Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

YaŞ DÜzeltİm Davasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2009, 10:28   #1
Mefkure

Dikkat YaŞ DÜzeltİm Davasi

Merhabalar.Müvekkilimin kızı 10.12.2003 tarihinde doğmuş ve doğum belgesi bu şekilde hastane tarafından düzenlenip verilmiştir.Ancak büyükleri 01.01.2004 olarak nüfusa doğum tarihini bildirmişlerdir.Çocuğun okul çağı yaklaşmış bulunmaktadır ve biz yaş düzeltim davası açacağız.Bu davalarda gün değil ancak yıl düzeltilmesine karar verildiğini birkaç arkadaşımdan duydum.Bunun doğruluk payı varmıdır ? Ayrıca zaten burada benim istediğimde yul düezltimi olmaktadır.Bu konuda fikir ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 30-06-2009, 11:30   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Mefkure
Merhabalar.Müvekkilimin kızı 10.12.2003 tarihinde doğmuş ve doğum belgesi bu şekilde hastane tarafından düzenlenip verilmiştir.Ancak büyükleri 01.01.2004 olarak nüfusa doğum tarihini bildirmişlerdir.Çocuğun okul çağı yaklaşmış bulunmaktadır ve biz yaş düzeltim davası açacağız.Bu davalarda gün değil ancak yıl düzeltilmesine karar verildiğini birkaç arkadaşımdan duydum.Bunun doğruluk payı varmıdır ? Ayrıca zaten burada benim istediğimde yul düezltimi olmaktadır.Bu konuda fikir ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Duyduklarınız yanlıştır. Hastane doğumlu kişinin nüfustaki doğum tarihini, gerçek doğum tarihi olarak değiştirmek üzere dava açabilirsiniz.
Old 30-06-2009, 15:04   #3
v. Aynur

Sayın Mefkure ben de Cengiz Bey'e katılıyorum. Önemli olan hastane kayıtlarıdır. Bu belge ile çocuğun gerçek yaşını tespit ettirebilirsiniz. İyi çalışmalar.
Old 01-07-2009, 22:12   #4
av.kadirpolat

Varsayılan gün ve ay düzeltimi mümkün

Benzer bir davayı ben açmış ve olumlu neticelendirmiştim. Müvekkilimin doğum tarihi ay ve yıl olarak doğru yazılmıştı ancak gün olarak hatalı idi. Hastana kayıtlarından geçerli tutanaklar olduğundan mahkeme kamu düzenini bozacak bir durum olmadığı ve şahsın menfaatine gördüğünden kabul etmişti.
Old 02-07-2009, 20:09   #5
by_hukukcu_312

davacının hangi gün doğduğunu ispatlayamadığı durumda mahkemeler yıl olarak düzeltme yapabilir, fakat yukarıda meslektaşların da belirttiği gibi hastane kaydı var ise , gün olarak düzeltme yapılmaması için hiçbir yasal engel bulunmamaktadır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi