Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tehir-i icra kararı-Teminat mektubu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2011, 15:50   #1
Burak Demirci

Varsayılan Tehir-i icra kararı-Teminat mektubu

Değerli meslekdaşlarım;

Bir icra takibinde borçlu taraf borcun tamamına dair dosyaya banka teminat mektubu ibraz ederek tehir-i icra talebinde bulunuyor. Bunun üzerine ilgili icra müdürlüğünce borçlu tarafa Yargıtay'dan tehir-i icra kararı getirmesi için 60 günlük süre veriliyor. Süre dolduktan hemen sonra alacaklı taraf teminat mektubunun paraya çevrilmesini talep edebilir mi?

Meseleyi açmak gerekirse bizim yaşadığımız tereddüt şu; Yargıtay 60 günlük sürenin dolmasından hemen önce tehir-i icra kararı vermişse ve bu karar henüz taraflara bildirilmemişse alacaklı taraf bu aşamada teminat mektubunu paraya çevirdiği taktirde Yargıtay'dan tehir-i icra kararı geldiği taktirde bir sıkıntıyla kaşılaşır mı?

İyi çalışmalar diliyorum.
Old 21-06-2011, 16:01   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Burak Demirci
Değerli meslekdaşlarım;

Bir icra takibinde borçlu taraf borcun tamamına dair dosyaya banka teminat mektubu ibraz ederek tehir-i icra talebinde bulunuyor. Bunun üzerine ilgili icra müdürlüğünce borçlu tarafa Yargıtay'dan tehir-i icra kararı getirmesi için 60 günlük süre veriliyor. Süre dolduktan hemen sonra alacaklı taraf teminat mektubunun paraya çevrilmesini talep edebilir mi?

Meseleyi açmak gerekirse bizim yaşadığımız tereddüt şu; Yargıtay 60 günlük sürenin dolmasından hemen önce tehir-i icra kararı vermişse ve bu karar henüz taraflara bildirilmemişse alacaklı taraf bu aşamada teminat mektubunu paraya çevirdiği taktirde Yargıtay'dan tehir-i icra kararı geldiği taktirde bir sıkıntıyla kaşılaşır mı?

İyi çalışmalar diliyorum.
Sıkıntı olmaz.
Old 21-06-2011, 16:03   #3
AV.ARZU KILIÇ

tehiri icra kararının süresi içerisinde dosyaya ibraz edilmemesi halinde karşı taraf dosyadaki teminatı paraya çevirebilir.. benzer durumla karşılaştım.. bu yüzden süre dolmak üzereyken, halen tehiri icra kararı ibraz edilememiş ise, icra dairesinden tehiri icra kararı getirilebilmesi için ek mehil alınması gerekmektedir. ayrıca tehiri icra kararı borçlu tarafından takip edilip dosyaya ibraz edilmelidir. ben yargıtayın tehiri icra kararını taraflara tebliğ ettiğine (yazınızda kararın taraflara bildirilmesi şeklinde bir ifade kullanmışsınız bildirmeyi tebliğ olarak algılıyorum) hiç tanık olmadım. böyle bir usul olduğunu zannetmiyorum...zira burda önemli olan icra dairesinin verdiği süre içerisinde tehiri icra kararının icra dosyasına ibraz edilmesidir...yargıtayın kararı hangi tarihte verdiği değil...

iyi çalışmalar dilerim...
Old 22-06-2011, 13:42   #4
Av.MB

Sayın Av.Arzu Kılıç, masrafı verilirse Yargıtay tehiri icra kararını göndermektedir. (İİK md.36/3)
Old 22-06-2011, 14:43   #5
aurorainci

bizde bir çok dosyamızda tehiri icra kararı aldık ama tebliğ hiç olmadı. gidip hep kendimiz kalemden aldık. eğer süresi sona ermiş ve henüz tehiri icra kararı sunulmamışsa sorun olmaz diye düşünüyorum.
Old 22-06-2011, 14:47   #6
Av.Evran KIRMIZI

Av.Arzu Kılıç'a katılıyorum. Tehiri icra kararı, temyiz edilen kararı veren mahkemeye gönderilir. Bu kararı mahkemeden alıp icra dairesine vermek mehil vesikası almış olan borçluya aittir. Mehil vesikası süresinin (60 gün) sonuna kadar icra dosyasına tehiri icra kararı konulmaz veya ek süre alınmaz ise icra dosyasında temainat olarak yatırılmış para veya mektup alacaklı tarafa verilir. Tehiri icra kararını mahkemeden icra dairesine götürme sorumluluğunun borçluda olduğuna dair elimde yargıtay kararı var. Arşivde olduğundan şu an ekleyemiyorum. İstek halinde ekleyebilirim.
Old 22-06-2011, 15:34   #7
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Meslektaşım;

Süresinde dosyaya Tehir-i İcra kararı sunulmamışsa, İcra Dairesinden Teminat Mektubunun nakde çevrilmesini isteyebilirsiniz. İcra dairesi Bankaya Teminat Mektubunun nakde çevrilmesi talimatını verir. Banka Mektubu nakde çevirerek dosyaya yatırır. Uygulamada Bankalar derhal müşterilerine durumu bildiriyorlar. Bu nedenle borçlu Tehir-i İcra kararını Teminat Mektubu nakde çevrilmeden dosyaya sunarak işleminizi durdurabilir. Ya da mektup nakde çevrildikten sonra dosyaya Tehir-i İcra kararını sunar ve para size ödenmeyerek Teminat nakit olarak icra kasasında kalır.
Old 04-09-2012, 16:10   #8
Av. Serdar ŞENGÜN

Varsayılan Tehiri icra kararının başlangıcı?

Değerli arkadaşlar.

Tehir-i icra talepli temyiz başvurusunda teminat karşılığı icrayı durduran tarafın 60 günlük süresinin başlangıcı, mahkemesinden dosyanın Yargıtay'a gönderildiği gün mü başlar yoksa İcra Müdürlüğü'nde 60 günlük sürenin verildiği tarihte mi başlar?
Bu konuda farklı cevaplarla karşılaştığım için sitemize başvurdum.

Selam ve saygılarla

Av. Serdar Şengün
Old 04-09-2012, 16:16   #9
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Serdar ŞENGÜN
Değerli arkadaşlar.

Tehir-i icra talepli temyiz başvurusunda teminat karşılığı icrayı durduran tarafın 60 günlük süresinin başlangıcı, mahkemesinden dosyanın Yargıtay'a gönderildiği gün mü başlar yoksa İcra Müdürlüğü'nde 60 günlük sürenin verildiği tarihte mi başlar?
Bu konuda farklı cevaplarla karşılaştığım için sitemize başvurdum.

Selam ve saygılarla

Av. Serdar Şengün
İcra dairesi mehil belgesinde surenin baslangicini yazar, aksi yazilmadiysa mehil belgesinin verildigi gun sure işlemeye baslar.
Old 04-09-2012, 21:57   #10
gökhan yeni

Yargıtay artık tehir-i icra kararlarını UYAP üzerinden mahkeme dosyasına göndermektedir. Bu nedenle ne elden kişilere nede posta yolu ile kurumlara bir bildirim yapmamaktadır.
İstanbul da ki icra daireleri bu tip durumlarda sıkıntı yaşamamak için mahkemesinden tehir-i icra kararı gelmediğine dair derkenar talep ediyorlar çoğu kez. Mehil 'in son günü sizde mahkeme kaleminden kararın verilip verilmediğini öğrenebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi