesi hesabı kontrol edip icra dairesine göndermiş. bu sefer teminat mektubu sunup teminat mektubunun kabulü için mahkemeye çıkmak üzere tevzi ye gönderilmiş dosya.

İstanbul uygulamayı bu şekle sokmuş. Yargıyı yavaşlatma ve avukata çile çektirme paketi olsa gerek...
Old 25-02-2013, 16:51   #6
JACELYN

yani üstat ben hayatımda bu kadar saçma bir uygulama ne gördüm ne duydum. mantığı ne açıklaması ne gerçekten anlamadım. hem kendilerine hem bize eziyet. hoş bu mektubu icra mahkemesi niye inceler, tehir-i icra kararını neden direkt icra dairesi vermez de Yargıtaydan alırız ben onları da anlamadım ya
Old 25-02-2013, 16:54   #7
JACELYN

yani kesin ve süresiz teminat mektubu işte. icra dairesi bunu anlayamıyor mu da mahkemeye soruyor. mahkeme farklı olarak ne yapıyor? ben bu aşamalar saçma derken İstanbul işin suyunu çıkartmış anlaşılan. şikayet etsen kimi kime şikayet edeceksin, ayrıca tek başına İstanbul nasıl böyle bir uygulama geliştirir, kanunun neresinde var böyle birşey gerçekten inanılmaz.
Old 26-02-2013, 13:56   #8
Av. Fatih KOCATÜRK

Sayın Meslektaşım, bana da saçma gelmekle birlikte İstanbul'da sürekli olarak böyle yapılıyor. İzmir'de bir dosyaya mehil almak istediğimde sadece teminat mektubuna uygundur diye kaşe basmıştı merci hakimi. İstanbul icralardan bir müdür hakimler yazdıkları her karardan para alıyorlar onun için bu yola gitmeye başladılar son senelerde demişti.
Old 26-02-2013, 14:26   #9
dogukansavas

Merhaba;

Tartışmaya konu husus İİK'nın 36. maddesinin 1. fıkrasında yer almaktadır. İlgili mevzuat metni şu şekildedir:

" İlâma karşı istinaf veya temyiz yoluna başvuran borçlu, hükmolunan para veya eşyanın resmî bir mercie depo edildiğini ispat eder yahut hükmolunan para veya eşya kıymetinde icra mahkemesi tarafından kabul edilecek taşınır rehni veya esham veya tahvilât veya taşınmaz rehni veya muteber banka kefaleti gösterirse veya borçlunun hükmolunan para ve eşyayı karşılayacak malı mahcuz ise icranın geri bırakılması için bölge adliye mahkemesi veya Yargıtaydan karar alınmak üzere icra müdürü tarafından kendisine uygun bir süre verilir. Bu süre ancak zorunluluk hâlinde uzatılabilir"

Yukarıdaki maddde hükmünden de açık bir şekilde görüleceği üzere, ilama karşı temyiz yoluna başvuran borçlunun banka teminat mektubu sunması halinde teminat mektubunun icra hakimi tarafından kabulü zorunlu unsurdur. Yargıtay mehil vesikası üzerinde teminat mektubunun icra hakimi tarafından onaylandığına dair bir ibare bulunmaması hallerinde tehir-i icra kararı vermemektedir.

Saygılarımla
Old 26-02-2013, 14:31   #10
Av. Fatih KOCATÜRK

Sayın dogukansavas, belirttiğiniz husus doğrudur. Fakat kanımca sorun burada değil de sanki daha çok icra hakiminin onayının veriliş usulündedir. Yani işin en kolay yolu olarak teminat mektubu icra hakimi tarafından kontrol edilip üstüne uygundur ibaresi yazılması varken neden öncelikle teminat mektubu alınsın mı diye daha sonrasında da mektup alındı ama uygun mudur diye karar verilmek yoluna gidiliyor ki? Yani bu işi 10 dakika içinde halledebilmek varken haftalar sürüyor dosyanın merciye gidip gelmesi. İstanbula bir dosyaya mehil almak için gelecek olan meslektaşlarımızın vay haline diyorum!
Old 26-02-2013, 14:51   #11
JACELYN

Sayın doğukansavas,tartıştığımız ve benim bahsettiğim o değil,yanlış anlamışsınız. Ben icra mahkemeleri neden teminat mektubunu inceliyor demiyorum. Usul o zaten. Bizim olayımızda icra dairesi mektubumuzu almadı, mektup alıp almamayı mahkemeye soracakmış, akabinde mektubu ibraz edecekmişiz ondan sonra bildiğimiz usul uygulanacakmış.

Sayın Fatih Bey " hakimler yazdıkları her karardan para alıyorlar " kısmından hiçbir şey anlamadım
Old 26-02-2013, 14:55   #12
Av. Fatih KOCATÜRK

Sayın JACELYN, ben de İstanbul Adliyesinden bir icra müdürünün söylediği şeyi aktardım, içeriği ve uygulamayı bilmiyorum gerçekten hakimlerin ücret sisteminde böyle bir şey var mıdır acaba? Yazdıkları karar sayısına göre nisbi bir ücret alıyorlar mı?
Old 26-02-2013, 15:15   #13
olgu

Alıntı:
Yazan JACELYN

Sayın Fatih Bey " hakimler yazdıkları her karardan para alıyorlar " kısmından hiçbir şey anlamadım

Prim usulü çalışıyorlar, dosya karara çıktıkça prim alıyorlar demek istedi galiba

para değil ama performans puanı alıyolar dosya karara çıkardıkça, eskiden yargıtaydan onanarak geçen dosyalar sicillerine olumlu işleniyordu şimdi yılda çıkardıkları kararlar.

Ama değişik iş kararları da bu değerlendirmeye tabi mi onu bilmiyorum.
Old 26-02-2013, 15:18   #14
JACELYN

Enteresan, valla artık bu ülkede hiçbirşeye olmaz diyemiyorum, şaşırmıyorum da
Old 26-02-2013, 15:20   #15
Av. Fatih KOCATÜRK

Şimdi mesele tavazzuh etti sanırım Birileri fayda sağlıyor mu bilinmez fakat avukatların bu durumdan ciddi anlamda zorluk çekiyor olduğu bir gerçek. Ancak daha mesleğin başında birisi olarak ben anladım, avukatlık gerçekten çok zor iş. Zaten hadd-i zatında zor bir iş bir de işlerimiz zorlaştırılıyor. O yüzden düşününce çok da umursamıyorum bu olayı
Old 26-02-2013, 15:57   #16
JACELYN

Vallahi hukukun kendisi değil de bu acayip uygulamalar yoruyor insanı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi