Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukat, polislerle uzlaşmadı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2008, 13:02   #1
Emin Cihan UYSAL

Varsayılan Avukat, polislerle uzlaşmadı

İZMİR'de, kimliğini göstermesine rağmen götürüldüğü karakolda polis memurları tarafından dövüldüğünü ileri süren avukat 29 yaşındaki Amaç Kaya, şikayetinden vazgeçmeyeceğini, uzlaşmayacağını söyledi.

13 Ağustos'ta, Yiğit Bebek, arkadaşı Amaç Kaya'nın, Bornova İlçesi Manavkuyu Semti'ndeki bürosuna gitti. Bebek'in arabasını otoparka bırakan Kaya, daha sonra kendisine ait otomobille Sahilevleri'ndeki bir restorana yemeğe gitti. Burada hem yemek yiyip, Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarını izleyen Kaya ve Bebek, saat 03.00 sıralarında tekrar büronun önüne geldi.

Bebek otomobilini otoparktan çıkarırken, Kaya üstü açık kendi aracının içinde beklemeye başladı. Bu sırada devriye görevi yapan Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş ekiplerinden biri Kaya'nın yanına gelip kimlik göstermesini istedi. Kaya da cüzdanının, arkadaşı Bebek'in arabasında kaldığını, yanlarına gelince göstereceğini ve avukat olduğunu belirtti.

Kimliğini ibraz edemediği için işlem yapan polis memurları tarafından iddiaya göre, karga tulumba araçtan çıkarılan Kaya, kelepçelendi. Bebek'in, olayın olduğu yere gelip Kaya'nın kimliğini ibraz etmesine rağmen avukat, işlem yapılmak üzere Bayraklı Polis Karakolu'na götürüldü. Avukat olduğunu söyleyip, bu şekilde gözaltına alamayacaklarını, nöbetçi savcıyla görüşmek istediğini söylediğini belirten Kaya karakoldaki 8-9 polis memuru üzerine çullandığını ileri sürerek, “Bana vurmaya başladılar. Hatta ben yerdeyken biri ayağıyla başıma bastı. Sürekli tekmelediler. Arkadaşım Yiğit Bebek de saldırıya tanık oldu” dedi.

Kaya, karakola gelen nöbetçi amirle görüşme isteği üzerine tekrar saldırıya uğradığını ve saldırının bir polis memuru tarafından cep telefonuyla kaydedildiğini ileri sürdü. Kaya, nöbetçi karakol amiriyle yalnız görüştükten sonra işlem yapılmadan salıverildiğini belirtti. Avukat Kaya, olayın ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Soruşturma Bürosu'na suç duyurusunda bulundu. İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi de, avukat Kaya'ya destek vererek, yargılama sürecinin takipçisi olduklarını bildirdi.

UZLAŞMADI

Olayın ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, polisler hakkında soruşturma başlatırken, avukat Kaya, uzlaşma talebini reddetti. Kaya, kendisini dövdüklerini öne sürdüğü 9 polis memurundan şikayetçi olduğunu, cezalarını çekmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/9787507.asp
Old 05-09-2008, 09:31   #2
AHMET ŞEREMET

Bence bazı kesimlerin İnsanlığın kutsal bir değer olduğunu anlamalarının zamanı geldi. Polislerle sorun yaşayan yalnızca Avukatlar değil. Ama Polislerin, Hakim, Savcı, Avukat ayırt etmeksizin herkesi aramasını destekliyorum. Zira herkes adam vurabilir, herkes bomba patlatabilir. Ayrıca polislerin bulunduğu konum uyduruk bir konum değil. Güvenlik her şeyden önce gelir. Yalnızca Polislerin eğitiminde biraz daha titiz ve ciddi davranılmalı.

Saygılarımla,
Old 05-09-2008, 10:05   #3
AvTürk

kutsal bir meslek... kutsal bir değer... Türkiye de avukatların genel durumuna bakılınca hiç de öyle görünmüyor. kutsallığını bırakın değeri bile yok.
Old 05-09-2008, 10:18   #4
uye8490

Alıntı:
Yazan AvTürk
kutsal bir meslek... kutsal bir değer... Türkiye de avukatların genel durumuna bakılınca hiç de öyle görünmüyor. kutsallığını bırakın değeri bile yok.

Kavram kargaşası yaratarak mesleğe yapılan saldırıları görmezden gelemeyiz.

Kut,kutsallık gibi kavramlar ,belli koşullarda elbette sorgulanması lazım gelen kavramlar olarak karşımıza çıkabilir.

Çünkü bir müessesenin ,bir tabunun dokunulmaz olduğu düşüncesi insanlara dayatılmak istendiği zaman ilk sarınılan kavramdır "kutsallık"kavramı.İnsanlık dışı ,hukuk dışı bir çok muamele kendine "kutsallık" kavramında hayat bulmaya çalışır ve çoğu zaman da başarılı olur.

Ama bir meslektaşımızın ,mesleğe yapılan bir saldırıyı kınarken kutsallık kavramını kullanması ve bunu doğal olarak avukatlık mesleği ile ilintilendirmesi bize ,sorunun özünden uzaklaşıp " bırakın kutsallığını bir değeri bile yok avukatlığın" deme hakkını vermez.

Türkülerimizde hala "okur yazar olaydım... avukatı ben olaydım..."cümleleri yankılanıyorsa, ne olursa olsun "avukatın" "avukatlığın" bir değeri vardır diye düşünüyorum...
Old 05-09-2008, 10:45   #5
Av.Cengiz Aladağ

Ben bir başka açıdan bakmak istiyorum: Olayda soruşturulan suç uzlaşma kapsamında mıdır da şikayetçiden uzlaşmak isteyip istemediği sorulmuş?
Old 05-09-2008, 10:49   #6
namutenahi

sayın şeremet,

tartışılan olayda avukatın aranması/aranamaması ile ilgili bir sorun yok. mesleğiniz gereği avukatlarla, hakimlerle, savcılarla ve polislerle sürekli görüşmektesiniz. özellikle avukat, hakim ve savcının yargılamadaki rolünü anlatmamız gereken son meslek gruplarından birine mensupsunuz.

bu üç meslek (ki aslında "meslektaşlar grubu" denebilir) bu tür saldırılardan "özellikle" bağışık tutulmalıdır. sakın ola, diğer mesleklerin ya da bir mesleğe mensup olmayanların bağışık tutulmaması ya da daha az bağışık tutulması gerektiği gibi bir yorum çıkarmayın, ama bu mesleklerde olanlar hakkı, hukuku "somut" olarak savunanlardır.

avukatlığın ve dahası hiç bir mesleğin kutsal olduğuna inanmıyorum, ancak bu meslekler "kutlu" mesleklerdir. meslektaşıma karşı yapılan kanunsuz hareket (sub judice, ancak yorumdur.) aslında kanunsuzları adalete teslim etme görevi olan polislerce işlenmiş görünmektedir. derinin değil, tuzun koktuğu bir olayla karşı karşıyayız. tuz kokarsa, zannımca, çöpe atılmalıdır, artık tuz görevi yapmayacağı tespit edilmelidir. zira, sizin sözlerinizle, "polislerin bulunduğu konum uyduruk bir konum değil."

bir başka forum başlığında
Alıntı:
Yazan AHMET ŞEREMET
Ayrıca Bir hukukçu yalnızca kendisine müvekkillik için gelen insanlarla ilgilenmemeli. Gördüğü haksızlıklara müdahele etmeli
diyen siz değil miydiniz?

son bir not, her şeyden önce gelen "güvenlik" değil, "hukuk"tur. hukukun gerçekten etkin olduğu bir toplumda zaten güvenlik kendiliğinden oluşacaktır.

Alıntı:
Yazan AHMET ŞEREMET
Bence bazı kesimlerin İnsanlığın kutsal bir değer olduğunu anlamalarının zamanı geldi. Polislerle sorun yaşayan yalnızca Avukatlar değil. Ama Polislerin, Hakim, Savcı, Avukat ayırt etmeksizin herkesi aramasını destekliyorum. Zira herkes adam vurabilir, herkes bomba patlatabilir. Ayrıca polislerin bulunduğu konum uyduruk bir konum değil. Güvenlik her şeyden önce gelir. Yalnızca Polislerin eğitiminde biraz daha titiz ve ciddi davranılmalı.

Saygılarımla,
Old 05-09-2008, 10:54   #7
Av.Muhammet H.

Varsayılan ünvan

meslektaşa geçmişolsun. ancak kimlik sorulduğunda göstermek gerek. sözlü kimlik olmaz. yok eğer kimlik yanında değilse karakola kadar gideceksin. bunu zorla yaptırmaya gerek de yok. üstü açık arabadan üstten üstten konuşmaya da gerek yok. tartışmaya da gerek yok. zevk için kimse kimsenin üzerine 8-9 kişi çullanmaz. üslup çok önemli. tartışmadan kelepçelenmeden gidilir. kimliğin gelirse bırakılırsın. BEN AVUKATIM diye söze başlamayı bırakırsak çok sorun hallolur. Biz de etten kemikten insanız.
Amacımız hayatta veya meslekte veya herhangi bir sohbette tartışmak değil, amacımız çözüme odaklı olmalı. Yani yaşanan olay üzücü,bunu geçelim. Daha sonra artık hiç yaşanmasın. Buna bakalım.Kalıcı sistem,kalıcı çözüm sunmaya çalışalım.
Bu nedenle Ahmet Şeremet Beyin teşhisine katılıyorum.
Avukatlık mesleğinde seçkinliği ve saygınlığı artırmak ,ve polislik konusunda seçkin bir kadro yetiştirmek şart.
Saygılar
Old 05-09-2008, 11:11   #8
AvTürk

Alıntı:
Yazan Özgür DİKTAŞ
Kavram kargaşası yaratarak mesleğe yapılan saldırıları görmezden gelemeyiz.

Kut,kutsallık gibi kavramlar ,belli koşullarda elbette sorgulanması lazım gelen kavramlar olarak karşımıza çıkabilir.

Çünkü bir müessesenin ,bir tabunun dokunulmaz olduğu düşüncesi insanlara dayatılmak istendiği zaman ilk sarınılan kavramdır "kutsallık"kavramı.İnsanlık dışı ,hukuk dışı bir çok muamele kendine "kutsallık" kavramında hayat bulmaya çalışır ve çoğu zaman da başarılı olur.

Ama bir meslektaşımızın ,mesleğe yapılan bir saldırıyı kınarken kutsallık kavramını kullanması ve bunu doğal olarak avukatlık mesleği ile ilintilendirmesi bize ,sorunun özünden uzaklaşıp " bırakın kutsallığını bir değeri bile yok avukatlığın" deme hakkını vermez.

Türkülerimizde hala "okur yazar olaydım... avukatı ben olaydım..."cümleleri yankılanıyorsa, ne olursa olsun "avukatın" "avukatlığın" bir değeri vardır diye düşünüyorum...
o zaman şöyle diyelim. adamın zaten türkülerde şarkılarda değeri biliniyor, bu yeter. haydin dövelim şunu.
Old 05-09-2008, 11:16   #9
uye8490

Alıntı:
Yazan Av.Muhammet Halil Uçar
zevk için kimse kimsenin üzerine 8-9 kişi çullanmaz. üslup çok önemli. tartışmadan kelepçelenmeden gidilir. kimliğin gelirse bırakılırsın. BEN AVUKATIM diye söze başlamayı bırakırsak çok sorun hallolur. Biz de etten kemikten insanız.
...
Avukatlık mesleğinde seçkinliği ve saygınlığı artırmak ,ve polislik konusunda seçkin bir kadro yetiştirmek şart.
Saygılar

Doğru,bir "kimsenin" üzerine 8-9 kişi zevk için çullanmaz.Mutlaka o "kimse" yapmıştır bir şeyler.Yoksa akıl karı mı o kimsenin üzerine 8-9 kişi olarak çullanıp tekme tokat girişmek.

Birileri ısrarla her koşulda yasayla güvence altına alınmış haklarınıza saldırıyorsa yasa "aranamaz" dediği halde sizi ısrarla aramaya kalkıyorsa "ben avukatım" diye söze başlayıp ne yapacaksınız.

Sayın Uçar, her saldırı iddiasından sonra , avukatklık mesleğinin saygınlığını sorgulamayı bırakmalıyız bence.
Old 05-09-2008, 11:19   #10
aydın5610

Hangİ Meslek Olursa Olsun Bİraz Daha Cİddİ Bİr EĞİtİm Ve Tİtİzlİk Şart..kaldi Kİ Kutsallik Sadece Benİm MesleĞİmİ Has Bİr Durumdur Demİyorum..meslekten Zİyade İnsan Ahlakina DeĞer Verİrİm..kavgaya Da KarŞiyim..teŞekkÜrler
Old 05-09-2008, 11:20   #11
uye8490

Alıntı:
Yazan AvTürk
o zaman şöyle diyelim. adamın zaten türkülerde şarkılarda değeri biliniyor, bu yeter. haydin dövelim şunu.

"Adam" dediğiniz, "şu" dediğiniz,"dövelim" dediğiniz sizin meslektaşınız....
Old 05-09-2008, 11:22   #12
namutenahi

sayın uçar,

Alıntı:
ancak kimlik sorulduğunda göstermek gerek. sözlü kimlik olmaz. yok eğer kimlik yanında değilse karakola kadar gideceksin.

haberden anladığımız kadarıyla, olay yerinde kimlik ibraz edilmiş.

Alıntı:
zevk için kimse kimsenin üzerine 8-9 kişi çullanmaz.

sizce ne için çullanmış olabilirler?
Old 05-09-2008, 11:23   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan aydın5610
Hangİ Meslek Olursa Olsun Bİraz Daha Cİddİ Bİr EĞİtİm Ve Tİtİzlİk Şart..kaldi Kİ Kutsallik Sadece Benİm MesleĞİmİ Has Bİr Durumdur Demİyorum..meslekten Zİyade İnsan Ahlakina DeĞer Verİrİm..kavgaya Da KarŞiyim..teŞekkÜrler

Evet, hele mesajınızın harflerine bakınca aynen katılıyorum: Titizlik şart.
Old 05-09-2008, 11:27   #14
aydın5610

Bİlgİsayardan Kaynaklanan Bİr Durum..Önemlİ Olan Yazi DeĞİl İÇerİĞİdİr..
Old 05-09-2008, 11:46   #15
cumakus

Varsayılan HaketmİŞtİr

evet durup dururken nerede görülmüştür polisin adam dövdüğü.zaten polisin asıl görevide özellikle avukatlar gibi tehlikeli suçluları derhal yakalayıp hemen cezasını vermektir.yakın zaman içinde gördüğümüz çok sayıda örnek de kolluğun bu görevini layıkı ile yerine getirdiğini göstermekte...

1 mayısta lokantada yemek yiyen bir insana polis durup dururken neden tokat atsınki
nevrozda polis küçüçük bir çocuğun kolunu neden soğukkanlılıkla kırsınki.nede olsa bi terörist

dur ihtarına uymayan baran dursun durup dururken arkadan neden kurşunlansınki

9 10 polis diyarbakırda bir genci neden durup dururken sokak ortasında evire cevire dövsünki

yol kenarına düşmüş bir kadının kafasına neden tekme atsınki

neden hastaneye gaz bombası atsınki
hrant dinkin katili ile neden hatıra fotoğrafı çektirsinki
karakolun önüne izmarit attı diye neden vatandaşı dövsün ki
haketmişlerdir

polisimizi yıpratmayalım lütfen
Old 05-09-2008, 11:49   #16
Av.Cengiz Aladağ

Sayın üyeler, doğrudan haberle ilgili tartışırsak sanırım daha yararlı olabilir.
Old 05-09-2008, 12:08   #17
namutenahi

sayın aladağ,

haklısınız, konunun başka bir boyuta kaymak üzere olduğunu farkedip kendi mesajımı "ıslah" ettim biraz

ancak bu olayın münferit olmadığını, polis şiddetinden savcıların "gereğinden fazla", avukatların "gereğinden az" nasiplendiğini belirtmek konu açısından da faydalı olacaktır.
Old 05-09-2008, 12:12   #18
Av.Muhammet H.

Varsayılan kimlik

olayı okuduk. ısrarla tartışma ortamı değil çözüm olsun diye vurgulamam bu tartışmayı önlemek.
olay anında kimlik ibraz edilmemiş. sözle de kimlik ibraz edilmez. karakola davet
edilince de gidilmeli. polis de devletin görevlisi. klavga ortamına mahal vermemek gerek. kimliğiniz yoksa ben doktorum,avukatım,mühendisim olmaz. en lüx araçta 4 tane uzi yakalandı ülkemde.
uyuşturucu yakalandı jiplerde..
o yüzden kimlik sorulunca ibraz edilecek. yok kimliğin diğer arabada ise karakola kadar davet edilebilirsin. problem yok.
konuyu oraya buraya polisin yaptığı eylemlere,gaz bombasına ,bomba atmasına çeken varsa konu haricinde tartışsın. stres atmak için tartışma ortamı olmasın bu konu.
sinirlenip olayı çeşitli konulara çekme,abartma,polisi avukatı eleştirme bahanesi de olmamalı.
bu olayın içeriği belli. avukatın üslubu da belli. tartışma olmuş,şiddet yaşanmış.
benim ricam kişiselleştirmeyelim. abartmadan tartışalım. o şekilde bir tartışma olursa ben yokum.
Old 05-09-2008, 12:22   #19
uye8490

Alıntı:
bu olayın içeriği belli. avukatın üslubu da belli.
Haberde avukatın uslubuyla ilgili herhangi bir emare yok.
Old 05-09-2008, 12:43   #20
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
olayı okuduk. ısrarla tartışma ortamı değil çözüm olsun diye vurgulamam bu tartışmayı önlemek.
olay anında kimlik ibraz edilmemiş. sözle de kimlik ibraz edilmez. karakola davet
edilince de gidilmeli. polis de devletin görevlisi. klavga ortamına mahal vermemek gerek. kimliğiniz yoksa ben doktorum,avukatım,mühendisim olmaz. en lüx araçta 4 tane uzi yakalandı ülkemde.
uyuşturucu yakalandı jiplerde..
o yüzden kimlik sorulunca ibraz edilecek. yok kimliğin diğer arabada ise karakola kadar davet edilebilirsin. problem yok.
konuyu oraya buraya polisin yaptığı eylemlere,gaz bombasına ,bomba atmasına çeken varsa konu haricinde tartışsın. stres atmak için tartışma ortamı olmasın bu konu.
sinirlenip olayı çeşitli konulara çekme,abartma,polisi avukatı eleştirme bahanesi de olmamalı.
bu olayın içeriği belli. avukatın üslubu da belli. tartışma olmuş,şiddet yaşanmış.
benim ricam kişiselleştirmeyelim. abartmadan tartışalım. o şekilde bir tartışma olursa ben yokum.

Sayın Uçar, mesajınızdaki bazı bölümlere katılmıyorum.
Olayın içeriğini ancak basında yer aldığı kadarıyla biliyoruz. Hareket noktamız bu sınırlı bilgi. Avukatın üslubunu ve emniyet güçlerinin davranışlarını kesin olarak bilme olanağımız yok.
Yine başka bilinmeyenler var haberde:
1- Yukarıda yazdığım (ve kimsenin tartışmadığı) "soruşturma konusu suçun ne olduğu ve uzlaşma kapsamında olup olmadığı",
2- Şikayetçi avukatın kimliğinin haberde olduğu gibi arkadaşı tarafından olay yerine getirilip ibraz edilip edilmediği,
3- Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği'nin 5.maddesindeki "kimliği ispat" ile ilgili kuralların uygulanıp uygulanmadığı (ilgili bölümü aşağıya alıntılıyorum):

Alıntı:
Kimliğini bir belgeyle veya kolluk kuvvetince tanınmış veya güvenilir kişilerin tanıklığı ile ispat edemeyenlerle, gösterdikleri belgelerin doğruluğundan şüphe edilen kişileri, aranan kişilerden olup olmadıkları anlaşılıncaya veya gerçek kimliği ortaya çıkıncaya kadar yirmidört saati geçmemek üzere, yakalama ve muhafaza altına almaya yetkilidir. Bu kişilere kimliklerini ispatlamaları hususunda gerekli kolaylık gösterilir.

Zira yönetmelikteki "Bu kişilere kimliklerini ispatlamaları hususunda gerekli kolaylık gösterilir." hükmü ile haberdeki "Bebek otomobilini otoparktan çıkarırken, Kaya üstü açık kendi aracının içinde beklemeye başladı. Bu sırada devriye görevi yapan Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş ekiplerinden biri Kaya'nın yanına gelip kimlik göstermesini istedi. Kaya da cüzdanının, arkadaşı Bebek'in arabasında kaldığını, yanlarına gelince göstereceğini ve avukat olduğunu belirtti." bölümü çelişmektedir.

4- Yakalamanın gerçekleşmesi (iddiaya göre şikayetçinin karga tulumba araçtan dışarı çıkarılması), yönetmeliğe göre haklarının anlatılması, (iddiaya göre kelepçelenmesi) için gereken süre ile şikayetçinin arkadaşının otomobili otoparktan çıkarıp, olay yerine gelmesi ve şikayetçinin kimliğini ibraz etmesi için gereken süreler. Bu işlemlerin çakışıp çakışmadığı.

5-Yakalama tutanağı düzenlenip düzenlenmediği (yönetmeliğe göre "Yakalama işlemi bir tutanağa bağlanır.")

6- Yakalamanın yakalananın yakınlarına haber verilip verilmediği..

gibi (elbette daha bir çok bilinmeyen husus eklenebilir.

Bu nedenle sizin ve konuya yanıt yazan meslektaşlarımın kesinlik içeren beyanlarına katılmıyorum.
Old 05-09-2008, 12:54   #21
Av.Muhammet H.

Varsayılan alıntı

Özgür Hanım; merhaba;
hiçbir mesajımda alıntı yok, olmayacak da. amacım olayı yorumlamak.
bu tür olayla çok kez karşılaştık. ilk değil. son da olmayacak.
olay şu: SÖZLE KİMLİK İBRAZ ETMEK.
BEN AVUKATIM. götüremezsiniz.
Bu tip şikayetler hep var.
Sözle kimlik ibraz edilmez. Avukatım,doktorum..şuyum buyum.
Memur bunları dinlemez,her bir kişinin sözlü beyanıyla hareket edilmez.
Yoksa kimliğin karakola götürülürsün. Ben avukatım diye basbas bağırmak,götürmezsiniz demek uygun değil.
yani olayı okuyup anlamamış gibi davranmayalım.
Olay açık seçik.
Tartışma olduğu belli. Polisin damarına çok kolay basılıyor. Ben buyum beni götüremezsin.
Ben şuyum! Bana kimlik nasıl sorarsın.
Önce bir göster kimliğini de bilelim.
Bakın geçenlerde yine bir olay anlattı bir avukat arkadaş.
Onu candan destekledik.
Polisler gel bakalım dediler ona.Üslup baştan yanlış.Herkesin içersinde ,Kadıköyde. Gel bakalım,çıkar bakalım kimliğini. Vatandaş avukat kimliğini çıkardı gösterdi. GBT'de araştırmaya kalktılar.Bu yasak birşey. Avukat kimliği sadece gerçeklik ve sahtelik açısından incelenebilir.Tüm kimlikler bu açıdan incelenebilir. Ama asla AVUKATA GBT uygulaması olamaz.
Avukat Bey şikayetçi olmak istedi. Avukat Haklarında yardım istedi. Polisler itekledi..En son polisler oradan kaçtı.Sonuç bu.Ben burada meslektaşımı desteklerim.
Yukarıdaki olayda desteklemiyorum.
Gayet net.
Old 05-09-2008, 13:02   #22
namutenahi

sayın uçar,

haberi bir kez dikkatlice okursanız, kendi mesajlarınızdaki hataları farkedeceksiniz.

iyi çalışmalar dilerim.
Old 05-09-2008, 13:08   #23
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
olay şu: SÖZLE KİMLİK İBRAZ ETMEK.
BEN AVUKATIM. götüremezsiniz.
Bu tip şikayetler hep var.
Sözle kimlik ibraz edilmez. Avukatım,doktorum..şuyum buyum.
Memur bunları dinlemez,her bir kişinin sözlü beyanıyla hareket edilmez.
Yoksa kimliğin karakola götürülürsün.

Peki Yönetmelikteki şu cümle ne anlama geliyor?

Alıntı:
Bu kişilere kimliklerini ispatlamaları hususunda gerekli kolaylık gösterilir.
Old 05-09-2008, 13:14   #24
Av.Yasar SALDIRAY

Kitap

[quote][Kimliğini ibraz edemediği için işlem yapan polis memurları tarafından iddiaya göre, karga tulumba araçtan çıkarılan Kaya, kelepçelendi. Bebek'in, olayın olduğu yere gelip Kaya'nın kimliğini ibraz etmesine rağmen avukat, işlem yapılmak üzere Bayraklı Polis Karakolu'na götürüldü. Avukat olduğunu söyleyip, bu şekilde gözaltına alamayacaklarını, nöbetçi savcıyla görüşmek istediğini söylediğini belirten Kaya karakoldaki 8-9 polis memuru üzerine çullandığını ileri sürerek, “Bana vurmaya başladılar. Hatta ben yerdeyken biri ayağıyla başıma bastı. Sürekli tekmelediler. Arkadaşım Yiğit Bebek de saldırıya tanık oldu” dedi.
/QUOTE]

Bu haberde bence en dikkat çekici kısım burası;zira siz beni bu şekilde gözaltına alamazsınız demişse;ve eğer ki polis bunu bilmiyorsa ya da bunun müeyyidesinin olmadığını biliyorsa tabi ki istediği şekilde gözaltına alır ve umrunda da olmaz!!!

Ben henüz savcının ya da hakimin bu şekilde karga tulumba gözaltına alındığını okumadım gazetelerden;

HANİ SAVUNMA YARGININ ÜÇ AYAĞINDAN BİRİNİ TEMSİL EDİYORDU???

AVUKATA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR:

Madde 57- Görev Sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hakimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır.
SORUŞTURMAYA YETKİLİ CUMHURİYET SAVCISI:
Madde 58 - (Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/37. md.) Avukatların avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarında soruşturma, Adalet Bakanlığının vereceği izin üzerine, suçun işlendiği yer Cumhuriyet savcısı tarafından yapılır. Avukat yazıhaneleri ve konutları ancak mahkeme kararı ile ve kararda belirtilen olayla ilgili olarak Cumhuriyet savcısı denetiminde ve baro temsilcisinin katılımı ile aranabilir. Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzeri aranamaz.
Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun duruşmanın inzibatına ilişkin hükümleri saklıdır. Şu kadar ki, bu hükümlere göre avukatlar tutuklanamıyacağı gibi, haklarında hafif hapis veya hafif para cezası da verilemez.

Bu kanun uygulanıyor mu ?

Ya da yürürlükte mi?

sık sık haberlerde meslektaşlarımızın dayak yediğini okuyoruz!

UMARIM BU SON OLUR

SAYGILARIMLA
Old 05-09-2008, 13:14   #25
Av.Muhammet H.

Varsayılan hata

syn barbhax; 4 kez belirttim yine belirteyim. polemikli tartışmak iyi bir şey değil diye düşünüyorum.Hata aramak üslubunsa, birşey diyemem.ama sonsuz saygım var.
sadece olayı okudum. ve her zaman karşılaşılan olay. ülkenin kültüründe bu var.ben buyum götüremezsin. Yok efendim sen ne olursan ol gideceksin.
gece o saatte olayı yaşayan avukat bey varya.. Arabanın içerisindeki belki hırsız da olabilirdi. Ortada devriye görevi yapan polisler var. Ve nezaketle uslubunca konuşursan birşey de yapmıyorlar.
Bunun haricinde istediğini diyebilirsin.Kimseye de ismiyle hitap ederek tartışmak istemem. Bundan kaçınıyorum.
İyi günler .
Old 05-09-2008, 13:27   #26
Av.Muhammet H.

Varsayılan kolaylık

Cengiz Bey haklısınız. Greken kolaylık gösterilmeli. Biraz muhalif oldum burada arkadaşlara. Mesleğin kutsallığı vb. şeyler her olayda sulandırılıyor.
Esas amacım avukatız diye , bir avukatın üstü açık arabasından polislerle gece 3 te yaşadığı tartışmayı irdelemek,(ki arabadaki şahıs iyi giyimli veya pejmürde bir araba hırsızı da olabilirdi.) onu direk desteklememek.
Nitekim kimlik uygulamasında gurur yapmamalıyız.
Çok suçlu bu şekilde yakalandı.Başka türlü yakalamak da zor.
Yani açık söyleyim,burada olayı avukat bey iddia etmiş.
Yaşanan tartışmada neler söyledi?
Neden kimliksizlikten kelepçelendi?Kelepçe takılması çok saçma değilmi?
Ekip otosuna binmeyi kabul eden birine zaten kolay kolay kelepçe takılmaz.
Arbede yaşandığı,itirazlar edildiği belli.Kimliği geldiğinde hala karakola götürülüyorsa kavga ediliyorsa neden bu olmuş,avukat bey neler demiş. olayın gidişatından az çok olay tahmin edilebilir.
Defalarca kimlik soruldu. Çok kişiye de soruluyor. Ego tatmin etmek için paldır küldür kabadayılık yapılmazsa polis insanca davranıyor.
Karakola götürme haricinde,karakol içerisinde polisin şiddet uygulaması yasak. Kınıyorum. Bunu yapanlar hakkında işlem de yapılmalı.Bunu eklemek istedim.
Polisleri eleştirdiğimiz çok yön var ama o ayrı bir konu. Daha ayrıntılı incelenebilir.
Saygılarımla
Old 05-09-2008, 13:44   #27
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Uçar, 20 no.lu mesajda da belirttiğim gibi, haberde yanıtı olmayan bir çok husus varken, bu kadar kesin konuşmanız ancak olayı gözlemlemiş olmanız ya da önyargılı bakmanızla mümkün olabilir. Her iki halde de en doğrusunu siz bilirsiniz.
Meslektaşlarınıza da diğer meslekleri icra edenlere gösterdiğiniz hoşgörü, inanç ve saygıyı duymanızı dilerim. Saygılarımla.
Old 05-09-2008, 14:13   #28
namutenahi

mağdur meslektaşımı arayıp geçmiş olsun demek istedim, ancak barolar birliği'nde kaydını bulamadım maalesef. genç bir meslektaşımız olabilir.
Old 05-09-2008, 14:17   #29
aydın5610

"Sayın üyeler, doğrudan haberle ilgili tartışırsak sanırım daha yararlı olabilir."
Sayın Aladağ söylediğinizi siz de yapın ve insanların kelimeleri veya cümlelerindeki harf hatalarını(ki dediğim gibi bilgisayardan kaynaklanan) veya cümlelerini değil içeriğini irdeleyip "komik adam" karakterini de ona göre yerleştirirseniz sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi