Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif yöneticilerinin kişisel harcamaları nedeni ile sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2012, 18:27   #1
Demir71

Varsayılan Kooperatif yöneticilerinin kişisel harcamaları nedeni ile sorumluluğu

Değerli arkadaşlar
Bir kooperatifin yönetim kurulu üyeleri hakkında görevi ihmal suçundan ceza davası açılmış. Bu yönetim kurulu üyeleri, ceza yargılamasında vekalet verdikleri avukatın ücretini ve noter vekaletname ücretini kooperatif kasasından ödemişler. Ceza davasında kooperatif yönetim kurulu üyelerini temsil eden meslektaşımız, serbes meslek makbuzunu kooperatif adına ilgili ceza dosyasının numarasını belirtmek suretiyle düzenlemiş ve bu şekilde kooperatiften avukatlık ücretini almış.
Daha sonra haklarında dava açılan yönetim kurulu üyeleri yerine, kooperatif genel kurulunda başka üyeler yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş. Yeni yönetim kurulu üyeleri yaptıkları incelemede, noterlik ve serbes meslek makbuzunu görünce, avukatlık ücretinin kooperatif kasasından ödendiğini fark ediyorlar. Bunun üzerine kooperatif kasasından ödenmiş paranın tahsili için icra takibi başlatılıyor, fakat icra takibinde borca itiraz nedeni ile icra takibi duruyor. Bunun üzerine Asliye Hukuk Mahkemesi'nde itirazın iptali davası açıldı.
Davaya karşı verilen cevapta, paranın ödendiği yıl yapılmış olan kooperatif genel kurulunda kooperatif yönetim kurulunun ibra edildiği, bu nedenle de kooperatif kasasından ödenen paranın kendilerinden talep edilemeyeceği savunması yapıldı.
Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin, genel kurulda ibra edilmeleri, kooperatif yöneticilerenini sorumluluğunu ortadan kaldırır mı? Birçok Yargıtay kararında mücerret olarak ibranın sorumluluğu kaldırmayacağı, sorumluluğun kalkabilmesi için ibra edilen hususların genel kurulda açık ve ayrıntılı şekilde görüşülmesi, bilançoda gösterilmesi gerektiği belirtiliyor.
Bu konuda arkadaşlar görüşlerini paylaşırlarsa çok memnum olurum.
Saygılarımla
Old 14-04-2012, 10:27   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın Demir71,

Alıntı:
Yazan Demir71
...Bir kooperatifin yönetim kurulu üyeleri ...ceza yargılamasında vekalet verdikleri avukatın ücretini ve noter vekaletname ücretini kooperatif kasasından ödemişler...

...Yeni yönetim kurulu üyeleri yaptıkları incelemede, ...avukatlık ücretinin kooperatif kasasından ödendiğini fark ediyorlar...icra takibi başlatılıyor, ...Asliye Hukuk Mahkemesi'nde itirazın iptali davası açıldı.

Davaya karşı verilen cevapta, paranın ödendiği yıl yapılmış olan kooperatif genel kurulunda kooperatif yönetim kurulunun ibra edildiği, ...savunması yapıldı.

Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin, genel kurulda ibra edilmeleri, kooperatif yöneticilerinin sorumluluğunu ortadan kaldırır mı? Birçok Yargıtay kararında mücerret olarak ibranın sorumluluğu kaldırmayacağı, sorumluluğun kalkabilmesi için ibra edilen hususların genel kurulda açık ve ayrıntılı şekilde görüşülmesi, bilançoda gösterilmesi gerektiği belirtiliyor...

Anlaşıldığı kadarıyla davalı yönetim kurulu üyelerinin ibra edildiği genel kurul toplantısında, itirazın iptali davasına konu vekalet ücreti ve ilgili masrafların da görüşülmesi ile yapılmış bir ibra söz konusu değil?

Bu durumda "sizin de belirttiğiniz üzere TTK m.380'deki "bilançoda bazı hususlar belirtilmemekte veyahut bilanço şirketin gerçek durumunun görülmesine mani yanlış bir takım hususları ihtiva etmekte ise... ibra edilmiş olmazlar" düzenlemesinin yargıtay kararları ile kabul edilen yorumu neticesi kabul edilen kurala göre, yapılan savunma tek başına davanın reddi sonucunu doğuramaz:
Yargıtay 11 HD, 10.05.2001 T., E: 2001/2123, K: 2001/4130: "...TTK.nun 380.maddesine uyarınca,ibranın varlığının kabulü ancak genel kurulun bilgisine sunulan, tartışılıp sonuca bağlanan konulara münhasırdır. Genel kurula sunulmayan, soyut, genel bilgi ve rakamların ve satır başları altında bulunan tüm konuların oylanmış ve benimsenmiş olması ibra olarak kabul edilemez...Dolayısıyla, yönetimin ibra edilmesinin de davanın reddinde gerekçe olarak kullanılması doğru olmamıştır..."

Bu husus Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda da:
6102 sayılı TTK m.424: "Bilançonun onaylanmasına ilişkin genel kurul kararı, kararda aksine açıklık bulunmadığı takdirde, yönetim kurulu üyelerinin, yöneticilerin ve denetçilerin ibrası sonucunu doğurur. Bununla beraber, bilançoda bazı hususlar hiç veya gereği gibi belirtilmemişse veya bilanço şirketin gerçek durumunun görülmesine engel olacak bazı hususları içeriyorsa ve bu hususta bilinçli hareket edilmişse onama ibra etkisini doğurmaz."
şeklinde düzenlenmiştir.

Madde ve gerekçesi için bkz:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13076

Saygılar...
Old 14-04-2012, 11:03   #3
Av.H.Sancar KARACA

Bilânçonun kabulü ve kurulun ibrasına yönelik olarak meslektaşımız Sayın ÖKSÜZ'ÜN düşüncelerine tamamen katılıyorum.
İkinci konu olan, "ceza davasında ödenen vekalet ücretinden kooperatifin sorumlu olması"na gelince; yargılamaya konu olayların cereyan ettiği döneme ilişkin ibra, soyutluktan uzak ve yönetim kurulu üyelerini tamamen temize çıkaracak biçimde ayrıntılı, yargılananlar da beraat etmiş ise, ancak -çok kuşkulu olsa da - bu durumda ceza davasında ödenen vekalet ücretinden kooperatifin sorumlu olması söz konusu olabilir.
Bu halde dahi, serbest meslek makbuzu, kooperatif tüzel kişiliği adına değil, yargılanan gerçek kişiler adına düzenlenip (ücret sözleşmesindeki, sözleşme yoksa asgari ücret tarifesine göre belirlenecek ) avukat ücreti yargılananlar tarafından ödenmeli idi. Ödedikleri bu parayı şikayetçi olanlardan almak için de yasal yola başvurmaları gerekirdi.
Koop. Kanunu'nun 62. maddesine göre suç teşkil eden fiil ve hareketlerde sorumlular kamu görevlileri gibi cezalandırılırlar. Kooperatif, aynı kanunun 59. maddesine göre (yargılanan yönetim kurulu üyelerinin avukatların ödenen paradan değil) yönetime veya temsile yetkili şahısların kooperatife ait görevlerini yürütmeleri esnasında meydana getirdikleri haksız fiillerden doğan zararlardan sorumludur (diye düşünüyorum)..
İlave: Kooperatif kasasından ödenen vekalet ücreti ( 59.madde kapsamında olmadığından) eski yöneticilerden talep edilebilir. Somut olayda ise, takibe yapılan itirazın; eski yöneticilerin beraat etmiş, ibranın da temyiz mahkemesi kararlarındaki ölçütlere uygun olması halinde haklı (iptal talebinin kabul edilmemesi gerektiği), aksi halde haksız (iptal isteğinin yerinde) olacağı kanaatindeyim.
Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi